Şanlıurfa detaylı tüm bilgiler

Peygamberler Şehri : Şanlıurfa Hakkında Tüm Bilgiler

Peygamberler şehri Şanlıurfa, her yıl binlerce yerli ve yabancı turist ağırlıyor. Yaz kış fark etmeksizin görmeye giden insanlar manen yenilenerek dönüyor. Kendine has kültürü,sıra geceleri, zengin mutfağı, efsaneleri, tarihi ve huzurlu yapısıyla Güneydoğu’nun en güzel şehirlerinden biri olan Şanlıurfa sizleri bekliyor. Bilinen en eski yerleşimin olduğu Göbeklitepe, dünyanın ilk üniversitesi Harran Üniversitesi ve bol acılı bir coğrafyayı ziyaret ederken neler yapmanız gerekiyor hepsini sizler için düzenledik.

Balıklı Göl

Urfa Gezilecek Yerler

Yaklaşık 600.000 yıllık dönemden dahi kalıntılar bulunan Mezopotamya’nın en önemli merkezlerinden biri olan Urfa’da adeta bir tarih geçidi var. Dünya tarihine yön veren gelişmeler , dinler tarihine yön veren peygamberler bu şehrin çeşitli yerlerinde yaşamış. Şehrin kazılan her yerinden binlerce yıllık tarih çıkıyor.  Mağara yerleşmelerini şehir merkezinde bile görebilirsiniz. Şehrin merkezine yaklaşırken sizi  Mozaik ve Arkeoloji Müzeleri karşılıyor. Ardından her şeyin çevresine kurulu olduğu Balıklı Göl ve Hanlar  geliyor. Harran, Göbeklitepe, ve Halfeti ise  başlıca gezilecek yerler olarak öne çıkıyor.

Şehir Merkezi ve Balıklı Göl

Balıklı Gölün yanına gelir gelmez insanın içini manevi bir huzur kaplıyor. Hz.İbrahim’in doğduğu yeri ve makamını ziyaret etmek yapacağınız ilk şey olsun.Balıklı Göl’de rivayete göre Hz.İbrahim’in ve kızının ateşe atıldığı yerlerin göle dönüştüğü  kısımlar da balıkları besleyebilirsiniz. Aynızeliha gölünde kayıklarla gezintiye çıkabilirsiniz, ücreti 5 TL. Alanın çevresinde tarihi bir cami ve kafe olarak kullanılan mağaralar mevcut.Bu bölümün yukarısından ise Urfa Kalesine çıkabilirsiniz. Şehrin bütün manzarasını buradan izleyebilirsiniz.

Gölden çıktıktan sonra baharat çarşısına gidebilirsiniz. Şanlıurfa’nın en güzel ciğercileri ise çarşıdan sonra karşınıza gelen alanda sizleri bekliyor. Kendine has sunuş şekliyle Urfa ciğeri yemeden dönmeyin. Şanlıurfa merkez de görülmesi gereken bir çok “Han” mevcut. Pazar ve hanların her birinde  ayrı ürünler satılmakta. Gümrük hanında yerel giysiler; Sipahi Pazarı’nda halı, kilim, heybe; Hüseyniye Çarsısı’nda bakır ve diğer çarşılarında ise baharat, peynir ve yöresel otları bulabilirsiniz.

Balıklı Göl ve Hanlar  birbirlerine yakın mesafede bulunuyorlar. Eğer buradan şehrin batısına doğru ilerlerseniz, Mozaik ve Arkeoloji Müzelerini de görebilirsiniz. Her karışından tarih fışkıran bu şehrin en önemli eserlerinin sergilendiği müzelere Müze Kartınız ile en hesaplı şekilde girebilirsiniz.

Şanlıurfa merkezde uğrayabileceğiniz diğer bir yer ise Ulu Camii. Rivayete göre Hz. İsa’nın iyileştirici mendili zamanında düşmanın eline geçmesin diye bu kuyuya atılmış. Söylentiye göre I. Dünya Savaşı esnasında bölgeye gelen İngilizler mendili bulup ülkelerine götürmüşler. Şimdi British Museum’da sergilenmekte.  

Gece etkinliği olarak ise Şanlıurfa’ya özgü olan “sıra gecesi” etkinliğine katılabilir, çiğ köfte yiyebilir ve yöresel türküleri dinleyebilirsiniz. Sıra gecesi fiyatları ortalama 40 tl den başlamakta.

Sıra Gecesinde ellerle yoğurulan çiğköftelerden yiyebilirisiniz

 

Harran

Harran’a şehir merkezinden kalkan dolmuşlar ile 7 TL ücret ödeyerek gidebilirsiniz. Harran tarihi evleriyle meşhur. Aynı ev dizaynı sadece bir bölgede bulunmakta. Merkezde indikten sonra karşınıza gelen tarihi kapıdan geçerek evlerin bulunduğu bölgeye ulaşabilirsiniz. Bölgede çok sayıda çocuk sizden okul harçlığı istemeye gelecektir,haberiniz olsun.  GAP sonrası su gelen tarlaların eşliğinde vardığımız Harran’daki diğer önemli yer ise dünyanın il üniversite yapısının bulunduğu alan. Bu önemli eserin bulunduğu yer çalışmalar dolayısı ile kapalı fakat yakınından içini tamamen görebilirsiniz. Şanlıurfa’nın güneyinde kalan bu bölgede develeri ve atları yakından görebilirsiniz.Tarihi Harran evinde bir kahve içmeden dönmeyin derim.

 

İlginizi Çekebilir :  Mardin Gezilecek Yerler

Göbeklitepe

Göbeklitepe günümüzden yaklaşık olarak 11.600 – 13.000 arası yıl öncesine dayanan bir yerleşim yeri.Bu demek oluyor ki  yıllarca en eski yer olarak bilinen, İngilizlerin Stonehenge’ inden 6500 yıl daha eski! Göbeklitepe tarihin baştan yazılmasına sebep oldu. Göbeklitepe duyulur duyulmaz buraya dünyanın dört bir yanından onlarca arkeolojist akın etti.  Bütün tarih dergileri, internet siteleri ve üniversiteleri burayı merak ediyordu. Yapılan kazılar sonucunda henüz 6 tanesi ortaya çıkarılmış 20 adet T şeklinde işlemeli blok bulundu. Buraların diğer bir özelliği ise bilinen ilk ibadet alanı olmuş olması. Yapılan çalışmalar buranın geniş bir alana yayılan hem yaşam hem de ibadet alanı olduğunu gösteriyor.Kazılar hala devam etmekle birlikte yakın zamanda bir kısmı ziyarete açıldı. Göbeklitepe’ye Şanlıurfa’dan otobüs, taksi veya aracınızla kolayca ulaşabilirsiniz.

 

Göbeklitepe

Halfeti

Halfeti sadece Şanlıurfa’nın değil Türkiye’nin görüp görülebilecek en güzel yerlerinden biri. İnsanı etkilemesi açısından ilk 10 da üst sıralarda olur. Halfeti, Urfa’nın  batısında Gaziantep il sınırında yer alıyor. Şehir merkeziyle mesafesi 45-60 dk arası sürmekte. Urfa’dan buraya varmak için. Birecik’e kadar gelip ardından dolmuşa binmeniz gerekiyor. Zeytinlik ve fıstıklıkların arasından geçilerek Halfeti’ye gidiliyor. Halfeti uzaktan görülmeye başlandığı anda insanın nefesi kesiliyor.Adeta saklı bir cennet gibi beliriyor.

Halfeti

Halfeti dünyada “Siyah Gül” ün yetiştiği tek yer. Zaman içerisinde rengi kırmızı, bordo ve siyah olmakta. Barajın yapımından sonra birçok köyü sular altında kalan Halfeti’de yeni manzaralar ortaya çıkmış. Halfeti şehrinde 1 saat civarında yürüyerek gezinizi tamamlayabilirsiniz. Şehir merkezindeki gölün üzerinde birbirinden güzel restoranlarda oraya özgü olan Şabut balığını tadabilirsiniz.

Savaşan Köyü

Yapmadan dönmemeniz gereken şey Fırat Nehri’nin üzerinde tekne turu yapmak.Tekne turunda tarihi Rumkale’yi ve minaresi görünen sular altında kalan camisi ile ünlü Savaşan Köyü’nü görebilirsiniz. Genç kaptan Şerif’in teknesiyle tur yapmaya çalışın bölgenin tarihini esprili bir şekilde en iyi ondan dinlersiniz.

Rumkale

Şanlıurfa’ya Nasıl Gidilir?

Şanlıurfa’ya kara yolu ve hava yolu ile ulaşmak gayet kolay. Şanlıurfa , Gaziantep’e 145 km, Diyarbakır’a 180 km ve Mardin’e 190 km uzaklıkta bulunuyor. Bütün şehirlerden büyük firmalar ve yerel firmalar direkt otobüsler kaldırıyor. Ayrıca otogardan da servislerle şehir merkezine kolayca geçebilirsiniz. Kendi aracınızla gelmek isterseniz eğer İstanbul ‘dan Urfa’ya kadar otobandan gidebilirsiniz. Yollarda her türlü imkanı da bulabilirsiniz.

Şanlıurfa’ya havayolu ile ulaşmak isteyenler içinde şehirde modern bir havalimanı mevcut. Gap Havaalanı şehir merkezine  35 km mesafede. Şehir merkezine geçmek için kendi aracınızı kiralayabilir ve ya Havaş servislerini kullanabilirsiniz. Otobüsle gitmekten daha hızlı ve daha hesaplı olabilir. Tatile yorularak başlamak isteyenler için önerim havayolunu kullanmanız.

Şanlıurfa hakkında daha detaylı bilgiler almak isterseniz alternatif olarak şuraya alalım.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir