Okyanus Aşıkları’nın Farkında Olması Gereken Sağlık Riski

Okyanus tutkusu olan gezginler yazımıza bir göz atsın. Uzak doğu ülkelerine bir seyahat gerçekleştirdiğimiz zaman mutlaka okyanus sularında serinlemek ve su sporları yapmak isteriz. Bir plaj tatiline gidiyorsanız üstünüze gelen kocaman dalgalarla küçük oyunlar oynamak, sörf, su kayağı vb. su sporlarını yapmak isteyeceksiniz. Bu saydıklarımız her ne kadar eğlenceli olsa da bilmeniz gereken bazı önemli sağlık haberleri var. 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre yanlışlıkla okyanus suyunu yutmak sizi kötü bakterilere maruz bırakabilir ve sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

İngiltere’deki Exeter Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden yapılan yakın tarihli bir araştırmada, yarısı düzenli olarak sörf yapan 300 kişiden gelen dışkı örnekleri incelendi. Elde edilen sonuçlara göre sörfçülerin % 9’u vücutlarında Koli basili izlerine sahipti. Okyanusta fazla vakit harcamayanların % 3’ünde ise yine su yutmaları sebebiyle koli basili saptandı.

Daha yakından incelendiğinde, bu durumu tedavi etmeye yarayan antibiyotiklere karşı dirençli olduğu da ortaya çıktı. Koli basili için kullanılan ilaç sefotaksim. Fakat bakteriler buna bile dirençliler.

Bu araştırma üzerinde incelemelerde bulunan Dr. Anne Leonard ülkesinde yaptığı basın açıklamasında “Antimikrobiyal direnç, zamanımızın en büyük sağlık zorluklarından biri olarak dünya çapında boy göstermektedir ve bu bakterinin doğal ortamlarımıza nasıl yayılabileceği üzerinde artan bir odaklanmamız var” dedi. Devamında, “İnsanın bu bakterilere nasıl maruz kaldığını ve bağırsaklarımıza nasıl kolonize oldukları hakkında acilen daha fazla bilgiye ihtiyacımız var. Bu araştırma, antibiyotik dirençli bakteriler tarafından okyanus suları ve barsak kolonizasyonu arasındaki ilişkiyi tanımlayan ilk tür. ” diye de ekledi.

Yapılan daha fazla test, özellikle sörfçülerin “mobil genleri” bulunan bakterilere sahip olma olasılığının dört kat fazla olduğunu, yani antibiyotik direncinin bir bakteriden diğerine aktarılabileceği anlamına geldiğini gösterdi. Bu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından verilen uyarılara tam anlamıyla uyuyor; antibiyotiklere dirençli bakteri sayısı arttıkça, tüberküloz, gonore, pnömoni, gıda ve su kaynaklı hastalıkların tedavisi gittikçe güçleşecektir.

İlginizi Çekebilir :  Mutlaka Görülmesi Gereken Türkiye'deki Mağaralar

Tabii ki, okyanusa ait olmanın sağlığa ve deneyime olan faydaları (fiziksel aktivite ve dalışlar) riskten daha önemli … şimdilik en azından durum böyle. Siz yinede okyanusta yüzmek istediğinizde ağzınızı sıkıca kapatın. Bizden uyarması.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir