Myanmar kapsamlı gezi rehberi

Myanmar Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler Listesi

Güneydoğu Asya’nın en egzotik bölgelerinden birisi olan Myanmar’ı merak edenler ve merak etmek isteyenler için Myanmar gezi rehberi ile karşınızdayız!

Güneydoğu Asya’nın Çin’den sonra ikinci büyük ülkesi olan Myanmar ya da öteki adıyla Burma, bölgenin en uğrak yerlerinden birisi ancak pek de hak ettiği ilgiyi görmüyor gibi. Burada yenilen yemeklerden tutun da doğasına, kıyafetlerine ve gezilecek yerlerine kadar Myanmar oldukça keyifli, canlı ve heyecanlı bir yer. Üstelik Euro’nun şaha kalkmasıyla birlikte, buraya gitmek, herhangi bir Avrupa ülkesine gitmeye eşdeğer olmuşken, biz de bir Myanmar turu için gerekli bilgileri toparlayalım dedik. Buyurun Myanmar’ın altından girip üstünden çıktığımız rehberimiz!

Nerede?

Hiç abartmıyoruz Çin’in hemen altında kalıyor. Ya da şöyle diyelim: Çin’in altında kalan ülkelerin tam ortasında bulunuyor. Malezya, Tayland ve Bangladeş’le de komşu. Hindistan’la arasında ise Bengal Körfezi bulunuyor. Hatta Hindistan’la kara sınırı bile var. Myanmar neresi diye soranlara duyurulur.

Şehirleri

Myanmar’ın epey kabarık bir şehir listesi var. Zaten ülkenin neredeyse tamamı orman. O yüzden şehirleri de epey sevimli. Başkent Naypyidaw olmasına rağmen en meşhur şehri Mandalay. Yangon ise 5 milyonluk nüfusu ile en  kalabalık şehri. Büyük şehirleri epey güzel olsa da, esas ilginç ve kültürel yerleri Bagan, Mingun, Mawlamyine gibi görece küçük şehirlerinde.

Ayrıca, son aylarda adından sıkça İnsan Hakları sebebiyle söz ettiren Arakan da, Myanmar’ın güneybatı eyaletlerinden bir tanesi. 1947 yılından bu yana, burada Arakan İsyanı denilen bir ayaklanma mevcut ve sık sık çatışmalar yaşanıyor.

Nüfusu ve Yüzölçümü

Myanmar nüfusu yaklaşık olarak 55 milyon. Yüzölçümü ise 680 bin kilometrekare. Yani Türkiye’den birazcık daha küçük. Ancak nüfus, şehirlere güzelce dağıtıldığı için, İstanbul gibi çok kalabalık bir şehri yok. Oraya gidip de insan seline maruz kalmazsınız. Onun yerine birçok şehri ve köyü vardır. Doğrusal bir oranda insanlarla karşılaşırsınız!

İklimi

Bölgenin iklimi olan Tropikal muson iklimi, aynı zamanda Myanmar iklimi de kabul ediliyor. Yıl içerisinde sıcaklık farkı pek fazla görülmez ancak en sıcak ayları bahar aylarıdır. Bununla birlikte kış aylarının ılık ve iklimsel olarak tehlikesiz geçmesi, kış ayları için burayı cazip kılıyor. Mesela yazın ise buralar biraz tehlikeli oluyor, zira hazirandan eylüle kadar muson yağmurları görülüyor. Kimi zaman epey can yakın kasırgalarla karşılaşabiliyorlar. Örneğin; 2008’deki Nargis Kasırgası’nda 50 bin kişi yaşamını yitirmiş, 40 bin kişi de kaybolmuştur.

Dili ve Dini

Myanmar aslında çok kültürlü bir memleket. Bunu hem dilinde hem de dininde görmek mümkün. Her ne kadar ülkenin yarısından fazlasını Birmanlar oluştursa da, içerisinde bolca Şan, Karen, Hintli, Çinli, Moğol gibi etnik kökenleri de barındırıyor.

Myanmar’ın ikinci ve tarihsel adı olan Burma, Birmanlardan geliyor. Zaten ülkenin resmi dili de Birmanca. Tarihsel olarak Budizm’e daha yakın olsalar da, özellikle İngiliz sömürgesi olarak kaldığı zamanlar sebebiyle, Birmanlar arasında da pek çok din görülmekte. Yine de bu dinler oldukça azınlıkta kalıyorlar. Her ne kadar, resmi sayıların değiştirildiği ileri sürülse de, Myanmar dini %89 ile Budizm kabul ediliyor. Kalanları da Müslümanlar, Hristiyanlar, Hindular ve diğer inançlar oluşturmakta. Bölgedeki Müslümanlar ise kendi yoğunluklarının aslında %15 civarında olduğunu iddia etmekteler.

Ekonomisi

Ekonomik olarak pek de gelişmiş bir memleket değil Myanmar. Bununla birlikte son yıllarda sanayi devriminde hızlı atılımlar yapan Güneydoğu Asya rüzgarından da nasibini aldılar. Özellikle doğal kaynakları oldukça zengin: petrol, çinko, bakır, kurşun, mermer, kireç taşı, kereste, kalay, doğal gaz gibi önemli kaynakları var.

1 TL karşılığında ise 300 Myanmar Kyatı sahibi olabiliyorsunuz.

Nasıl Gidilir?

Öncelikle hemen belirtelim vize almanız gerekiyor. İşlemlerse çok da zor değil. Avrupa ülkeleri gibi, sizden gelmişinizi geçmişinizi, bankayla olan münasebetinizi istemiyorlar. Nasıl gideceksiniz, nerede kalacaksınız gibi dertleri var sadece. Bir de 50 dolar vize bedelini ödediniz mi, size bir davet mektubu gönderiyorlar. Bu mektupla birlikte, 90 gün içerisinden sınır kapısından vizenizi temin edebiliyorsunuz.

Şimdi gelelim Myanmar’a nasıl gidilir meselesine. Myanmar’a gitmek için en iyi yol tabii ki hava yolu. Ülkede pek çok havalimanı bulunmakta. En işleklerinden bir tanesi de Yangon havalimanı. O yüzden görece ucuz oluyor burası. Erken rezervasyon ile gidiş dönüş uçak biletinizi 3,5 – 4 bin liraya halledebilirsiniz. Diğer şehirlere uçmak çok daha pahalı.

Ulaşım size pahalı gözükebilir. Ancak size sorun çıkaracak tek kalem bu. Myanmar’a ulaştığınızda hayatın o kadar da pahalı olmadığını göreceksiniz. Bu durumda Myanmar seyahatiniz, orta düzey bir Avrupa seyahatine eş değer olacaktır.

Toplu Taşıma

Myanmar’da toplu taşıma özellikle büyük şehirlerde oldukça yaygın ve güvenilir. Ancak şehir içlerinde mesafe çok fazla olmadığı için yürümeyi de tercih edebilirsiniz. Yürümek istemeyenler için güvenilir ve sık seferli otobüsler mevcut. Yanı sıra burada taksiler de epey uygun fiyatlı.

Otel Fiyatları

Tabii ki gittiğiniz yere göre fiyatlar epey değişebiliyor. 50 TL’den 1000 TL’ye uzanan bir aralık söz konusu. Ancak her şehirde ucuz ve güvenli pansiyonlar bulmak mümkün. Bu açıdan Myanmar’da nerede kalınır, diye soranlar rahat edebilirler. Hatta 100 – 200 TL’ye oldukça iyi bir şehir içi otel bulabilirsiniz. Biraz tatil köyü kıvamında olsun isterseniz gecelik 500, gitmişken her şey içinde olsun, en mükemmeli olsun derseniz de 1000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor.

Örneğin Ywama şehrinde göl kenarında has bir bungalow’a gideyim, ruhum dinlensin derseniz, gecelik 400 TL ödemeniz lazım. Buna değer mi? Bizce değer. Zira Türkiye de bile tatil ucuz değilken, Myanmar’ın doğasının en güzel olduğu bir yerde, doğayla iç içe gerçek bir tatil için bu fiyat oldukça uygun.

Mutfağı

Myanmar mutfağı çok kültürlülüğünün gözlemlendiği en önemli yerlerden bir. Çin, Mon, Hint yemeklerinden oldukça etkilenmişlerdir. Deniz kenarı bir memleket olduğundan ve içerisinden eper bir göl bulunduğundan dolayı, deniz ürünleri de oldukça zengin ve lezzetlidir. Hem mutfaklarının eksenini oluşturan pirinci barındıran, hem de içinde balık ve et suyu bulunan Mohinga, bölgenin önemli yemeklerinden biridir. Yanı sıra Hindistan cevizi sütü ve tavuk ile yaptıkları Onnokauswe de oldukça çekici bir yemek.

Alışveriş

Çin’den gelen pek çok garip ürünü burada bulabilirsiniz. Burası adeta küçük bir Çin gibi o anlamda. Ancak işin suyunu çıkarmamışlar. Özellikle Batılı turist ağırladıkları için, kendi kültürlerini de ön plana çıkarıyorlar. Yerel şapkalar ve kıyafetler, ahşap oyuncaklar bulabilirsiniz. Şifalı bitkiler, çaylar ve baharatlar da cabası. Yemek işi zaten olmazsa olmaz, geri dönerken mutlaka yanınızda yöresel yiyecek götürün. Myanmar’dan ne alınır sorusuna ek olarak mücevher de diyebiliriz. Burada pek çok değerli taş çıkarıldığı için, çeşit çeşit mücevher bulmak da mümkün.

Festivalleri

Aslına bakarsanız Myanmar festivalleri oldukça fazla ve eğlenceli. Özellikle kültürel festivalleri epey keyifli. Myanmar’ın en meşhur festivallerinden bir tanesi de Thingyan Su Festivali. Bir sürü insan sokaklara çıkıp birbirini ıslatıyor. Sorsanız yeniyılı kutluyorlar ama bildiğiniz su savaşı. Tabii su savaşı bahane, o kadar insanı bir arada görmek, sokak satıcılarından yemekler ve hediyelikler almak, yerel müzisyenleri dinlemek ise şahane! Bir diğer önemli festival de Kachin Manaw Festivali. Biraz bizim 19 Mayıs şenliklerini andırıyor ancak o kadar resmi değil. Geçitler, törenler, danslar ve şarkılar oluyor ve bunları da eğlenceli bir hava içerisinde gerçekleştiriyorlar. Kültürel sanatın ortaya çıktığı keyifli bir festival.

Myanmar Gezilecek Yerler

Inle Gölü

Myanmar gezilecek yerler listesinin başına Inle Gölü’nü koyuyoruz, zira burası oldukça ilginç. Hem ülkenin en çok turist çeken yeri, hem de sessiz sakin bir yer. Ağaçtan oyulmuş teknelerle burada gezinebilir, balıkçılarla kaynaşabilirsiniz. Doğa manzarası zaten başka bir dünya. Gölün etrafındaki doğanın tadını çıkarırken, köyleri gezebilir, yerlilerden türlü hikayeler dinleyebilirsiniz. Çoğunun ingilizcesi yoktur ama size tutkuyla hikaye anlatırlar.

Shwenandaw Manastırı

Mandalay’ın göbeğinde bulunan bu manastır da bir Budist manastırı. 1878 yılında bizatihi kral tarafından inşa ettirilmiş. Ancak bölgedeki diğer Budist tapınaklarından oldukça farklı bir mimariye sahip. Hele ki, Shwedagon Pagodası ile arasında epey bir fark var. Burası daha çok Çin saraylarını andırıyor. Manastırın duvarlarında Budizm mitlerinden yazılar ve resimler kazınmıştır. Mimarisinin tadını çıkarırken, bunları da takip edebilirsiniz. Hatta bir rehbere danışırsanız, nerede ne yazıyor size anlatacaktır.

Mount Popa

Burası Myanmar’ın en önemli yerlerinden bir tanesi. Aslında kendileri bir dağ. Fakat Myanmar gezi denilince akla gelen ilk yerlerden. Bir kere doğal görünümüyle oldukça ilginç ve güzel bir dağ. Zaten kendileri aslen bir yanardağ ama korkmayın patlamaz! Ayrıca tepesinde bir de manastır bulunmaktadır. Vakti zamanında birçok keşiş buraya gelip inzivaya çekilir ve Buda’nın öğretilerini içselleştirirmiş. Üstelik size birkaç kilometrelik geniş bir alanın da panoramasını sunuyor.

Myanmar Ulusal Müzesi

Yangon’da bulunan bu müze, Myanmar tarihi ile ilgili birçok belgeye de ev sahipliği yapmakta. Zaten bir ülkeyi ziyarete gidiyorsanız, yazılmamış kurallardan bir tanesi de ulusal müzeyi ziyaret etmektir. Myanmar’ın tarihine, daha önce neler olduğuna ve buraya gelene kadar neler yaşadığına ikinci elden tanıklık edebilirsiniz. İçeride kraliyet ailelerinden tutun da, bölgenin tarih boyunca dini liderlerinin heykellerine ve eşyalarına kadar pek çok değişik materyal bulmak mümkün.

Shwedagon Pagodası

Myanmar’ın Budizm kökenlerinden bahsetmiştik. Burası da Yangon’da, ülkenin en önemli Budist tapınaklarından bir tanesi. Epey de görkemli bir yer. Buraya gelip ibadet eden Budistler görmek mümkün. Aslında mimarisiyle ve ibadet biçimiyle camii kilise karışımı bir yere benziyor. Bu tarz tapınaklar Myanmar’da bolca bulunuyor. Shwedagon Pagodası gibi başka pagodaları ziyaret edip, huzur bulabilirsiniz.

Ngapali Plajı

Myanmar’ın güneybatı sahillerinde yer alan bu plaj, tam deniz havasını sevenlere yönelik. Bir kere doğa derseniz doğa, insan derseniz insan var burada. Myanmar’ın tatil köylerinin arasında cennet gibi bir plaj. Sıcak havalarda denize girip rahatlayabilirsiniz. Kırlarda uzun yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Ayrıca burada küçük balıkçı tekneleri de görmek mümkün. Ağ ile balık tutuluyor. Daha sonra o balıklar kasabadaki işletmelere satılıyor ve akşamları, afiyetle sizin midenize iniyor. Gerçi öğlenine beraber yüzdüğünüz bir balığı akşamına yeme düşüncesi biraz ilginç ama, yapacak bir şey yok, çok lezzetli!

Myanmar’a hayatınızın bir döneminde uğramanız dileğiyle. İyi yolculuklar!

 

İlginizi Çekebilir :  Havelock Adası (Andaman Adaları) Gezi Rehberi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir