New York Detaylı Gezi Rehberi

New York Gezi Rehberi

Filmlerde gördüğü bu ihtişamlı şehri merak edenler böyle buyursunlar. Merakınızı giderecek ilaç New York gezi rehberi ile ayağınıza geldi! Evde Tek Başına 2’den tutun da Gossip Girl’e kadar pek çok dizi ve filmde kendine yer buldu New York. Evimizden içeri girdi, bizden biri oldu. İstanbul’un uzaktaki kardeşiydi adeta. “İyi ama neresi bu New York?”, “Hayat orada nasıl?”, “Gidersek geri dönebiliriz miyiz?” gibi sorular her zaman soruldu. Size öyle bir gezi rehberi hazırladık ki,  okuduktan sonra yapmanız gereken tek şey kalkıp gitmek olacak. Buyursunlar, New York’ta yapılması gerekenler ve bir sürü gerekli bilgi!

New York Nerede?

New York aslında ABD’de bir eyalet. İçerisinde bir de New York şehri var ve biz bu şehirden bahsedeceğiz. New York nerede derseniz, ABD’nin kuzeybatısında, Connecticut ile New Jersey arasında bir yerde kalıyor. Nehirleri ve yarımadalarıyla, oldukça ilgi çekici bir yer.

Hemen belirtelim. Konumundan ötürü aramız 7 saat fark var. Onlar bizden 7 saat geriden geliyorlar.

Kısa Tarihi

15. Yüzyıl’da ABD’nin keşfedilmesiyle birlikte, Avrupa’dan bir çok göçmen buraya akın etti. Hollandalılar buraya geldi ve bölgenin adını New Amsterdam koydu. Daha sonra İngilizler bölgeyi onlardan aldı ve York Dük’ünün şerefine adını New York koydular.

Amerikan bağımsızlık savaşında da önemli rol oynayarak başlarda ABD’nin başkenti olma görevini üstlendi. Ancak daha sonra bu unvan elinden alındı ve Washington D.C.’ye verildi.

Önemli limanlarının olması ve ABD’nin batıya yakın en önemli şehri olmasından dolayı ekonomisi kısa sürede büyüdü. Büyüyen ekonomi ile birlikte pek çok eylem de düzenlenmeye başlandı. Çatışma her zaman gelişmeye götürür. New York da bu çatışmalar sayesinde kendini geliştir ve nihayetinde bugünkü önemli konumunu elde etti.

Ne Kadar Büyük?

Aslında çok da büyük bir şehir değil. Bayburt’tan küçük mesela. Yaklaşık yüzölçümü 1,300 kilometrekare civarında. Bu da hemen hemen İstanbul kadar ediyor. New York nüfusu ise İstanbul kadar değil, hatta onun yarısı kadar: Burada yaklaşık 9 milyon insan yaşıyor. Bu ABD içerisindeki en kalabalık şehir demek.

New York Ekonomisi

İş dünyasının kalbi burada atıyor. Bu anlamda sırtı yere gelmeyecek bir şehir. Bir kere Wall Street gibi önemli bir ekonomi durağına sahip. Bankacılık sektörü çok gelişmiş durumda. Zaten ekonomilerinin büyük bir kısmını da parayla ilgili bu çeşit faaliyetler oluşturuyor.

Bunlarla birlikte, emlakçılık da şehirde çok önemli bir meslek. Burada emlakçılık yaparak dünyanın parasıın kazanabilirsiniz. Ayrıca burada önemli teknolojik araştırmalar da yapılıyor. Teknoloji de New York ekonomisinin önemli bir kolu.

Havalar Nasıl?

Yağmurlarıyla, karları ve güneşli havalarıyla olsun, New York hava durumu dört mevsimi de yaşatıyor. Kışları soğuk ve yağışlı geçer. Sıcaklığın -10’lara kadar düştüğü görülür. Kar çok güzel yağar. Eğer kar seven biriyseniz, kışın  gitmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Çok güzel manzaralar yakalayabilirsiniz.

Yazın hava öyle çok sıcakl olmaz. 30 derecenin üzerine çıktığı görülür ancak genelde 27 derece dolaylarında seyreder. O yüzden şöyle yürüye yürüye bir New York turu yapmak istiyorsanız, yaz ayları sizin için ideal olacaktır. Yalnız bu aylarda çok kalabalık oluyor. Bizden uyarması.

New York’a Nasıl Gidilir?

Neredeyse bütün havayolu şirketlerinin buraya doğrudan seferi var. Ancak fiyatları biraz pahalı. Erken alacağınız bilet hayatınızı kurtarabilir. Hatta ne kadar erken aldığınıza göre çeyrek fiyatına getirebilirsiniz bileti. O yüzden New York tatilinizi önceden planlayıp gitmekte fayda var. Eğer önceden planlarsanız çok da göz korkutucu olmuyor.

Şehir İçi Ulaşım Nasıl?

Burası tam bir metro cenneti. Şehrin her yerine giden metro bulmak mümkün. Üstelik çok da ucuz, sadece 1,50 Dolar. Dilerseniz tatilinize göre 7 veya 30 günlük kartlar ya da sınırlı kullanımlı kartlar edinebilirsiniz. Daha ekonomik olur.

Toplu ulaşımın önemli bir bölümü metro ile yapılmasına rağmen, geceleri oldukça tehlikeli olabiliyor. O yüzden gece metro kullanacaksanız dikkat edin. Onun yerine otobüsü veya daha garanti olması için taksiyi tercih edebilirsiniz. Şehir içi otobüs ağı zaten çok gelişmiş durumda. Her 2-3 blokta bir otobüs durağı var. Biraz kafa karıştırıcı olabilir ancak oldukça kullanışlı.

Taksiler ise burada olmazsa olmaz. Oldukça övülüyor ve yerel kültürün bir parçası sayılıyor. O yüzden bir kere de olsa bir taksiye binmenizi ve muhabbet tellalı bir şoföre denk gelmenizi temenni ediyoruz.

Nerede Kalınmalı?

New York konaklama için oldukça büyük ve gelişmiş bir şehir olduğu için, tabii ki her cebe ve keyfe uygun seçenekleri barındırıyor. Eğer güzel ve lüks bir otelde kalmak istiyorsanız, Manhattan’da size göre pek güzel oteller mevcut. Ancak bu otellerin geceliği 1800 – 1900 lirayı bulabiliyor.

Biraz daha hesaplı ve güvenli otel arıyorsanız eğer, gecelik en az 500 – 600 lirayı gözden çıkarmanız gerekiyor. Manhattan’ın civar bölgelerindeki oteller size göre olabilir.

Eğer fiyatı daha da düşürmek ve New York ucuz oteller tavsiyesi almak istiyorsanız Harlem, Chinatown ve Hell’s Kitchen gibi adı sanı meşhur ancak nispeten tehlikeli yerlere bakmanız gerekebilir. Ancak burada otellerin gecelikleri de 300 liradan başlıyor.

New York Mutfakları

Yeme içme sevenler için New York cennetten farksız olacaktır. On numara beş yıldız yemekler yapılıyor burada. Cebinizdeki paraya kıyıp, tek seferlik de olsa iyi bir restoranda yemek yemenizi tavsiye ediyoruz. Hem oranın servis kültürünü ve hem lezzetli yemeklerini yakından tanımak için.

Ancak tabii ki, lüks restoranları bir kenara bırakcak olursak, bu şehirle özdeşleşmiş pek çok yiyecek var. New York ünlü yemekleri arasında öncelikle hot dog ve pizzayı sayabiliriz. Her köşe başında bunlardan bir tane bulabilirsiniz zaten ve hepsi de oldukça lezzzetli. Yanı sıra, simit benzeri olan ve arasına peynir, çikolata veya başka bir şey sürülen bagel, neredeyse her yerde lezzetle yapılan hamburgeri de sayalım.

Alışveriş

Burası alışverişin kalbi. Aklınıza hayalinize gelebilecek her türlü meşhur markayı burada görebilirsiniz. Üstelik Türkiye’de veya Avrupa’da satılmayan ürünleri de var bu markaların burada. Sizinle de oldukça ilgileniyorlar. Manhattan’ın sokaklarında gezerken bu mağazalara denk geleceksiniz. Zaten New York alışveriş cenneti. Aman hesabınızı iyi tutun!

Gece Hayatı

Gece eğlenmeyi seviyorsanız şehir tam size göre. Çıkayım biraz kültürleneyim diyorsanız, Broadway’de oyun izlemenizi, Broadway’in alternatifi olan Off-Broadway’de de kesinlikle oyun izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Dizilerde gördüğümüz barlar zaten her yerde, herhangi birini gönül rahatlığı ile seçebilirsiniz.

Eğer çılgınca eğlenmek ve dans etmek istiyorsanız, Electric Room, Lavo, Le Bain ve Up&Down, en iyi New York gece kulüpleri arasında sayılıyor.

New York Festivalleri

Her ne olursa olsun New York festivalleri bir başka oluyor. Cadılar Bayramı, Noel ve Saint Patrick Günü’nü bir kenara koyuyoruz. Eğer bu günlerden birine denk gelirseniz zaten yaşadınız, çok eğleneceksiniz.

  • New York Film Festivali: Ekim ayında düzenleniyor. Oldukça prestijli. Pek çok bağımsız ve önemli filmi burada izleyip, söyleşilere katılabilirsiniz.
  • Central Park SummerStage: Yaz boyunca Central Park’a bir sahne kuruluyor ve neredeyse her gün bir konser oluyor. Etkinlikler çoğunlukla ücretsiz. Sadece büyük isimlerin konserleri ücretli olabiliyor.
  • San Gennaro Ziyafeti: 11 – 21 Eylül arasında düzenleniyor. 11 günlük sokak yemekleri festivali. Muazzam bir kalabalık ve muazzam yemekler. Mutlaka görün.

New York Gezilecek Yerler

Özgürlük Heykeli

Amerika’ya giden herkesin ilk sorusu genelde Özgürlük Heykeli nerede oluyor. Özgürlük Heykeli ABD’nin alamet-i farikası. New York’ta nereye gidilir gezilecek yerler listesinin başında gelmeli. Liberty Adası üzerinde bulunuyor ve feribotla ulaşabilirsiniz. 1886 yılından bu yana orada.

Modern Sanatlar Müzesi – MOMA

Sadece New York’un değil, dünyanın en meşhur müzelerinden bir tanesi. Çağdaş sanatı takip etmek isteyenlerin en birinci adresi. Mutlaka yolunuzu düşürün. Sanatta çok garip şeyler oluyor!

Empire State Binası

New York’un en önemli gökdelenlerinden biri. Meşhur Fifth Avenue’da yer alıyor ve yüksekliği 1 kilometreden fazla. 102 katlı olan binanın 1576 tane de merdiveni var. Var mı babayiğit?

Küçük İtalya

Burası da bir zamanların meşhur İtalyan mahallerinden. Şimdilerde pek az İtalyan kalmış olsa da, hala İtalyan mağazaları ve restoranları görmek mümkün. İnsanları da oldukça samimi. Buraya gidip lezzetli yemekler yiyip, insanlarla sohbet edebilirsiniz.

Central Park

Central Park, Manhattan’da bulunan çok büyük bir park. Gez gez bitiremezsiniz. İçeride fayton ve bisiklet turu yapabilir, buz pistinde kayabilir ve göl boyunca tatlı yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

Chinatown – Çin Mahallesi

Yolunu buraya düşürmeyen New York tatili yapmış sayılmıyor. Burası New York’un en eski ve bilinen Çin mahallesi. Çin mahallesi diyorlar zira buraya gittiğinizde gerçekten de kendinizi Çin’de hissedeceksiniz. Yemeklerden tutun da alışverişe kadar her şey Çin!

Helikopter Turu

İmkanınız varsa eğer mutlaka New York helikopter turu satın alın. Muazzam bir deneyim olacak sizin için. Şehirde oldukça yaygın olduğu için cebinize uygun bir tane bulabilirsiniz. Sadece şehir hayatını görmek değil, şehrin arasından kıvrılan nehirler de size büyük keyif verecektir.

Broadway

Broadway, şehrin en meşhur caddelerinden biri. Büyük prodüksiyonlu tiyatro oyunları burada oynanmakta. Biletleri oldukça pahalıdır ancak araştırırsanız uygun fiyata biletler de bulmak mümkün. Ayrıca burada dolaşırken pek çok ünlü oyuncuyla karşılaşma olasılığınız da var!

Metropolitan Sanat Müzesi

New York turistik yerler arasında bir başka müze daha var ve burası da dünyanın en büyük, en önemli müzerlerinden bir tanesi. Dünya üzerindeki pek çok kültürden eserler görmek mümkün. Hatta bazen, oralara seyahat etmiş kadar oluyorsunuz.

Times Square

Buraya zaten yolunuz siz istemeseniz de düşecektir. Kendileri New York turistik yerler arasında en birinci ve en tanınmışı. Hemen Broadway’e sırtınızı veriyorsunuz, orada. Alışveriş tutkunları için de pek çok ünlü mağaza bulunmakta.

Grand Central Terminali

Manhattan’daki bu tren garı dünyanın en meşhur tren garlarından biri. Ne kadar ajan filmi varsa hepsi de burada çekiliyor. X-Men’de bile bir sahnesi vardı. Çok hareketli bir yer. Hatta dilerseniz günü birlik bir tren seyahati yapabilirsiniz. Ya da belki bekleme salonunda oturursunuz ve sadece insanları izlersiniz. Çok keyifli!

New York kazan siz kepçe. İyi eğlenceler, diyor ve bir şarkıyla uğurluyoruz! 😉

 

İlginizi Çekebilir :  Küba-Tarih,Rom ve Puro

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir