Özlem Keşifte Kimdir? Dünya Turu Ne Zaman?

Son dönemlerde isimden oldukça fazla söz ettiren Özlem Keşifte aslında kim? Neler yapıyor ? Youtube kanalında çektiği içeriklerle fenomen haline gelen youtuber bu haftaki konuğumuz.

Merhaba; öncelikle sizi tanımak isteriz Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar ben Özlem Akçin, tüm sosyal medya hesaplarımda Özlem Keşifte kullanıcı adıyla bulunuyorum. Seyahat ediyorum, kamp yapıyorum, bisiklet kullanıyorum, tiny house videoları çekiyorum ve youtube içerikleri üretiyorum, kısacası doğada daha fazla vakit geçirebileceğim ne varsa yapmaya çalışıyorum. Nasıl mutlu oluyorsak öyle yaşamak gerektiğine inanıyorum.

İstanbul’da doğdum öğrenimlerimi yaptım, şuanda da halen İstanbul’da yaşıyorum. Eğitim hayatımın sonrasında hemen iş hayatına atıldım. Bir süre devam ettikten sonra bana göre uzun olan bu iş hayatı sürecini tamamen şahsi sebeplerden dolayı bir noktada durdurdum. Uzun zamandır çalıştığım işimden ayrıldıktan sonra bir süre yeni iş aradım, ancak kriterlerime uygun bulamadıkça yeni bir işe giremedim. Birkaç ay böyle devam ettikten sonra bu durum hoşuma gitmeye başlamıştı. O dönem kendime dair bir çok şeyi keşfettiğim bir dönem olmuştu. Çalıştığım sıralarda henüz seyahat hevesim yoktu yada keşfedememiştim. Biraz klişe gelebilir ama o sene hayatımda ilk defa baharın geldiğini farketmiştim.

Bir gün bir arkadaşımla bir kamp etkinliğine katıldım ve aslında o kamp günü benim bu yolda ki dönüm noktam oldu. O sıralar instagram paylaşımlarımı doğa içerikli yapmaya başladıkça daha fazla tanınmaya ve etkinliklere davet edilmeye başlandım. Etkinliklerle kamp hayatına daha da alıştıkça kendi başıma gezilere çıkmaya başladım. Bu süreçteki ilk gezim 45 süren ege akdeniz kamp gezisidir. Bu döngüde zamanla instagramda gerek yurt içi gerekse yurt dışından çeşitli sponsorluklar yani işbirlikleri almaya başladım. Hobimi mesleğe çevirme arzusu içindeyken youtube ve websitesi serüvenine atıldım. İkisinden de yüksek olmasa da bir miktar kazançlar elde ediyorum içerisine instagram işbirlikleri de girince daha da motive oluyorum. Sosyal medya üzerine halen her gün çalışmalar ve araştırmalar içerisindeyim. Amacım seyahat edebilecek kadar kazançlar elde edip dünyanın en bilinmedik yerlerine gidip çekimler yapabilmek ve insanlarla paylaşabilmek. Bir diğer amacım ise sosyal projeler içinde yer almak. Bu konularda ki tutkum her geçen gün katlanarak büyüyor.

Çok memnun olduk Hobileriniz ve sizi tanımlayacak özelliklerinizi de bilmek isteriz

Seyahat etmek ve keşfetmek ilk başlarda hobimdi zamanla tutkum ve yaşam tarzım haline geldi. Seyahat etmek kadar sık olmasa da bisiklet kullanıyorum. Hayattan keyif alarak yaşamayı seviyorum, sanırım bu beni en iyi tanımlayan cümle oldu.

Şu anda yaptığın işin dışında (hayattaki tüm işler kanuni olsaydı) ne iş yapmak isterdin?

Bir uçağı kaçırıp dünya üzerinde gitmeyi hayal edip de gidemediğim her yere giderdim. Gidilmesi zor olan şelalelere gidip volkanik dağların etrafında turlardım. Özlem Keşifte olarak hiç bilmediğimiz kültürleri keşfedip her farklı gördüğüm insanla sohbet ederdim. O anlarla ilgili videolar ve içerikler hazırlayıp hayallerimi gerçekleştirirdim. Sürekli yeni yerler araştıran bir insanım, buraları araştırdıkça gidip görme keşfetme arzum daha da çoğalıyor. Kendi çabamla kısıtlı da olsa bir çok yere gidebiliyorum ama dünya çok büyük ve henüz keşfedemediğim beni bekleyen çok fazla yer var.

Bir film yapmaya karar versen adı ve konusu ne olurdu?

Bir film yapmaya karar versem tutup tutmayacağı endişesine kapılmadan oluşturmak isterdim. Adı şu anki fikrim olarak “hayalin için koş” olabilirdi. Hayali için koşan çabalayan bir kadının bu süreçte ki yaşadıklarının hızlandırılmış şekli olurdu.

İlginizi Çekebilir :  Ülke Bayrakları Hakkındaki İlginç Bilgiler

Yakın bir arkadaşın kanunsuz bir iş yapsa polisi arar mısın?

Ne tür bir kanunsuz iş yaptığına bağlı. Ahlaksızca bir kanunsuzluk ise kesinlikle polisi ararım ancak herhangi bir canlıya zarar vermeyecek bir kanunsuzluk ise aramam diye düşünüyorum. Kanunsuz iş yapan insan o kadar fazla var ki keşke hepsi yakalansa da kimseye bu fırsatı vermesek.

Özlem Keşifte olarak Instagram Hayatınızın neresinde ve İnstagram da ki hedefiniz nedir?

Instagram hayatımın odak noktasında ki sosyal mecralardan birisi, bir diğeri de youtube. İnstagram ve youtube’da düzenli olarak içerikler paylaşıyorum. Şuan ki ve gelecekte ki mesleğim olarak görüyorum. Bu alanda ki hedeflerim birden fazla bulunuyor. Sosyal medya üzerinden elde ettiğim gelirlerle dünyada ki hiç bilinmeyen yerlere kültürlere gidip içerikler oluşturmak ve bunları yine şimdiye kadar yaptığım gibi sosyal medya hesaplarımda paylaşmak. Son zamanlarda tiny house tarzı minimalist yaşamlarla alakalı çalışmalarım oldu ve içerikler oluşturup paylaştım. Tiny house paylaşıımlarım beklediğimden fazla ilgi gördü. Bu konuda ki hedefim ise Tiny house yaşamının yurt dışında ve ülkemizde ne kadar tercih edildiğini, nasıl bir süreçte ilerlenildiğini ve prosedürlerini anlatan içeriklerimi daha da derinleştirerek beni takip eden kitleyle paylaşmak istiyorum. Zamanla daha büyük kitlelere ulaştıkça sosyal projelere destek vermek de hedeflerim arasında bulunuyor. Ayrıca Cape Town seyahatimde baya bir popüler oldu.

Hiç mesleğinize dair pes ettiğiniz, geri çekilmek istediğiniz bir dönem oldu mu ?

Mesleğime dair pes edip geri çekildiğim dönem oldu. Hatta şu sıralar tekrar eski mesleğime dönmemek için yeni mesleğimde çaba sarf ediyorum. Bundan bir kaç sene öncesine kadar şirketlerde muhasebe yada finans görevlisi olarak çalışıyordum. Tamamen şahsi sebeplerden dolayı uzun süre çalıştığım iş yerimden istifa edip ayrılmam dönüm noktam oldu. İlk madde de belirttiğim gibi işimi bıraktıktan sonra bana hayata dair yepyeni bir bakış açısı geldi. O yüzden iyi ki sevmediğim işe kendimi mahkum etmemişim. Yoksa bu Özlem’i asla ne ben ne de siz tanıyabilirdiniz.

Nasıl bir ortamda yetiştiniz, nerede büyüdünüz ?

Özlem Keşifte olarak çok sevecen, çok merhametli, benim için yapamayacakları şey olmayan (ellerinden geldiği kadarıyla) ailemle güzel bir aile ortamında yetiştim. Küçük yaşlarda babamı kaybetmiş olmamıza rağmen gerçekten bir an bile eksikliğini hissettirmediler. Yaşamdan bu kadar keyif almamın en büyük sebebi aslında ailem oldu. Şimdiye kadar aldığım bütün kararları desteklemedikleri olsa da niçin desteklemediklerini belirtip karşılıklı orta noktayı bulup yine de yanımda oldular. İstanbul’da doğdum şimdiye kadar da hep İstanbul’da yaşadım. Daha fazla doğaya vakit geçirebilmek adına önümüzde ki yıllarda yaşamıma İstanbul’da devam etmeme kararı alacağımı düşünüyorum. Belki bir karavan hayatına geçiş olur, neden olmasın.

Hayatta ki en büyük zaferleriniz kimin için ?

Hayatta ki en büyük zaferlerim kesinlikle kendim için oldu. Seyahat etme ve keşfetme tutkumu farkedip bunun peşinden gitmek benim için büyük zafer niteliğinde. Bu süreçte yaşadığım her şeyi, tanıştığım herkesi, gördüğüm her yeni yeri kendim için yaptığım bir zafer ve yatırım olarak görüyorum.

İş hayatınızdan bahsedermisiniz?

Şuan ki iş hayatım sosyal medya üzerinden ilerliyor. Instagram ve youtube hesaplarımın yanı sıra bir de yine seyahat içeriklerimi paylaştığım bir web sitem bulunuyor. Buralar da sürekli ve düzenli olarak içerikler paylaştığım için kısmen gelir elde etme seviyesine geldim. Sık aralıklarla web sitemde çeşitli seyahat yazıları youtube kanalımda da videolar yayınlıyorum. Şuanlık henüz eski iş hayatımda ki kadar kazanç elde edemiyorum ama kesinlikle sevdiğim işi yapıyorum. Hatta ben bu yaptıklarımı iş olarak değil tutku olarak görüyorum.

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir