Sadece Norveç’te Bulabileceğiniz En İyi 10 Festival

Her yıl yapılan Norveç festivalleri biz pek bilmesekte dünyaca ünlü. Kış sporları, buz müziği, siyah metal ve çürümüş balıklar.. Bu ülkede bulunan bir sürü ilginç ve birbirinden ihtişamlı festivaller var. Norveç’e yapacağınız bir sonraki gezinizde bu etkinliklerden birine katılın ve ülkenin otantik yönünü keşfedin.

Grieg in Bergen

Norveç’te müzik maestrosu olarak bilinen Edvard Grieg, Norveç’in en beğenilen bestecisidir ve Ibsen ve Munch’la birlikte, tüm zamanların en etkili Norveçli sanatçılarından biri olarak kabul edilmektedir. Her yaz kendi evinde bulunan Bergen kentinde düzenlenen bu 10 haftalık festival, kentin klasik müzik adına yapılan büyük etkinliğidir. Yine bu festival en ünlü oğlu için uygun bir saygı yöntemi olarak görülmektedir. Festival, Edvard Grieg’in çalışmalarını daha yakından tanımak için mükemmel bir fırsattır. Klasik müzik severler kaçırmasın.

Holmenkollen Kayak Festivali

Norveç, ülkenin yapısından ve bulunduğu konumdan dolayı kış sporları için mükemmel yerlerden biridir. Norveç festivalleri arasında popüler olan Holmenkollen Kayak Festivali dünyanın en büyük kayak partisi olarak bilinmektedir. Her yıl ülke içinden ve başka ülkelerden gelen binlerce insan bu festivale katılmaktadır. Holmenkollen Kayak festivali sırasında insanlar en sevdikleri kayak sporcuların tezahüratını yapmak için binlerce kilometrelik yoldan buraya gelirler. Festival boyunca Kros kayağı, kayakla atlama gibi yarışmalar düzenlenir ve TV’de de yayınlanan bu festivali 4 gün boyunca ülkedeki herkes izler.

Buz Müziği Geilo

Norveç’te yapılan festivaller arasında bulunan Buz Müziği Geilosu: Enstrümanların, sahnenin ve konser alanının buz ve karlardan yapılmış olduğu alternatif bir müzik festivalidir. Buz Müziğini icat eden Norveçli Terje Isungset’in kurucusu olduğu Ice Music Festivali, dünyadaki türünün en eski festivalidir. Günümüzde hem sanatçılar hem de izleyiciler gerçekten eşsiz bir müzik tecrübesinin parçası olmak için bu festivale akın etmektedir. Bütün konserler açık havada gerçekleşir ve öğelere tabidir. Gökyüzünü aydınlatan dolunayla birlikte havayı dolduran buzun sihri  ve berrak müzik sesiyle bulutsuz bir gecede burada gerçekten büyülü bir şey olur. Sadece kalın giyinmeyi unutmayın.

Inferno

Ağır bir metal alt kategorisi olan Norveç siyah metali, Norveç’in en büyük müzik ihracatları arasında yer alıyor ve bu müzik türü yurt içinde ve yurt dışında on binlerce hayran kitlesine sahip. Her baharda düzenlenen Inferno (cehennem) festivali, başkentte Mayhem, ölümsüz, Cadaver Inc. ve Enslaved (bu müzik türünün ünlüleri) gibi soğuk isimlerle şereflendirmek için toplanan siyah, uzun saçlı meraklıları bir araya getiriyor. Festivale gelenlerin siyah ruj sürmeleri mecburi. Ortam nasıldır siz tahmin edin.

Gece Yarısı Güneş Maratonu

Norveç festivalleri arasında yine eğlenceli bir festival olan Gece Yarısı Güneş Maratonundan size biraz bahsedelim. Dünyanın en kuzeyindeki  Tromsø şehrinde, Arctic Circle’ın üstünde düzenleniyor. 50’den fazla ülkede bulunan koşucuları cezbeden popüler bir etkinliktir. Mayıs ayının ortasından temmuz ayı ortasına kadar beliren gece yarısı güneşi, geç saatlerde başlamasına rağmen sporcular gün ışığına çıkarak rekabet ediyorlar. Ana etkinlik koşu maratonu olmasına rağmen, yarım maraton, 10K yarış, 4,2 K mini maraton ve çocuk eğlencesi de var, bu nedenle bu festivale tüm aileler katılabiliyor.

İlginizi Çekebilir :  Türkiye'deki En Güzel 10 Milli Park

Polar Caz

Bu ülkede ne kadar kuzeye giderseniz soğuğu o kadar çok hissedersiniz. Mesela Longgearbyen, Svalbard’daki ana yerleşimim 78  kilometre uzağında, Kuzey Kutbu’na ise sadece 1,316 km uzaklıktadır. Kışın sıcaklıklar -30 derecelere kadar düşebiliyor ancak ortalama -16 ° derece düzeyinde. Karanlık mevsim olarak adlandırılan aylarda günler gerçekten uzun sürebiliyor. Tüm bu sebepler nedeniyle düzenlenen Polar caz, insanlara neşe katan canlı müzik festivalidir. En iyi Norveçli sanatçılar her yıl buraya akın akın gelip bu kasabada yaşayan insanların karanlık mevsimden etkilenmemesi ve insanları neşelendirmesi için müziklerini icra ediyorlar. En iyi sanatçılar buraya gelince tabi sadece Longgearbyen sakinleri değil ülke çapından herkes bu festivale katılıyor.

Riddu Riddu

Bu festival İskandinavya’daki en büyük Sami buluşmalarından biridir. Festivalde Sami kültürü kutlanır. Aynı zamanda Riddu Riddu Festivali, çeşitli yerli ve yerli olmayan insanlara deneyim katmak ve fikir alışverişinde bulunmak için bir platform görevi görür. Program çeşitlidir. Tüm dünyadan müzik, film ve sahne sanatları içerir. Riddu Riddu festivali (adı ‘sahilde küçük fırtına’ anlamına geliyor) kendi alanlarında Sami halkıyla tanışma, aynı zamanda da tehditkâr fakat kalıcı bir kültür keşfetmek için harika bir fırsat sunuyor. Norveç’te düzenlenen ilginç festivallerden biri.

Rakfisk Festivali

Rakfisk Festivali Norveç için özel olanlardan biridir. Rakfisk festivali için tuzdan arındırılmış ve iki ila üç ay boyunca salamura yapılan alabalıklar hazırlanır. Sonra bu balıklar bir parça yassı ekmek, çiğ soğan veya pırasa, ekşi krema, tereyağı ve haşlanmış patates eşliğinde çiğ olarak yenir. Her Kasım ayında Valdres’de gerçekleşen Rakfisk Festivali, her yıl binlerce meraklıyı cezbetmektedir. Norveç festivalleri arasında en ilginç olanı bu sanırım.

Rørosmartnan

Her şey 1853 yılında kraliyet kararnamesiyle başlamıştır. O zamandan bu yana her Şubat ayında Røros kasabında bu festival düzenlenir. Bu şirin küçük kasaba (Norveç’teki yalnızca sekiz UNESCO dünya mirası sitelerinden biri), ülkenin en büyük marketlerinden birine dönüşerek 5 gün boyunca 70.000 ziyaretçi ve yaklaşık 250 katılımcının bulunduğu alışveriş merkezi haline gelir. Muhtemelen en güzel kış harikalar diyarı deneyiminizi, en çok kış harikaları yaratan bu yerde yaşayacaksınız.

St Olav Festivali

St Olav Festivali, Norveçli azizi tasvir eder ve Norveç’e Hristiyanlığı getirme konusundaki önemli festivallerden biridir. 1015 ila 1030 yılları arasında yaşayan Norveç kralı St Olav 29 Temmuz 1030’da Stiklestad Savaşı’nda ölmüştür. Günümüzde bu savaşın kalıntıları Trondheim’ın katedrali Nidarosdomen’de ve Norveç’in en önemli kilisesinde muhafaza edilmektedir. Bir haftalığına yaz boyunca devam eden festivalde konser, tiyatro gösterileri, konferanslar ve sergilerin yanı sıra tarihi bir ortaçağ pazarını da sunulmaktadır.

Bana sadece festival yeterli gelmez aynı zamanla gezmekte istiyorum diyenler için Norveç’te Görülecek Ve Yapılabilecek En İyi 10 Şey rehberimizi de sizler için hazırladık.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 comments

  • Norveçte gezi rotası planlayanlar mutlaka bu listeyi dikkate alsın başka yerde göremeyeceğiniz çok güzel festivaller Norveç’te bulunuyor. Ortaçağ meraklıları için St Olav , balık meraklıları için rakfisk gibi ilginç festivalleri norveç ziyaret gününüze denk getirmeniz daha iyi bir gezi deneyimizin olmasını sağlıyor

    • Merhaba Ahmet,
      Yorumunuz için teşekkür ederiz. Bu tür ilginç festivalleri hepimizin sürekli görme fırsatı malesef bulamıyoruz. Bu yüzden gezi planlarınızda bu tarz festivallere yer vermeniz fayda sağlayacaktır.