Pakistan Gezi Rehberi

En geniş kapsamlı Pakistan gezi rehberimizi hazırladık. Rehberimizde Pakistan gezi tavsiyeleri, Karaçhi gezilecek yerler, Lahor gezilecek yerler, müzeler, ülkeyi neden ziyaret etmeniz gerektiği ve ülke hakkında bilgiler içeren kapsamlı gezi yazısı bulacaksınız.

Pakistan dünyadaki en ilginç ülkelerden biridir. Bunun nedeni, bir yanda dağlık sınırları içinde, diğer yanda kum tepeleriyle dolu çöllerdeki çeşitli etnik gruplardan kaynaklı çok sayıda kültürü içeriyor olmasıdır. Kuzey eteklerinde ya da güney çöl bölgelerinde yaşayan etnik gruplar, yaşlı gelenekler, büyüleyici kültürler, her çeşit yiyecek, parlak giysiler ve etkileyici mitler ile eşi benzeri görülmemiş bir arazi yaratıyorlar. Hayatınızda en az bir kez Pakistan’ı ziyaret etmeniz gerekiyor; çünkü halkın ruhu ve doğal peyzajının güzelliği, zengin kültürün büyüleyici yönleriyle birleşince ülkeyi keşfedilmesi gereken bir hazine gibi özel kılıyor.

Pakistan Hakkında Bilgiler

 • Pakistan Güney Asya bulunmaktadır.
 • Başkenti İslamad olmakla beraber ülkede yaklaşık 200 milyon insan yaşamaktadır.
 • Para birimi Pakistan Rupisi’dir.
 • Resmi dili Urduca ve İngilizce’dir.
 • Pakistan’ın iklimi sıcak ve kuraktır. Fakat bölgeler kutup iklimi ve aşırı sıcak iklim arasında değişmektedir.
 • Türkiye’den giden ziyaretçiler için  (diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri)  vize uygulaması bulunmamaktadır.

 

Pakistan’ı Neden Ziyaret Etmeliyim?

1-Doğal Güzellik

Pakistan, coğrafi ihtişamı ile ünlüdür. Kuzeydeki yükselen tepelerden başlayarak doğal manzaraların tüm çeşitlerini içerir. Bu ülkede geniş alanlar ve nehirler var. Örneğin; Sindh eyaletine doğru giderseniz okyanuslara tanık olmaya başlarsınız fakat aynı yönde gitmeye devam ederseniz doğanın hediyelerini eksiksiz bir hazine haline getiren geniş çöller de bulabileceksiniz. Peyzajın büyüleyici olmasının bir nedeni, çoğunun hala en doğal biçiminde korunmasıdır. Bunun yanında; unutmayalım ki Pakistan’da, dünyanın en görkemli olarak bilinen dağlarının beşi bulunuyor.

2-Kültürel Çeşitlilik

Pakistan’ın kültürü gelenekleri, lehçesi, yiyecekleri ve sanatsal özellikleriyle ünlü olduğu dört farklı ili olmasından geliyor. Bu kültürel çeşitlilik bir bütün olarak tüm ülke kültürü üzerinde derin ve kalıcı etkilere neden olmuştur. Eğer tüm ülkeyi dolaşırsanız, her farklı ilden geçtiğinizde neredeyse insanların görünümlerinin, giyinimlerinin ve davranışlarının farklılaştığını görürsünüz. Göreceğiniz her il yeni bir ülkeye gelmişsiniz hissi uyandıracaktır. Bu çeşitlilik, sahip olunan gıdaların  çeşitliliğiyle, çaldığımız müzik ve enstrümanların çeşitliliğiyle, zenginleştirilmiş çeşitli şarkılarla ve edebiyatın yanı sıra sahip olduğumuz çok sayıda yerel lehçeyi zenginleştiren şeydir. Bu gerçekten büyüleyici bir deneyim, çünkü Pakistan’da bir kolektif kültür çatısı altında çok çeşitli benzersiz kültürler yaşayabiliyor ve gezinizi çeşitlilikte dolu bir ders haline getiriyorsunuz.

3-Geleneksel Yemekler

Pakistan’daki yiyecekler, her çeşit şifalı bitki ve baharatların özel kullanımı ile yapılıyor. Her geleneksel yemek, mükemmel bir tadı vermek için kuşaklar boyunca tarifi mükemmelleştirilmiş özel bir karışımdır. Her yemeğin, mercimek, tavuk kızartması ya da kuzu olmasına bakılmaksızın özel tariflerle ve tecrübelerle pişmiş olması gerekir ve bu nedenle her lokmayı yemek özel bir zevktir. Ülke aynı zamanda ‘Mithai‘ olarak bilinen benzersiz tatlıları, yerel yemek tarifleri ile hazırlanan ve fıstık çeşidiyle kaplanmış tatlı ürünleri ile ünlüdür. Pakistan, verimli toprakları ile bilinir ve bu nedenle hayal edebileceğiniz organik meyve ve sebzelerin tümü bulunur.

4-Yerel Pazarlar

Pakistan’da hala hayatta olan ve gelişen bir pazar kültürü var. Her ilde ve ilçede benzersiz kültürlere sahip yüzlerce pazar yeri vardır. Yerel çarşılarla ilgili ilginç olan şey, her dükkanın yıllardır aynı yerde olması ve ticareti hakkında ortaya atılan herhangi bir soruyu cevaplayabilen bir sahibi olması. Giysi dükkanlarının sahipleri size dünyada bulunan herhangi bir kumaş türü hakkında bilgi verirken, gümüşçüler dünyanın her yerinde mevcut her türlü gümüşü anlatacak. Satıcının müşterileri ile olan bu ilişkisi, bugünün modern olmayan kişisel alışveriş çağında o kadar değerlidir ki, herhangi bir satın alım, büyük bir kültürel bilgiye ve ürünle ilgili daha da büyük bir ders haline dönüşebilir.

5-Süslü El Sanatları

Bu ülke, kuşaktan kuşağa geçen babalarından belirli bir yetenek öğrendikleri için malların üretilmesinde de çok yetenekliler. Pakistan çok miktarda zanaatkara sahiptir. Mesela ülkede; kabartma desenlerin karmaşıklığı nedeniyle yapımı altı aydan fazla süren güzel dokunmuş halılar var. Her türlü kıyafet üzerinde muhteşem nakışlar yapılır, özel takılar da makineler yerine elle mükemmelleştirilir. Bakırdan ve gümüşten yapılmış kaplar aynı işçiliği takip ederek ülkeyi dünyanın herhangi bir yerindeki bu çeşitte bulunmayan el sanatlarının cenneti yapıyor.

 

6-Yerel Müzikler

Farklı şehirlerden ve kırsal alanlardan merkezlere gelen bazı müzisyenler, flüt, rubab, harmonium ve tabla (yerel davul) gibi geleneksel aletleri kullanmayı tercih ederler. Bu yerel enstrümanlar tarafından üretilen muhteşem sesler sizi çok etkileyebilir. Kaç tane rock ve metal konserine katılmış olursanız olun, Pakistan’da müzik dinleme deneyimi, sizi sonsuza dek etkileyecek müzikal bir deneyim olabilir.

7-Eşsiz Otelcilik

Ülkeye gelen herkes, misafirperverlik konusunda ne kadar özel bir yer olduğundan bahsediyor. İster büyük şehirlerden birinde olun, ister kuzey bölgelerinde sırt çantanızla gezin yolunuzu kesen herkes size bölge hakkında bilmek istediğiniz her şeyi anlatacak ve  misafir edip bir çay ya da akşam yemeği vermek isteyecektir.

8-Muhteşem Giysiler

Pakistan’da her türlü pamuk, ipek, yün ve keten giysiyi bulabilirsiniz. Çoğu kadın hala kendi bezlerini alıp dikiş yapmayı seçtiği için dünyanın herhangi bir yerinden daha fazla bez çeşidine sahiptir. Bundan dolayı burada her zaman hayal ettiğiniz özel giyim türlerine sahip olabilirsiniz. Yetenekli ustalar sayesinde kendinize bir giysi diktirip anı olarak saklayabilirsiniz.

9-Spor Hakları

Pakistan spor tutkusu ile ünlüdür; kriket ve polo ulusal sporları arasındadır. Dünyanın en büyük polo sahası olan Shandur’da, dünyadaki en ünlü polo maçları yapılır. Bir kriket maçı olduğunda, bir çeşit çılgınlık ortaya çıkar ve bütün ülkeyi şenlik ruhuna sokar. Pakistan’lı bir takım bir gol attığında, müzik eşliğinde dans eden ve kontrolsüzce zıplayan insanları göreceksiniz.

10-Görkemli Camiler

Yüzyıllar boyunca Moğollar bu kıta’da hüküm sürdüler. Zamanın en ünlü sanatçı ve mimarlarını işgallerine kattılar ve Wazir Han Camii, Badshahi Camisi gibi günümüzde olduğu gibi görkemli muhteşem camiler yarattılar. Sindh’de bulunan ve imparator Shah Jahan tarafından  tamamen mermerden yapılmış olan Shah Jahan Camisi de Pakistan gezilecek yerler arasında bulunuyor. Karaçi’de Gol Mescidi olarak bilinen bir kubbeden yapılmış büyük bir cami var. Kusursuz kaligrafın eşlik ettiği mimari minareler ve enfes sanat eserleri, bu camileri etkileyici bir mucize haline getiriyor.

11-Antik Tapınaklar

Pakistan’da çok sayıda antik Hindu tapınağı var. Bazıları Mahabharata’nın eski Hindu kutsal devirlerine kadar uzanırken, bazıları M.Ö. 8. yüzyılda yazılmış. Pakistan’daki en ünlü Hindu tapınaklarından biri antik mimarinin muhteşem cazibesine sahip Katas Raj Tapınaklarıdır. Bunların yanı sıra Sialkot’da Jagannath Mandir, Balochistan’da Hinglaj Mata Mandir, Karaçi’de Panchmukhi Hanuman Mandir, Naval Mandir ve Kyber Pakhtun’da Goraknath tapınağı gibi yerlerde Pakistan gezi tavsiyeleri arasında bulunuyor. Bütün bu tapınaklar, kusursuz bir mimari ile yapılmıştır ve yüzyıllar boyu Hindu dininin en kutsal tanrılarına saygı göstermeleri için ziyaretçilerini  beklemektedir.

İlginizi Çekebilir :  Vietnam'da Tutuklanmanıza Neden Olacak 12 Şey

12-Dünya Tarihi Hazinesi

Pakistan’ın her yeri benzersiz bir hazine gibidir. Buda döneminden kalma tarihi ve bazı eski Budist heykelleri ile birlikte Budila Manastırlarının kalıntılarını görmek isterseniz Taxila şehrini ziyaret etmenizi öneririz. Taxila’da, M.Ö. 327’de bu toprakları işgal eden Büyük İskender zamanından kalma sanat, mutfak eşyaları, kılıçlar ve heykeller şeklinde önemli kalıntılar da bulunuyor. Başka ne var derseniz; Hinduizmin yaygınlığı nedeniyle çeşitli Hindu Tanrılarına adanmış huşu uyandıran tapınakları bu ülkede bulabilirsiniz. Ayrıca Pakistan’da 20. yüzyılda büyük yapılar yapıldı. Prestijli saat kuleleri, demiryollar ve çeşitli sanat eserleri ülkeye modern bir görünüm katıyor.

Karaçi Gezilecek Yerler ve Yapılabilecek Şeyler

Birçok kişi Karaçi’yi kaotik ve tehlikeli bir metropol olarak düşünüyor ancak taraflı medyanın itibarının örtüsünün arkasında ilgi odağı olmayı hak eden güzel yerler ve sahneler bulunuyor. Burada bulunan tarihi kültürü, eşsiz mutfakları deneyimleri, bu büyük Güney Asya kentini benzersiz kılıyor. Gerçek bir kültür gezisi, Karaçi şehrinde görmek ve yapmak için en iyi şeyleri ortaya koyuyor.

Chaukhandi mezarları seni 15. yüzyıla kadar götürsün

UNESCO Dünya Mirası Listesinde Karaçi Havaalanından sadece 15 km uzaklıkta bulunan bu eski nekropol, kenti ziyaret ederken mutlaka görülmelidir. Chaukhandi mezarları, piramitleri biçimlendirmek için birbirlerinin üzerine katlanmış ve titizlikle oyulmuş kum taşı levhalarıyla arkeologları ve turistleri çekmektedir. Süslemeleri Sindh bölgesinin tipik bir örneğidir ve orada bulunan mezarlar çoğunlukla Jokhio’nun Sindhi kabilesine aittir. Yapıların Mughals’in Indo-Pak alt kıta bölgesini yönettiği 15. ve 18. yüzyıllar arasında inşa edildiği tahmin ediliyor.

Chaukhandi Tombs, Port Qasim Rd, Karachi

Sufi tapınağında Dhamal ve Qawali gecesini yaşayın

Rumi tarafından ilgi odağı haline getirilen tasavvuf, Pakistan’da da güçlü bir varlığa sahiptir. Karaçi’de mistik dünyalara gizlice bakmak için ziyaret edilebilecek birçok Sufi tapınağı var. Bu tapınaklardan birine yaptığınız kültür gezisi sırasında bir Sufi şairinin ölüm yıldönümüne denk gelirseniz, şarkı söyleyerek Dhol’u temsil eden Dhamal adlı dansı yapan ve azizi kutlamak için gerçekleşen Qawali gösterileriyle karşılaşacaksınız. Merakınız, aşırı kalabalık yerlerden uzak durma isteğinizden daha güçlüyse tam doğru yerdesiniz.

Do Darya’da deniz kenarında yemek yiyin

Do Darya’nın açık hava restoranlarında deniz kenarında bir gece dinlenin. Karides masala, tavuk karahi veya çeşitli özel baharatlarla harmanlanmış kebapların tadına bakın. Uyarı: Yemeğiniz bittikten sonra, kendinizi parmaklarınızı yalarken bulabilirsiniz!

İslam mimarisinde harikalar

Karaçi’de bulunan İslami yapılar (özellikle camiler) kubbeli çatıları, mermer dış cepheleri, uzun boylu minareleri ve görkemli geometrisi nedeniyle kolayca tanınabilir. Tooba Masjid bu kuralın bir istisnası değildir, ancak saf beyaz mermerden yapılmış benzersiz düşük kubbesi kolayca diğer yapılardan ayrılmasına yardımcı olur. Quaid-e-Azam Türbesi, sizi durdurup bakılacak İslami tasarımın bir başka ihtişamıdır. Özbekistan’daki Samanid Türbesi’nden esinlenmiştir.

Manora’ya giderken kendi taze deniz ürünlerinizi yakalayın ve pişirin

Karachi’den bir yelkenli vasıtasıyla Manora Adası‘na rezervasyon yapmak, denizlere yelken açmak ve sahilde güzel bir gün geçirmek için eğlenceli bir yoldur. Balık tutmak için kaptanınızla anlaşmalar yapabilir ve tekne üzerinde yakaladığınız balıkları ızgarada kızartıp yiyebilirsiniz. Güneşli bir gün, tuzlu kireç ile pişirilmiş taze deniz ürünleri ve geniş bir mavi okyanusta sallanan bir tekne resmi içinde kendinizi hayal edin. Muazzam olsa gerek.

French Beach’te  Arap Denizi’nin sıcak sularına açılın

French Beach, benzersiz konumu ve rezervasyonla kabulünden dolayı yerli halk arasında favori yerlerden biridir. Eğer bir tanıdığınız veya bir arkadaşınızın tanıdığı varsa endişelenmeniz gerekmez çünkü Karaçaylar sizi kendi olarak kabul edecek ve muhtemelen yapabilecekleri bütün misafirperverliği size göstereceklerdir. Ayrıca, bu özel kumların üzerinde alkol kullanımı yasak olmadığı için Pakistan’daki diğer kamu alanlarının aksine size rahat bir ortam sağlayacaktır.

French Beach

Karaçi Müzeleri

1-Mohatta Sarayı Müzesi

Mohatta Sarayı Müzesi, 1927’de Hindu Marwari Shiv Rattan Mohatta adına bir saray rezidansı olarak inşa edilmiştir. Bu büyük binadan sorumlu Mimar Ahmed Hüseyin Ağa, Pakistan ve Hindistan’da bulunan Anglo-Mughal yapılarından esinlenmiştir. Müzede, günümüzde farklı bölgeler ve çağlardan kalma eserler sergileyen 44 galeri bulunmaktadır. Saray da düzenli olarak sanat sergileri düzenliyor. Birçok taş heykeli de muhteşem binaya şan katıyor.

Mohatta Sarayı Müzesi, Hatim Alvi Yolu, Karaçi

2-Frere Salonu

Aslen Karachi şehri Belediye Binası olarak kullanılan Frere Salonu’nun, Gotik-Venedik Viktorya tarzı binalardan esinlendiği burada günümüzde bir sanat galerisi ve müzesi bulunuyor. Frere, 1865 yılında tamamlanan ülkedeki en ikonik yapılardan biri olarak sayılıyor. Koleksiyonunda Kral Edward VII’den biri de dahil olmak üzere taş büstler ve çeşitli yağlı boya tabloları bulunuyor. İçerisinde güzel muhafaza edilmiş kitapları derinlemesine incelemek isteyenler için bir kütüphane de var.

Frere Hall, Fatima Cinnah Rd, Karaçi

3-Pakistan Devlet Bankası Müzesi

Şehrin en yoğun yollarından birinde yer alan yüksek katlı binalar arasında, Pakistan Devlet Bankası Müzesi’nin taş binası yatıyor. Bir zamanlar Hindistan İmparatorluk Bankası olan burası, günümüzde alt kıtanın arkeolojik değerlerini sergileyen bir müze olarak işlev görüyor. Bu kurum ziyaretçileri inanılmaz şeylerle karşılaşacak. Mesela; Büyük İskender’in yönetimi sırasında alt kıtada kullanılan eski sikkeler burada sergilenmektedir. Ayrıca ülkenin en iyi sanatçılarının bazılarının bulunduğu büyük bir duvar kağıdı koleksiyonu var.

Devlet Bankası Bankası Müzesi, I.I Chundrigar Rd, Karaçi

4-Pakistan Ulusal Müzesi

Bu müze sanat, İslam mirası ve ülkenin tarihi değeri için adanmıştır. Burası Pakistan’ın kültür tarihini tüm gerçekleriyle size sunuyor. Müzenin 11 galerisinde görülecek çok sayıda farklı şeyler var. Aynı zamanda kutsal kitabenin yaklaşık 300 nadir ve değerli kopyalarına sahip özel bir Kur’an galerisi bulunmaktadır. Indus Vadisi Medeniyeti, Gandhara uygarlık heykelleri, minyatür tablolar ve siyasi el yazmaları gibi hazineler bu müzedeki gözde mekanlardandır.

Lahor Gezilecek Yerler ve Yapılabilecek Şeyler

Lahor, Pakistan’ın turistik faaliyetler açısından en popüler bölgelerinden biridir. Paha biçilemez eserlere, tarihi mekanlara, alışveriş yerlerine, çeşitli restoranlara kadar seçenekler sonsuzdur. Pakistan gezi rehberi yazımızda sırada Lahor’da yapabileceğiniz etkinlikler var.

Gıda Caddesi ve M M Alam Yolu

M M Alam Yolu Ana Market’ten Firdous Market’e kadar uzanır. Bu büyük yol, Pakistan Hava Kuvvetleri tarafından çok iyi bilinen bir figür olan Muhammed Mahmud Alam’ın adını aldı. Aslında Lahor’daki en büyük restoranların güzelce tasarlanmış bir yolda bulunması, bu bölgeyi ziyaret etmenin başlıca nedenlerinden biridir. Village Restaurant‘dan Jammin Java Café‘ye, Pompei‘den Burger Hub‘a kadar herhangi bir yemeği ve içeceği tadabileceğiniz çok sayıda restoran var.

Lahor Kalesi

Lahore Kalesi yerel adıyla Şahi Qila, mükemmel bir tür Mughal (Mughal: Babür devleti) yapısıdır. Bu tarihi ziyaret sarayı, 11. yüzyılda Gazneli efsanevi Mahmud tarafından yaptırılmıştır. Bu muazzam kale, farklı bahçeleriyle, saraylarıyla, salonlarıyla, camileri ve Lahor Kalesi’nin içinde yer alan diğer yapılarıyla birlikte güzelliğini tatmak isteyenler için tüm sanatseverleri beklemektedir. İçeride bulunan Aynalar Sarayı (Sheesh Mahal), Lahor Kalesi’nde en çok ziyaret edilen saraylardan biridir.

Badshahi Camisi

Lahor’u ziyaret edenler için Badshahi Camii gerçek bir kültür gezisidir. Bu cami dünyadaki en ünlülerden biridir ve 1674 yılında Mugal imparatoru Aurangzeb tarafından yaptırılmıştır. Raporlara göre, bu caminin tek bir namaz sırasında ibadet etmek için yaklaşık 40.000 kişiyi ağırlayabileceği keşfedildi. İlginç yanı ise caminin tamamen kırmızı kum taşından yapılmış olmasıdır.

Anarkali Pazarı ve Özgürlük Pazarı

Birçokları için harika bir alışveriş deneyimi, turistlerin yeni bir şehri keşfetmek için sabırsızlanabileceği en iyi şeylerden biridir ve Lahore bunu kolayca sağlayabilir. Bu şehirde bol miktarda dükkan ve pazar var. Xinhua Mall’dan, Hyperstar’a kadar bu şehir, deneyiminizi arttıracak en iyi mağazaları size sunuyor. Birçok dükkan arasında Liberty Market ve Anarkali Baazar ön plana çıkıyor. Mücevherden işlemeli öğelere, deri giyimden ipekten ayakkabıya kadar Lahor’un en iyileri bu pazarlarda bulunabilir.

Mescit Wazir Khan

Wazir Han Camii’nin Qashani karo çalışmaları, Lahor Kalesi’nin görkemiyle doğrudan bir karşıtlık gibi gözüküyor. Fotoğrafçılar için buranın rüyası gerçek oluyor çünkü renkli kiremit mozaiklerine tanıklık ederek bir kaleydoskopik rüyanın keyfini çıkarabiliyorlar. Çiçek motifleri, mavi ve yeşil kaligrafi ile kaplanmış cepheler büyüleyici bir güzellik sergisinde bir araya geliyor. Bu camiyi inşa etmek yüzyıllar boyu sürmüş gibi gözükse de aslında Mughal İmparatoru Şah Muhammed döneminde sadece yedi yıl içinde inşa edilmiştir.

Minar e Pakistan

Minar-e-Pakistan, Pakistan ideolojisinin bir vali temsilciliği ile tanınan bir anıttır. Bu anıt, ülkenin en büyük şehir parklarından biridir. 1960’lı yıllarda inşa edilmiştir. Ziyaretçiler anıtın mimarisine tanık olmak için bu turistik yere akın ediyorlar. Burası İslami büyüme ve Modern stillerin bir karışımıdır.

Lahore Müzesi

Lahor Müzesi, Pakistan’ın büyüleyici tarihi hakkında bilgi edinmek için en iyi yerlerden biridir. Bu müze, 18. yüzyılda inşa edilmiş ve günümüze kadar Mohenjodaro ve Harrapa uygarlığının eserlerini içermektedir. Paha biçilmez Kur’an, resim, Gandharan heykeli, halı, el yazması, İslam eseri ve benzeri eserler sergileyen yaklaşık 20 farklı galeri bulunmaktadır.

Bu ülke hakkında bilgi edinmek istediğiniz yerleri bize yorum olarak yazın, anlatalım. Hepinize iyi yolculuklar.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 comments

 • ahmet oğuz zenginal

  Selam elinize sağlık çok güzel bir yazı olmuş.Bir şey sormak istiyorum Yazınızda Pakistan’a vize gerekmediğini belirtmişsiniz. Bu bordo pasaportlar içinde geçerli mi ? Üç ay önce gitmek istemiştim hem vize hemde mutlaka davetiye gerekli demişlerdi Bu değişti mi ? Bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler

 • mehmet ali namtı

  yazınız icin tşkr…..2015 aralığında pakistana gittim ve asla bir daha gitmeyeceğim ülke…daha hususi pasaportu tanımayan.sınır polisi.seyahat ucak bileti satan.otel ler.tlf şirketlerinin olduğu yer ve resmen azap cektirdiler.ben kardeş ülke diye gittim meğerse üveymişler.gidecek kişilere asla tavsiye etmem…sorusu olan arkadaşlarım varsa bana fece aracılığı ile ulaşablirler