Paris Gezi Rehberi

Dünya’nın en romantik şehirlerinden biri ve Fransa’nın başkenti olan Paris, gerek yılbaşı için gerekse de yılın diğer tüm zamanlarında gidip görülebilecek dört mevsimin ayrı ayrı yaşandığı bir şehir. Bu şehre ait faydalı bilgileri Paris alışveriş ve gezi rehberi kapsamında sizler için derledik.

Paris Hakkında Genel Bilgiler

Avrupa’nın ortasından boylu boyunca akan Sen Nehri’nin yanında kurulmuş ve tarihi 40.000 yıl öncesine dayanan Paris, Ville Lumière yani “Işık Şehri” olarak da anılıyor.

Avrupa Birliği üye ülkelerinden Fransa’nın başkenti ve en meşhur şehri olan Paris’in para birimi, tüm schengen ülkelerinde kullanılan Euro(£). Paris’e gitmek için schengen vizesi almalısınız. Bu vizeyle Avrupa’daki diğer ülkelere de girebilirsiniz.

Nüfusu merkezde 2.25 milyon olan Paris’in banliyöleri de hesaba katılınca 11.7 milyon kişinin yaşadığı bir metropol olarak karşımıza çıkıyor. Bu metropol, gelişmiş şehir hayatını, tarihi ve doğal güzellikleriyle harmanlamış durumda.

Paris hava durumu  yaz aylarında ortalama 20 dereceyken kış aylarında ise ortalama 5 derece. Ülkemize göre daha soğuk bir iklime sahip olan Paris, birazdan detaylı şekilde üzerinden geçeceğimiz dünyaca ünlü yapılara ev sahipliği yapıyor. Bunların en bilineni Eyfel Kulesi. Bu tarihi yapıların dışında, eğlence hayatı da çok canlı olan Paris’te hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik güzel seçenekler var.

Paris’te Nereler Gezilir?

Eyfel Kulesi

Gündüz ayrı bir güzelliğe sahip Eyfel Kulesi, geceleri ışıklandırılıyor  ve bambaşka bir manzara sunuyor. Fransa’nın simgesi haline gelmiş kulenin etrafındaki çimenlerde yatabilir, kuleye çıkabilir ve panoramik Paris manzarasını seyredebilirsiniz. Demirden inşa edilmiş olan Eyfel Kulesi 300 metre yüksekliğinde. Yapımı 1889 yılında tamamlanan kule, ilk başta çok beğenilmemiş olsa da günümüzde yılda 6 milyon turist çekiyor. Fransızlar Eyfel Kulesi’ne Demir Bayan anlamına gelen “Dame De Fer” (dam dö fer) lakabıyla sesleniyorlar. Giriş ücreti, yaşa ve çıkılacak yüksekliğe göre değişiklik göstermekte birlikte, 3£-13£ arasında değişiyor.

Louvre Müzesi

Fransa’da ihtilalden sonra açılan ilk devlet müzesi olan Louvre,  1793 yılında müze olarak hizmet vermeye başlamış. Öncesinde saray olan yapının tarihi 1204 yılına dayanmakta. Louvre Piramidi olarak anılan cam piramit ise 1984 yılında yaptırılmış. Louvre, bünyesinde sayısı 380.000’i geçen objeyi ve 35.000 eseri barındırmakta. Bu eserlerin en bilineni Leonarda Da Vinci’nin resmettiği Mona Lisa tablosu. Paris’te mutlaka yapılması gerekenler listenize bu tablonun orjinalini Louvre Müzesi’nde görmeyi ekleyebilirsiniz. Louvre’un giriş ücreti ise 15 Euro.

Notre Dame Katedrali

Gotik Fransız mimarisinin en önemli örneği kabul edilen katedral Sen Nehri’nin kıyısında yer alıyor. Turistik misyonunun yanında hala katolik katedral olarak da kullanılıyor. Yapımı 1163 yılından 1250 yılına kadar sürmüş olan katedralin bölümlerini Batı Cephesi (en ünlü bölümü), Meryem Ana heykeli, Kuzey ve Güney Gül Pencereleri ve Payandalar olarak sıralayabiliriz. Victor Hugo’nun ölümsüz eseri “Notre Dame’ın Kamburu” nun bahsi geçen katedrela dikkat çekmek için yazıldığını biliyor muydunuz? Katedrale giriş ücretsiz olsa da, içerideki bazı bölümleri görmek için 5£-10£’yu gözden çıkarmanız gerekli.

Champs-Élysées (Şanzelize)

Paris’in 8. Bölgesinde yer alan en ünlü caddesidir. Eskiden tarla olan alan, 1616 yılında kenarları ağaçlı geniş bir cadde olarak kullanılmak üzere değiştirilmiş. Günümüzde ise ünlü markaların mağazaları ve özel butikler caddenin iki yanında sıralı. Şanzelize’de aynı zamanda bir Türk turizm ofisi de bulunuyor. Dünya’nın en ünlü caddelerinden biri olan Şanzelize, Paris gezilecek yerler arasında bizce ilk sıralarda yer alıyor.

 Sacre Couer Bazilikası

İngilizcesi “Sacred Heart”, Türkçesi ise “Kutsal Kalp” bazilikası olan yapı, Paris’in  Monmartre (Ressamlar Tepesi) bölgesinde yer alan ve Notre Dame Katedrali’nden sonra Fransa’nın en çok turist ağırlayan ikinci yapısı. Haç şeklinde olan yapının, büyük kubbesinin yüksekliği 83 metredir.  Giriş ise ücretsiz.

Disneyland Paris

19 km2’lik alana kurulmuş olan eğlence parkıdır. 7’den 70’e ilgisi olan herkesin uğrayabileceği Disney temalı eğlence parkı,  bünyesinde aynı zamanda birçok oteli, alışveriş alanlarını ve bir golf sahasını barındırıyor. Fiyatları kalacağınız gün sayısına göre değişiklik gösteren parka gitmeden önce sitesinden araştırmanızı öneririz.  Kimi zaman kampanyalar da olabiliyor.

Paris Opera Binası

Siz de dikkat etmiş ve fark etmiş olabilirsiniz, Paris’teki tarihi yapılar orjinal halleri korunarak bugüne ulaşmış ve günlük hayatta hala işler haldeler. Palais Garnier adındaki opera binası da bu durumun bir örneği. Tarihi binanın yapımına 1862 yılında başlanmış olup, günümüzde hala bale gösterilerine ev sahipliği yapıyor. Dış görünüşü kadar içerisi ile de büyük üne sahip. İçinde küçük bir göl olan Palais Garnier’in Opera’daki Hayalet müzikaline ilham kaynağı olduğunu duymuş muydunuz?

Panthéon

5. bölgede yer alan yapı, Paris’in azizesi Geneviéve’e ithafen kilise olarak inşa edilmiş olup, Fransız ihtilalinden sonra, entelektüellerin gömüldüğü bir anıt mezar halini almış. 1758 yılında inşasına başlanmış olan yapıda gömülü olan tanıdık isimler arasında, Victor Hugo, Marie ve Pierre Curie, Alexander Dumas ve Emile Zola var. Girişi ücretsiz olan Panthéon’da güzel vakit geçirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  İtalya’nın en güzel şehirleri

Paris’te gezilecek yerler bunlarla sınırlı değil. Gittiğinizde ünlü mekanların işaretli olduğu bir Paris gezi haritası edinerek bir gezi planı yapabilirsiniz.

Paris’te Ne Yenir?

 

Kruvasan ve Macaron, Fransız mutfağına ait özel hamur ürünleridir. Paris’te bulunan tüm pastane ve kafelerde tadabileceğiniz lezzetleri kahvaltıda veya kahve yanında tüketebilirsiniz.

Fransa’nın ünlü pastaneleri arasında Pierre Hermé, Pain de Sucre, Jacques Genin, La Pâtisserie des Rêves ve daha niceleri bulunmaktadır. Eğer bu ünlü pastanelere gitmek isterseniz, Guardian gazetesinin listesine bir göz atabilirsiniz.

Soğan Çorbası Fransızlardan çıkmış ve bizim damak tadımıza son derece hitap eden bir lezzettir. Adından da anlaşılacağı gibi ana maddesi soğandır. Kızarmış ekmekle servis edilen çorbayı tatmak için turistler ve yerliler tarafından en yüksek puanlanmış restoranlardan bazıları şunlardır: La Jacobine, Le Fouquet’s, Chez Flottes, Au Pére Louis.

Şarap, Fransa denince akla hemen gelir. Paris’in marketlerinde çok ucuza bulabileceğiniz kaliteli şarapların yanında, daha lüks şarap evlerinde de özel yapım şaraplardan tadabilirsiniz. Paris’in en ünlü şarap evlerinden bazılarını sıralamak gerekirse, Le Baron Rouge, O Chateau, Vingt heures Vin bu listeye dahil edilebilir.

Peynir, tıpkı ülkemizde olduğu gibi Fransa’da da çok çeşidini bulabileceğiniz bir yiyecektir. Rokfor, kamamber, çevr, bri, rachelette gibi birçok Fransa’ya özel çeşidi bulunan peynir, yemeklerde ve kahvaltılarda kullanıldığı gibi şarabın yanında da tercih edilmektedir.

Salyangoz yendiğini duymak size garip gelebilir. Yeni lezzetlere açık olanların denemesini önerdiğimiz salyangoz, Fransa’da “escargot” olarak anılan ve sevilen bir yemektir. Salatası, yemeği ve dolması yapılmaktadır. L’escargot Montorgueil ve L’escargot Bar Paris’te yer alan ünlü salyangoz restoranlarıdır.

Kurbağa bacağı yenir mi!?” dediğinizi duyar gibiyiz. Parisliler böyle demiyor, kurbağa bacağını kızartıp yiyorlar. Çorbası da yapılan kurbağanın tadını kimileri tavuk etine kimileri ise balık etine benzetiyor. Paris’teki ünlü restoranların neredeyse tümünde tadabileceğiniz bir lezzet.

Paris’te Gece Hayatı

Gecenin her saati eğlencenin devam ettiği şehirde her zevke ait kulüpler, barlar ve publar bulunmakta. Popüler eğlence anlayışının yanında Fransız kültürünün bir parçası olan kabareleri de mutlaka görmenizi öneririz.

Kabareler

Moulin Rouge

Buraya gidecekseniz önceden rezervasyon yaptırmanız gerekli. Adını tüm dünyanın duyduğu bu kabare çok eğlenceli ve görkemli şovlar sunmaktadır.

Le Lido

Le Lido da Paris’in en ünlü kabarelerinden biridir. Buraya da gidecekseniz mutlaka rezervasyon yaptırın aksi takdirde içeri giremeyebilirsiniz!

Jazz Kulüpleri

Jazzseverlerin bayılacağı kulüpler, Paris’in her noktasında bulunabilir. Bunlardan canlı müziğin tadına varabileceğiniz en ünlü olanlarını Guardian gazetesinin derlemiş olduğu listede bulabilirsiniz.

Techno Barlar

Bilgisayar temelli bir müzik olan technoseverler de üzülmesin çünkü Paris’te çok sayıda techno müzik çalan bar bulunmaktadır. Bunlardan ziyaret edebileceğiniz bazıları, Le Duplex, Le Social Club, Le Machine Du Moulin Rouge ve Rex Club olabilir.

Paris’te Nerede Kalınır?

Paris turu yapacaksanız düşünmeniz gereken önemli bir soru da nerede kalacağınızdır. Öncelikle bilmeniz gereken şey Paris’in 20 bölgeden oluştuğudur. Bu bölgelere “arrondissement” (arondisman) deniliyor. Louvre Müzesi şehrin merkezi gibi düşünülürse, oradan spiral şeklinde bölgeler sırasıyla numaralandırılmış durumda.

Dolayısıyla kalabileceğiniz en güzel bölge 1 numaralı bölge. Gezebileceğiniz her yere çok yakın oluşuyla sizi cezbedecek olan Louvre bölgesi, canlı sokaklarıyla turistlerin ilgi odağı. Birçok ünlü restoran ve şarap evi de birinci bölgede yer alıyor. Tabii hal böyle olunca bu bölgede otel fiyatları biraz tuzlu. 2 kişilik fiyatlar baz alınınca gecesini 500-2000 lira gibi düşünebilirsiniz.

Eyfel Kulesi 7. Bölgede yer alıyor ve bölgeyi konaklama açısından çok tercih edilen bir bölge haline getiriyor. Sık sık Eyfel’i görmek isterseniz burada da kalabilirsiniz. Fiyatlar 2 kişi için ortalama olarak 300-350 lira civarında.

Paris’te otel fiyatları 10. Bölgede yer alan ve merkezi istasyonlardan biri olan Gare Du Nord civarında daha uygun fiyatlara geriliyor. Kalacağım otel biraz daha uygun fiyatlı olsun diyorsanız bu bölgedeki otelleri tercih edebilirsiniz. Fiyatlar ortalama 250-300 lira.

Gezginlerin çoğunlukla tercih ettiği çadır ve karavan alanlarının da üzerinden geçmeden olmaz. Yine birinci bölgeden başlayarak her bölgede çadır alanları bulunuyor.  Fiyatları ise çadır başına ortalama 100-150 lira gibi düşünebilirsiniz.

Paris konaklama imkanları açısından bir diğer seçenek de, couchsurfing veya airbnb. Bu iki platform sizi Parissienne’lerle (Parizyen) tanıştırabilir. Parissienne, Paris’te yaşayan kişilere verilen bir isim. Couchsurfing, size ücretsiz olarak evinin bir odasını açabilecek insanları karşınıza çıkarırken, airbnb ise otellere göre düşük ücretlerle evlerini kiralayan insanlarla buluşmanızı sağlayacak web siteleri.

Paris’te Ulaşım

Paris’te ulaşım tüm Avrupa şehirleri gibi çok kolay. Şehrin her yerini örümcek ağı gibi metro hattı sarmış durumda. Muhtemelen bulunduğunuz herhangi bir yere en fazla 100 metre uzaklıkta bir metro istasyonu olacaktır. Paris metrosu 14 ana hat, 2 ek hat olmak üzere toplam 16 hattı bulunan, 65 hat değiştirme noktası ve 303 istasyonu olan dev bir ulaşım ağı. Size hızlı ve kolay bir ulaşım imkanı sunacak.

İstanbul’da belki görmüş olabilirsiniz, hop-on hop-off otobüsleri Paris’te de var. Bu otobüsleri de ulaşım ve şehir turu için kullanabilirsiniz. 3 ayrı hat şeklinde çalışan otobüs Paris’in herhangi bir yerine gidebileceğiniz şekilde ayarlanmış olup, daha çok turistik amaçla hizmet veriyor.

Eğer ben Paris’i birde gezen birinin gözüyle yaşadıklarını dinlemek istiyorum diyorsanız size “Rüya Şehir Paris için 2 Gün Yeter mi?” yazımıza davet ediyoruz.

Artık Paris’e gitmeden önce bilmeniz gerekenleri öğrendiniz. Haydi bavulunuzu toplayın, bir paris uçak bileti alın ve yola koyulun. Keyfiniz bol olsun, iyi yolculuklar efendim!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir