Rumba de Barselona- İspanya

Barselona !

Mimarinin, estetiğinin, gece hayatının, futbolun, sıcak İspanya sahillerinin, Sangria’nın, Gaudi’nin ve daha birçok mükemmel güzelliğin harmanlandığı şehir. Barselona bugüne kadar gittiğim en güzel, en hoş, en sevimli, en çoşkulu şehir.

Barselona, İspanya’nın Katalonya bölgesinin başkenti ve en büyük şehridir. Bu bölgede yaşayan insanlar kendilerini Katalan olarak görürler, İspanyoluz demezler ve dilleri Katalanca’dır. Hatta aşırı milliyetçileri İspanyolsunuz dediğiniz de dahi sinirlenirler.

İspanya Schengen bölgesinde olduğundan, Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Para birimleri Euro ve milli hava yolumuz THY‘nin Barselona’ya doğrudan uçuşları mevcuttur. Barselona her ne kadar futbol takımıyla çok popüler olsa da, bu şehir futboldan ziyade daha birçok güzel yönüyle insanları cezbetmektedir.

Size bunlardan bazılarını, şahit olduklarımı ve bizzat yaptıklarımı bu yazımla anlatıp biraz faydalı olmaya çalışacağım.

Antoni Gaudi

Tam adı Antoni Plàcid Guillem Gaudí i Cornet olan Antoni Gaudi, Barselona’nın en ünlü mimari eserlerinin yaratıcısı olarak bilinir. İspanya’da Art Nouveau akımının öncüsü olan Katalan mimar Gaudi, 25 Haziran 1852’de Katalonya’nın Reus kentinde doğmuştur. En ünlü Eseri La Sagrada Familia (Kutsal Aile) Bazilikası. Gaudi, Barselona ile adeta özdeşleşmiştir. Bizim için Mimar Sinan ne ise Antoni Gaudi’de Barcelona için öyledir.

Bu genel bilgilerden sonra şehir de yaptığım keşiflerden artık bahsedeyim.

İspanya fiyat pahalılığı itibariyle diğer Euro bölgesi ülkeleriyle ortalama olarak aynıdır. Genel itibariyle;

  • Bir Cafede kruvasan + nescafe ortalama 3 Euro
  • Markette kutu Cola 0,45 Euro,
  • Paella (İspanyol yemeği) 12-18 Euro
  • Hostel gecelik 18-30 Euro

Las Ramblas caddesi

Barselona’nın en işlek ve popüler caddesi. Burası o kadar güzel bir caddedir ki burada defalarca yürümek, etrafı izlemek isteyeceksiniz. Cadde üzerinde sokak sanatçıları, karikatüristler, hediyelik eşyacılar, cafeler ve restaruantlar bulunmaktadır. Ben hatta dayanamayıp karikatürümü çizdirdim. Biraz Frankestein gibi oldu ama olsun. 😀 Karikatür fiyatı 15 Euro. Karikatüriste  100 Euro uzattığımda, “Dünyada sadece Ruslar ve Türkler 15 Euro için 100 Euro uzatırlar” diye bir cevap verdi. 😀

Port Vell

Las Ramblas caddesi sonunda bulunan bir limandır. Çok güzel fotoğraflar çekindim ve denizin mavisiyle gününüzü mutlu başlatabileceğiniz, birşeyler içebileceğiniz bir yer.

 

La Boqueria

Las Ramblas caddesinde bulunan La Boqueria pazarı görmeden geçilmemesi gereken yerlerden bir tanesidir. Çeşitli meyveler, balıklar, yiyeceklerin satıldığı, bizim Mısır Çarşısı gibi popüler olan bir mekandır. Burada değişik tropik meyveler deneyebilirsiniz. Bu arada pazarda gezerken bir tane dilenci teyze feci şekilde yapıştı. Şunu söyleyebilirim ki buradaki dilenciler sizin bildiklerinizden biraz daha yapışkan. Kadın defalarca elimi öptü para vereyim diye, ne yapacağımı şaşırdım ve cebimdeki bozuklukları vererek zar zor kurtuldum. :/

İlginizi Çekebilir :  Slovenya'nın En Güzel 5 Şehri

 

Christopher Columbus  (Kristof Kolomb)

Las Ramblas caddesinden denize doğru gittiğinizde eşsiz güzellikte Akdeniz ile karşılaşırsınız ama ondan önce tabi ki Kristof Kolomb heykeli görülmektedir. Bu heykel Amerika kıtasını göstermesi için tasarlanmıştır ve denize doğru bakmaktadır. Ama aslında denize doğru baktığı için doğrudan izlerseniz Fas’ı göstermektedir. 😀

La Sagrada Familia (Bitmeyen Kilise)

Gaudi’nin en mükemmel ve bilinen eseridir. Bitmeyen Kilise denmesinin sebebi yaklaşık yüzyıldan fazla inşaat halindedir. Antoni Gaudi bu eserinde, İncildeki ayetleri tasvir etmek istemiş ve uzun süredir eseri bitmeyince “Niye hala bitmedi?” diye soranlara “Benim müşterimin (Tanrının) acelesi yok ki” cevabını vermiştir. Ama kendisi eseri bitirememiş, bir tramvay kazası sonucu hayata gözlerini yummuş. 🙁

 Casa Mila (La Pedrera)

Gaudi’nin başka bir eseri. Mağara tarzı evleriyle ve enteresan çatısıyla güzel bir mimari.

 

Park Güell

Gaudi’nin sıra dışı eserlerinden biri olan bu park, Güell ailesi için Eusebio Güell tarafından yaptırtılmıştır. Parkın enteresan özelliklerinden bir taneside, sipariş edilen seramikler kırılınca Gaudi bunları parkta rastgele bir biçimde kullanmış ve değişik bir görüntü ortaya çıkmış.

Nou Camp Stadı

Gittiğiniz dönemde Barselona kulübünün maçı varsa kesinlikle bu atmosferi kaçırmayın derim. Benim gittiğim dönemde maç yoktu ama Barselona kulubü gerçektende Dünyanın en büyük kulüplerinden biri olduğunu benim gördüklerimle bir daha ispatladı. Hiç bir futbol takımının Buzdolabı, armalı buz kalıbı, cipsi hatta suyu ve bunun gibi çeşitli ürünleri olurmu yaa 😀 Ben çok şaşırdım ve bir kez daha hayran kaldım.

Benim yapamadıklarım ve göremediklerim

Barcelonata Plajı

Barselona’da denize girmek mükemmeldir diye tahmin ediyorum. Çünkü özellikle şehir merkezine yakın olan bu plaj yazın cıvıl cıvıl oluyordur. Ben kış döneminde gittiğim için yüzme imkanım olmadı.

Katalan Ulusal Sanat Müzesi

Barselona’da sanat müzesinin bulunduğu bölge çok güzel bir bölgedir. Ben vakit azlığından elemek zorunda kaldım ve tercihimi Nou Camp’tan yana kullandım.

Tibidabo

Parc d’Atraccions adında ünlü bir lunapark, Torre de Collserola denilen bir telekomünikasyon kulesi ve Temple Expiatori del Sagrat Cor (Katolik kilisesi)’nin olduğu bölge rahat bir gününüzü alacak gibi.

Yeme-İçme

Tapas: “Tapa” İspanyolcada meze anlamına gelmektedir. Birçok çeşit meze bulunur ve aperatif olarak tercih edilebilir.

Sangria: Çok güzel bir İspanyol içeceği. Tarif etmek gerekirse Kırmızı şarap ve meyvelerden yapılan komposto gibi bir içecek. “Sangria”, İspanyolcada Sagre: Kan kelimesinden türetilmiştir

.

Paella: Birçok çeşidi bulunan İspanyol pilavı. Çok lezzetli ve defalarca yedim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tortilla de Patatas: İspanyol omleti. Kahvaltı için ideal.

Instagram: The_Blue_Coat

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment

  • İspanyada gezilecek yerler arayanlar mutlaka barselona bölgesini ziyaret etmeliler Barselona da yapılacaklar ve tadılacaklar listesi ziyaret etmek isteyenlere çok yardımcı olacak bir liste gibi görünüyor