Roma hakkında detaylı gezi rehberi

Roma Gezi Rehberi – Roma’da Gezilecek En Güzel Yerler

Seyahati, romantizmi, tarihi, sanatı, her bir şeyi sevenler buraya buyursunlar! Zira hepsini içeren şehir Roma gezi rehberi yazımız çıktı! Medeniyet tarihinde oynadığı rolden tutun da, sanatın merkezi olduğu zamanlara kadar, pek çok alanda pek çok işler başarmış bu harika tarih kokan şehir. Dahası, sanata ve tarihe saygısı olan kimseler tarafından pek çok eser ve kültür bugüne kadar gelmeyi başarmış. İtalya zaten, mimariden tutun da sanata kadar, kendi kültürünü korumayı çok iyi bilen bir memleket. Hal böyle olunca, kent sokaklarında dolaşmak da, dünya tarihi ansiklopedisine dalmış gibi hissettiriyor insana. Ama üzülmeyin, kaybolmayacaksınız! İşte sizin için yazdığımız Roma gezilecek yerler ve nerede ne yapılır rehberi! Bu sayede kendinize bir gezi planı örneği çıkarabilirsiniz.

Roma Hakkında Genel Bilgiler

Nerede Bu Roma?

Gezi dergileri kapaklarını süsleyen Roma, bilindiği üzere İtalya’nın başkenti. Dünyanın adı meşhur iki yedi tepeli şehrinden biri – diğeri de tabii ki İstanbul! Akdeniz’in kuzeyinde, Avrupa’nın güneyinde, İtalya’nınsa ortasında kalıyor. Muhtemelen strateji gereği, denizden biraz içeriye kurulmuş bir şehir, ancak denizle bağlantısını kaybetmiş değil. Şehrin içinden geçen Tiber Nehri kıvrıla kıvrıla batıya, Tiren Denizi’ne dökülüyor.

Kentin Enfes Tarihi

Tabii ki yaza yaza bitmez, ancak tarih seven gezginlerimiz için birazcık bir şeyler anlatalım. Roma’nın insanlarla ilişkisi bundan 14 bin yıl önceye dayanıyor. O vakitten bu vakite burada çeşitli insanlar yaşamış. Bu insanlardan en ünlüsü ise, şehrin kurucularından Romulus. Mitolojiye göre, ikiz kardeşler Romulus ile Remus, dişi bir kurt tarafından evlat ediniliyor ve emziriliyor. Bu dişi kurt tarafından büyütülen ikizler arasında çıkan bir kavga sonucunda Romulus, Remus’u öldürüyor ve şehri ele geçiriyor. Bu efsaneye göre Roma şehri adını Romulus’tan almıştır. Daha sonra Roma İmparatorluğu’ydu, Rönesans’tı derken, bugüne kadar geliyor.

Kaç Kişi Yaşıyor veya Dolaşımda Kaç Kişi Var?

Yaklaşık olarak İstanbul büyüklüğünde olan bu kültür şehrinde 5 milyona yakın insan yaşıyor. Bu anlamda İtalya’nın birinci, Avrupa’nınsa dördüncü kalabalık şehri. Ancak özellikle turistlerin akın ettiği yaz aylarında, şehirdeki insan sayısı 8 milyona ulaşabiliyor. Yine de İstanbul’un üçte biri!

İklimi

Roma’nın sıcaklığı oldukça dar bir skalada aslında: Temmuz 25 derece ortalamayla, yılın en sıcak ayıyken, Ocak 7 dereceyle en soğuk ayı. Ama İtalya’nın genelinde olduğu gibi, bu şehrin de ayazı affetmiyor, Kış aylarında, Tiren Denizi’nden gelen soğuk havanın etkisiyle burnunuzun ucu donabiliyor. Ancak yaz ayları efil efil, çok güzel oluyor.

Roma’ya Nasıl Gidilir veya Roma’da Nasıl Gidilir?

Pek çok havayolu firmasının Roma’ya uçuşu bulunmaktadır. Biletinizi erkenden alırsanız oldukça uygun bir ücret ödeyebilirsiniz. Eskiden Türkiye’den İtalya’ya feribot seferler düzenlenirdi ancak bunlar kaldırıldığı için, deniz yoluyla ulaşım oldukça zor ve can sıkıcı oluyor.

Şehirde toplu taşıma için metroyu tavsiye ediyoruz. Gider gitmez Roma metro haritası edinin. Oldukça geniş bir metro ağı vardır. Tepe tepe kullanın!

Roma’da Nerede Kalınır?

Roma şehir merkezi otelleri için iki önerimiz var: Bir tanesi ucuz yol. Trastevere ve Termini bölgelerini tercih ederseniz, burada ucuza oldukça güzel hosteller bulabilirsiniz. Üstelik Roma’da gezmek istediğiniz yerlere de oldukça yakınlardır. Diğer yol ise biraz daha tuzlu: Aşıklar Çeşmesi veya Kolezyum’un etrafında oldukça güzel, insanın içini açan oteller bulmak mümkün. Hem bölge dolayısıyla, camınızdan dışarı baktığınızda suratınıza tarih çarpar, hem de gezilecek yerlerin hemen yanındadırlar. Böylece zamandan tasarruf edersiniz. Hemen belirtelim: Bu otellerin bazılarının geceliği 180 Euro’yu bulabiliyor.

Roma’da Ne Yenir ve Ne İçilir?

Seyahat etmenin en güzel tarafı da yemek yemek! Roma’da ne yenir, diye soruyorsanız eğer, size çok güzel bir menü çıkaracağız. Bir kere İtalya’nın en güzel tatlılarından tiramisuyu övelim hemen. Bu şehirde ayrı bir güzel yapıyorlar. Makarna ve pizzayı da aradan çıkaralım. Onlar zaten Allah’ın emri. Lazanyaları efsane. Böyle bir yemek olmamalı dünya üzerinde, insan yedikçe yemek istiyor, kendinden geçiyor, sonra tekrar yemek istiyor. Adeta bir kısır döngü. Çok güzel sığır etleri de bulabilirsiniz burada. Et severseniz tatmin olmuş bir şekilde ayrılacaksınız.

İtalyan şarapları epey lezzetli oluyorlar. Şarap seven biriyseniz, buranın bir cennet olduğunu söyleyelim. Hem ucuz hem de lezzetli şaraplar bulabilirsiniz. Hatta şarap alacağınız yerdeki çalışanla gireceğiniz küçük bir sohbet, yemeğinize göre hangi şarabı seçmenizde size yol gösterebilir.

Roma’da Hava Kararınca Dışarı Çıkmak!

Roma’ya yazın yolunuz düşerse size çok güzel bir önerimiz olacak: Akşamları sakın kapalı bir yerde kalmayın! Özellikle meşhur Aşıklar Çeşmesi Roma’da gece gezilecek yerler arasında en birinci. Zira pek çok kişi, içkisini alıp gece buraya takılmaya, sohbet etmeye geliyor. Üstelik insanlar o kadar efendi ve sıcakkanlı ki, tanımadığınız bir gruba hemen dahil olup, sohbetlerine ortak olabilirsiniz. Ayrıca pek tatlı sokak müzisyenleri de vardır. Bir yandan da onları dinleme imkanı bulabilirsiniz.

Ama illa ki kapalı mekan diyenlerdenseniz, öncelikle size şehirde akşamüzeri gidilecek etkinlikleri sayalım: Klasik müzik konserleri epey güzel oluyor. Kulaklarınızın pasını silebilir ya da yeni ezgilerle tanışabilirsiniz. Bazı İtalyan tiyatroları İngilizce üst yazı da kullanıyor, eğer İngilizceniz varsa gidebilirsiniz. Ama hemen söyleyelim: Dilini anlamadığınız oyun daha keyiflidir!

Tamam tamam, çılgıncasına Roma gece hayatı yaşamayı anlatalım hemen: Kentin neredeyse her bölgesinde epey ilginç ve kaliteli gece kulüpleri bulmak mümkün. Üstelik tarihi dokuyla birleşince oldukça keyifli oluyor.

Roma’da Alışveriş Keyfi!

Roma’da pek çok hediyelik eşya bulabilirsiniz: Magnetlerden tutun da kar kürelerine kadar bolca alternatifiniz var. Ama Roma’da alışveriş oldukça kapsamlı. Lüks markaların mağazalarını bulabilirsiniz ve Türkiye’den daha uygun fiyatlara edinebilirsiniz. Ayrıca çok güzel ipek ürünler, çantalar ve tabii ki ayakkabılar bulabilirsiniz.

Roma Gezilecek Yerler Haritası

Şehre geldiğinizde edindiğiniz Roma haritası turistik açıdan size oldukça kolaylık sağlayacaktır. Zaten şehre ulaştığınız noktalardaki turizm ofislerinden bu haritaları edinebilirsiniz. Buyrun Roma’da nereye gidilir listesi!

Trevi Çeşmesi

1732 yılında yapımına başlanmış ve 30 yıl sonra tamamlanmış, belki de dünyanın en meşhur turistik durağı. Tam Türkçe karşılığı Üçyol Çeşmesi, ancak Aşıklar Çeşmesi olarak da bilinir. Poli Sarayı’nın bir tarafına Nicolo Salvi tarafından yapılmıştır. Belirtelim: Trevi Çeşmesi’ne para atmak da bir gelenektir.

Panteon

Burası, Antik Roma’nın, Antik Yunan’a özenmesinin en önemli sonuçlarından bir tanesi. Yunanca’da tüm tanrıların tapınağı anlamına gelir ve aslında tanrıların evi demektir. Antik Yunan Tanrılarını direkt çalan ve sadece adlarını değiştiren bu kent, onlar için bir de pek güzel bir tapınak inşa ettirmiştir.

Sistina Şapeli

Yeri gelmişken belirtelim, İstanbul iki kıtaya yayılmış tek şehirken, Roma da içinde ülke bulunan tek şehir olabilir. Vatikan başlı başına bir ülkedir aslında. Sistina Şapeli de Vatikan’dadır. 15. Yüzyılda inşa edilmiş bu yapıda, aynı zamanda papalık seçimleri düzenlenmektedir. Sistina Şapeli Michelangelo dehasının en uç ürünlerindendir. Dan Brown okuyucuları onu çok iyi tanır!

Kolezyum

Dünyanın bir diğer en meşhur turistik tarihi yeri. MS 70 yılında yapımına başlamıştır. Gladyatör dövüşlerinin yapıldığı bu yerin asıl adı Arena iken, daha sonradan Kolezyum adını almıştır. Dünyanın Yeni Yedi Harikası’ndan biri seçilmiştir.

San Petrus Bazilikası

Burası da Vatikan’dadır ve Hristiyanlığın en büyük kilisesi olarak bilinir. Vatikan’da en çok göze çarpan binadır. Kubbesi, kente şöyle bir bakan herkes tarafından görülebilir. Sizi saatlerce içine çekecek pek çok eser ve süsleme yer almaktadır.

Navona Meydanı

Roma’nın – ve belki de dünyanın – en önemli meydanı. Bahsettiğimiz kimi eserler zaten burada. Yolunuz düşecektir. İnsanların, tarihin, kültürün fışkırdığı muazzam bir meydan, Navona Meydanı. Sırf heykelleri için bile gidilir.

Capitolini Müzesi

Heykele sanata meraklıysanız, kesinlikle buraya gidiniz. Roma tarihinin pek çok sanat eserini burada bulabilirsiniz. Şehrin uzun tarihinde önemli bir yere sahip Capitol Tepesi’nde bulunmaktadır. Müzenin bölümlerinden biri olan Palazzo Nuovo’nun ön cephesi Michelangelo amca tarafından tasarlanmıştır.

Vatikan Müzeleri

Burası, dünyanın en büyük müzelerinden birisi. Rönesans zamanında Katolik Kilisesi tarafından inşa edilmiştir. Oldukça önemli resimlere ve heykellere ev sahipliği yapmaktadır. Yolunuzu mutlaka düşürmeniz gereken bir yer Vatikan Müzeleri.

İspanyol Meydanı

Roma’nın meşhur meydanlarından bir tanesi. Aynı zamanda akşamları insanların buluşma ve sohbet etme mekanı. Etrafta pek çok eser bulabileceğiniz gibi, Roma’ya dair tarihi bilgileri edinebilir ve yeni insanlarla tanışabilirsiniz burada. Merdivenleri çok övülür buranın. Ne yazık ki turist yoğunluğundan merdivenleri görmek neredeyse imkansızdır.

Piazza del Popolo

Yine bir meydanla karşınızdayız. Kısaca size şehrin meydanlarını gezin diyelim. Bu meydanlarda pek çok eser bulabilirsiniz. O yüzden her an fotoğraf çekmeye hazır olun. Ama bizden söylemesi: Uzun uzun, tane tane eserleri incelemekte fayda var. Her bir ayrıntıda muazzam bir dünya keşfedeceksiniz!

Borghese Galerisi

Sanat ve tarih meraklıları için mükemmel bir mekan daha. Çok güzel bir parkın içerisine kurulmuş, muazzam bir sanat galerisi. Önemli resimlere ve heykellere sahip. Özellikle Bernini eserleri için bile gidilebilir.

Circus Maximus

Roma’nın önemli tarihi kalıntılarından bir tanesi. Antik Roma’da kurulan bir hipodrom aslında burası. Hem at arabası yarışları hem de düellolar yapılırdı. Aslında buna benzer bir yer İstanbul’da Sultanahmet’te de mevcut: At Meydanı. Gidin bir karşılaştırın deriz. Tarihine sahip çıkmak nasıl oluyor ondan sonra uzun uzun konuşuruz.

Roma Forumu

Antik Roma’dan kalmış bir başka önemli eser. Denilene göre Vakti zamanında bu etkileyici kentin geliştiği yerdir. Ticari ve toplumsal ilişkilerin önemli bir bölümü burada dönermiş. İnsanların toplandığı, konuştuğu tartıştığı bir yer. İçinde yürürken insan bir huşu doluyor doğrusu.

Kutsal Melek Kalesi

Avrupa’yı kasıp kavuran Büyük Salgın sırasında Papa Gregorius’un, burada bir melek görmesi sonucu, kaleye Kutsal Melek Kalesi anlamına gelen, Sant’Angelo Kalesi adı verilmiştir. Birbirinden güzel ve ilginç melek heykelleriyle dikkat çeker. Ayrıca denilene göre, bir zamanlar sürgünde olan şehzade Cem Sultan’a ev sahipliği yapmıştır. Duvarlarının, tavanının her santimetrekaresi sanat kaplı, görülmesi gereken bir yapı.

MAXXI

MAXXI aslında 21. Yüzyıl eserleri müzesi. Zaha Hadid MAXXI Müzesi diye de geçer. 2010 yılında açılmıştır ve çağdaş sanata ayrılmış bir müzedir. Gidip de hem İtalyan hem de dünya sanatının son ürünlerini görebilirsiniz. Sanata meraklı değilseniz bile gidip görmenizi tavsiye ederiz, zira oldukça güzel kafa açan eserlere sahip.

Venedik Meydanı

Geceleri ışıklandırılan çok güzel bir meydan. İçerisindeki o büyük binaya girip, küçük bir ücret karşılığında terasına girip şehri tepeden izleyebilirsiniz. Bu önemli bir özellik kent adına. Zira gökdelenlerle, yüksek binalarla kirletilmemiş bir merkeze sahip olduğunu gösterir. Bunu en iyi görebileceğiniz yer de Venedik Meydanı’dır. Venedik’te nereler gezilir diyorsanız sizi tüm bilgileri alabileceğiniz şuraya alalım.

Artık Roma’da neler yapabileceğinizi, nereye gidebileceğinizi biliyorsunuz! Bol bol gezmeyi ve eğlenmeyi ihmal etmeyin!

İlginizi Çekebilir :  Yunan Adaları, Sakız (Chios)

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir