Peru gezilecek tüm yerler ve fazlası..

Peru Gezilecek Yerler – Mutlaka Görmeniz Gereken En Güzel 15 Yer

Cusco ve efsanevi Machu Picchu hakkında bilmeniz gereken herşeyi biliyor olabilirsiniz ancak Peru, kolayca tanınamayan ve gezginler tarafından keşfedilmemiş bir sürü muhteşem manzaraya ev sahipliği yapar. Ormanlık bölgelerdeki Andes dağlarına kadar, Peru dünyanın en farklı ülkelerinden biridir ve zengin bir kültürel tarih ve geleneğe sahiptir. İşte bu eşsiz ülke üzerindeki ziyaretinizde sizi rakipsiz bir maceraya götürecek 15 harika yer.

Lima

Lima, özellikle 2018 başlarında şehirde gerçekleşen yiyecek rönesansı göz önünde bulundurularak mutlaka görülmesi gereken yerlerin arasında başı çekiyor. “Krallar Şehri” şu anda dünyanın en iyi 10’unda yer alan iki restorana ev sahipliği yapıyor. Hatta bu duvarları küçük delikli restoranların kaliteli Peru mutfağına sadık kaldıklarını görüyoruz. Ayrıca, Plaza de Armas ve Barranco’nun bohem mahallesi gibi güzel yerleri ile Lima’nın size sunabileceği çok şey var. Bu ülkeye geldiğinizde Lima’yı ziyaret etmeyi unutmayın.

Huaraz

Huaraz’a geldiğinizde asla ayrılmak istemeyeceksiniz (Huaraz’a daha önce gelmiş olan herkes size bunu söyleyecektir). Arka bahçesindeki Cordillera Sıradağları ile ünlü bu dağ kasabası, Peru’da sırt çantasıyla gelen gezginlerin yeri olarak ün kazanmıştır. Huaraz’a geldiğinizde şaşırtıcı bir şekilde size kendine hayran bırakan bir doğa ve sıcakkanlı insanlar göreceksiniz.

Markawasi

Markawasi’de bulunan anlaşılmaz taş figürler Peru’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Burası Lima’dan sadece altı saat mesafe uzaklıktadır.  Markawasi’ye gelirseniz And Dağları’nın zirvesine çıkın ve Markawasi’nin taş yüzleri ve figürleri olan gizemi keşfedin, ama dikkatli olun – Lima’daki deniz seviyesinden Andes’e çok hızlı bir şekilde çıkarsanız irtifa hastalığına sahip olacaksınız. Bu yüzden Markawasi seyahatinizi bir kaç güne yaymanızda fayda var.

Huanchaco

Bu şehir, Peru kıyıları boyunca uzanan tatlı bir sahil kasabasıdır. Huanchaco şehrine geldiğinizde bölgede bolca balıkçı görebilirsiniz ve harika fotoğraflar yakalayabilirsiniz. Ayrıca burada gün batımı muhteşem. Mutlaka tavsiye ediyoruz.

Mancora

Peru’nun plaj başkenti olan Mancora, bir sahil kasabasında istediğiniz her şeye sahiptir: gece hayatı, sörf, güneşli gökyüzü ve sıcak hava.. Peru’daki en lezzetli ve en taze yiyeceklerden bazılarıyla donatılmış olan Mancora kasabasına yapacağınız ziyaret sizi asla pişman etmeyecektir.

Chachapoyas

Kasabanın kendisi küçük ve sessiz, ama çoğu insan Chachapoyas’a tamda bu nedenden ve sakin bir doğa yürüyüşü için  geliyor. Bu dağ kasabasının sadece iki yeri aynı zamanda Peru’daki en muhteşem iki yer: Dağlarda gizlenmiş Gocta Şelalesi; ve Chachapoyas kültürü tarafından inşa edilen dağlarda yüksek duvarlı bir şehir olan Kuélap.

İlginizi Çekebilir :  Şili'de Ziyaret Edilecek En İyi 15 Yer

Iquitos

Peru ormanlarında bulunan Iquitos şehri, Peru’daki en eşsiz şehirlerden biridir. Herhangi bir yoldan erişilemeyen bu şehir, ülkede başka bir yerde bulunmayan bir Amazon havasına sahiptir ve Amazon’u keşfetmek için mükemmel bir başlangıç noktası ve yakınlarda gerçekleşen ayahuasca çekimleri için idealdir.

Cusco

İnkaların başkenti, şimdi Peru’daki turizmin başkenti ve bu durum buraya gelmeniz için iyi bir sebep oluşturuyor. Cusco, harabelerle çevrili ve büyüleyici kolonyal mimarisi ile İnka temelleri üzerine inşa edilmiş olağanüstü bir şehirdir.

Pisac

Sacred Valley’deki Hypy kasabası olan Pisac, bir dağın tepesine kurulmuştur ve Peru’daki en iyi yerel pazarlardan birine ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca rapé (kutsal şamanik enfiye ilacı) parçaları gibi tüm şaman araçlarını burada bulabilirsiniz. Tabi böyle bir şeye neden ihtiyaç duyarsınız bilemiyoruz. Sadece bilgi olarak dursa yeterli sanırım.

Machu Picchu

Peru’daki mutlak görülmesi gereken yer elbette Machu Picchu. Görene kadar inanamayacağın yerlerden biri. Gökyüzündeki İnka Kalesi, sizi suskun bırakacak bir mimari harikasıdır. Zaten burayı fazla anlatmaya gerek yok. Mutlaka duymuşsunuzdur, belkide hayalleriniz arasındadır.

Ollantaytambo

Sacred Valley’deki küçük Ollantaytambo kasabası Inca sokak planlaması ve tasarımının mükemmel bir örneğidir. Ollantaytambo, uçurumun kenarına yapışan dar Arnavut kaldırımlı sokakları ve harabeleri ile zamanda geri adım attığınızı hissettirecektir. Ayrıca Machu Pichu’ya ulaşmanın en kolay yolu bu şehirden geçmektedir.

Titicaca gölü

Dünyanın en yüksek gezilebilir gölü aynı zamanda Uros halkına da ev sahipliği yapıyor. Titicaca gölü, sazlıktan yapılmış adalarda yaşamaya devam eden bir kültürü gözlerinizin önüne seriyor.

Arequipa

Beyaz badanalı Arequipa şehri Peru’daki en güzel Plaza de Armas’tan birine ve ülkenin en iyi yemeklerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Büyük Kanyon’u küçük gören Colca Kanyonu, bu şehirdedir ve sadece kısa bir sürüş mesafesindedir.

Nazca Çizgileri

Peyzajda kazınmış açıklanamayan hatlar Nazca’ya yolculuk yapmaya gerçekten değer. Çizgilere bakarken hayallerinizde daha kısa bir yolculuk yapıp, şekiller oluşturup, kendi teorileriniz ile Nazca çizgilerinin nasıl oluşturulduğuna dair bir karar belki verebilirsiniz. Ama biraz zor; çünkü yıllardır gizemi çözülemiyor.

Huacachina

Bu çöl vahası Cusco’dan sadece kısa bir araç sürüş mesafesindedir. Huacachina, kum tepeleriyle çevrilidir ve Peru çölünde bulunan bu küçük gölet gölünde kalırken gerçekten mahvolmuş hissediyorsunuz. Buraya geldiğinizde atv’lerde kumulları keşfetmek için bir günlük gezi yapın; Hatta burada sörf bile yapabilirsiniz. Yalnız biraz sıcak bir yer olduğundan dikkatli olmanızda fayda var.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir