Polonya’da Gezilmesi Gereken En Güzel 8 Yer

Antik kasabalarını gizleyen yoğun ormanlarıyla, baltık dalgaları gibi kayan kum tepeleriyle “Polonya’da Gezilmesi Gereken En Güzel 8 Yer” listesi, Slav ülkelerin arasından en şaşırılacak gezi noktalarına sahip.

Tatra National Park (Tatra Ulusal Parkı)

Polonya’nın en güneyindeki bölgede bulunan Tatra Milli Parkı’nın sınırları ülkenin tek gerçek dağlarına ev sahipliği yapıyor. Kaya ve buzun karışımı olan bu engebeli zirveler arasında, Morskie Oko gölünün parıltılı yüzeyinden, Rysy’nin (Polonya’nın en yüksek zirve noktası) yükselen ucuna (2,500 metre) kadar uzanan dağları bulunur. Bölgenin nefes kesen doğal güzelliği göz önüne alındığında, UNESCO listelerinde yer verilmesi şaşırtıcı değil. Ziyaretçileri yoğun ladin ormanlarına, yürüyüş parkurlarına, karlı kayak alanlarına ve yer altı mağaralarına kadar bir çok güzellik bekliyor.

Tatra Ulusal Parkı Adresi

Białowieza Forest ( Bialowieza Ormanı)

Ülkenin en doğusu olan Polonya ve Beyaz Rusya arasındaki sınırı arasında kalan ayrıca vahşi ve ilkel bir arazi olan Bialowieza Ormanı, Avrupa’daki bakir kalan orman alanlarının son izlerinden biri olarak düşünülüyor. Bölge toplamda 3.000 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. Çevre, el değmemiş doğal güzelliği sebebiyle UNESCO Dünya Mirası olarak belirlenmiş bir konuma sahiptir. Buradaki ormanların içine giren  ziyaretçiler ucsuz bucaksız doğa yürüyüşü parkurları boyunca, Büyük Mamamuszi’nin ve Nieznanowo Kralı’nın (30 metreden büyük) görkemli meşe ağaçlarını ya da nesli tükenmekte olan Avrupa kurt sürülerini gözlemleyebilir.

Bialowieza Ormanı Adresi

Malbork

Elbląg Gölleri ve Polonya’nın Masuria alanları arasında yer alan Malbork şehri, Avrupa’daki en büyüleyici ortaçağ kalelerinden birine ev sahipliği yapıyor. Tarih severler  ve fotoğrafçılık ile uğraşanlar için, sonsuz fırsatları burada bulabilirsiniz. Nogat Nehri’nin karşı kıyıları bu muhteşem kaleyi seyir etmek isteyenler için harika noktalar barındırıyor.

Malbork Adresi

İlginizi Çekebilir :  Tataristan Kazan Şehri Hakkında Bilgiler - Gezilecek Yerler

The Kraków old town (Krakow Eski Şehir)

Polonya Krallığı’nın siyasi, ekonomik, kültürel merkezi olan ve aynı zamanda Avrupa’nın en güçlü şehir merkezlerinden biri olan Kraków’un UNESCO tarafından onaylanmış tarihi çekirdeği, yükselen Gotik kiliseleri, renkli yol döşemeleri ve kartpostal niteliğinde mükemmel sarayları var. Merkezinde, tüm Avrupa’da türünün en büyüğü olan büyük Pazar Meydanı, çiçekçiler, el sanatları dükkanları ve geniş kafeterya teraslarıyla dolup taşan gerçek bir yaşam merkezi bulunuyor.

Krakow Eski Şehir Adresi

The Masuria Lake District (Masurian Gölü)

Polonya halkı tarafından uzun zamandır beğeni toplayan Masuria Gölü Bölgesi, yılın daha sıcak aylarında kampçılar, yürüyüşçüler ve deniz tutkunları ile dolmaya devam ediyor. Toplamda, bölgede 2.000’den fazla göl bulunuyor. Śniardwy (Polonya’nın en büyük gölü) ve Mamry Gölü etkileyici yerler arasında olarak gösteriliyor. Ayrıca, Giżycko, Elk ve Mikołajki gibi şirin kasaba sayısı ile birlikte keşfedilmeye açık güzel nehir kıyıları da görebilirsiniz.

Masurian Gölü Adresi

Bieszczady Mountains (Bieszczady Dağları)

Doğu Avrupa’nın kalbinde bulunan Bieszczady Dağları, yemyeşil vadilerin engebeli manzaraları, yüksek tepeleri ve bakir kalan orman kümeleriyle ziyaretçilerine güzel vakit geçirmek için seçenekler sunuyor. Ülkenin UNESCO biyosfer rezerv alanı olarak bilinen Bieszczady Ulusal Parkı’nın kalbini oluşturuyorlar.

Bieszczady Dağları Adresi

Karkonosze National Park (Karkonesze Ulusal Parkı)

Büyük Sudet dağları’nın görülmeye değer bir kolu, Kraków’un 420 kilometre batısındaki Çek Cumhuriyeti sınırını kapsayan Karkonosze Milli Parkı sınırları içinde bulunuyor. Alan, deniz seviyesinden 1,600 metre yükseklikteki Śnieżka geçişinde olan Karkonosze Dağları’nın hakimiyeti altında boy gösteriyor. Burada muhteşem sarmaşık ormanları, derin nehir vadileri ve rustik kasabaları var.

Karkonesze Ulusal Parkı Adresi

Owl Mountains (Baykuş Dağları)

Güney’deki Polonya-Çek sınırında yüzlerce kilometre boyunca uzanan büyük Sudetes Dağları’nın bir alt menzili olan Baykuş Dağları, ülkenin doğal alanlarından birini temsil ediyor. Burası çoğunlukla yoğun ladin ormanları ile kaplı. 

Baykuş Dağları Adresi

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir