Sadece Hindistan’da Görebileceğiniz En İlginç 5 Festival

Hindistan’daki festivaller konusunda heyeca duyan, festivalin her türlüsü için seyahat planı yapan gezginlerimiz için yazdık!

Uzak Doğu’nun mistizmle harmanlanmış kültürü, dinleri ve gelenekleri dünyanın her yanından birçok insanın dikkatini çekiyor. Çünkü bu farklı inanışlar ve kökleşmiş adetler coşkulu bir şekilde kutlanabiliyor. Onlar için kimi zaman ibadet kimi zaman da görenek olan bu festivaller milyonlarca insan için kaçırılamayacak bir eğlence, farklı bir deneyim anlamına geliyor. Biz de inanışlar ne olursa olsun güzel ve iyilik dolu deneyimleri paylaşmayı seven gezginlerimiz için Hindistan’daki festivalleri yazalım dedik. 🙂

Holi Festivali

Hindistan dediğimiz anda listenin başına koymasak olmazdı. Eğer Hindistan’a bir festival için gitme niyetindeyseniz önceliği Holi Festivali’ne vermek isteyebilirsiniz. “Renklerin Festivali” olarak da bilinen Holi Festivali’nde temel olarak bahaarın gelişi kutlanıyor. Ancak bununla birlikte, festival kötü ruhların yenilgiye uğratılışını ve iyiliğin kazanışını da simgeliyor. Festivaldeki 4 temel renk ise farklı olguları temsil ediyor; kırmızı masumiyeti, sarı dindarlığı, yeşil canlılığı, mavi de sakinliği.

Janmashtami Festivali

Yaza şimdiden hazırlananların aklında olması gereken bir festival. Aslında Hindistan halkı için bir dini bayram. Tanrı Krishna’nın doğum gününü kutlamak amacıyla yapılıyor. Yüksek binalardan sarkıtılan lor peyniri temel besin kaynağını oluşturuyor bu etkinliğin. Ama en ilginç yanı insanların oluşturduğu bir piramit ve piramidin tepesindeki bir kase lor peynirine ulaşmak. En tatlı kısmı ise çocuklar… Tanrı Krishna’nın kostümleri çocuklara giydiriliyor ve kendinizi onlara baktıkça bir çizgi filmin içinde gibi hissediyorsunuz.

İlginizi Çekebilir :  Hindistan'da Yasak Olduğunu Bilmeniz Gereken 15 Şey

Dussehra Festivali

“Bi’gidelim görelim” diye düşünmeyin; Hindistan festivalleri ve tarihleri listemizdeki Dussehra Festivali 10 gün boyunca sürüyor. İnsanlar kostümler içinde görecek ve şölene doyacaksınız. Festivalin çıkış noktası ise Lord Rama’nın zaferi oluyor. Onun kollarında ölen İblis Kral Ravana’nın yenilgisi Hindistan’da her yıl coşkuyla kutlanıyor. Üstelik bir de inanışları var; bu festivali iyi bir şekilde geçiren herkes yaşamları boyunca iyilik ve güzellikle karşılaşacaklar. Gidin ve 10 gün boyunca dünyanın en mutlu insanı olun.

Onam Festivali

10 günlük bir hasat festivali için şimdiden ucuz uçak bileti bakmaya başlayın deriz. Değişik kostümler, eğlenceli danslar, sporlar, oyunlar… Tüm bunlar 10 gün boyunca her an eğlenmenizi sağlayacağı gibi teknede yapılan yılan yarışları da bazı gezginlerin ürkmesine sebep olabilir. Ancak Kral Mahabali’nin yuvaya dönüşü amacıyla kutlamaların yapıldığı bu muazzam festivalde nefesinizi kesecek en önemli şey çiçeklerden yapılan olağanüstü desenler olacak.

Diwali Festivali

Hindistan festivalleri arasında en ışıltılı olan dersek yanlış bir şey söylemiş olmayız. Kil lambaların her yeri aydınlattığı, mumların yandığı festival boyunca her yer gerçekten de ışıl ışıl oluyor. Hindistan’ın en önemli festivallerinden biri olan Diwali, Lord Rama’nın eşi ve kardeşi ile birlikte geçirdiği 14 yıllık bir sürgün dönemini işaret ediyor. Bütün Hindistan’ın ışıklar içinde kaldığı ve herkesin yeni, rengarenk kıyafetler giydiği bu festivalde spirütel türden bir huzuru da keşfetmeniz mümkün olabilir.

Aslında Hindistan’ın bütün festivalleri Batı ya da Batı kültürünün baskın olduğu milletler için birbirinden ilgin. Bağlı oldukları gelenekleri ve sıkı sıkı sarıldıkları felsefeleri ile yaşam biçimlerine yakından şahit olmak için hiç düşünmeden gidebilirsiniz. 🙂

İlginizi Çekebilir :  Hindistan’da Yaşayabileceğiniz En Çılgın 5 Deneyim

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir