Huzur Dolu İnziva Adresleri

Sanat ve Bilim İçin Dünya’dan ve Türkiye’den 7 İnziva Mekanı

Düşünmek, yaratmak ya da sadece kendini geliştirmek için sakinlik, huzur ve inziva arayanlar buyursunlar: Sizin için birbirinden güzel inziva mekanları tarafımızdan anlatıldı bile! İşin özünde sanat yapmakla bilim yapmak arasında pek bir fark yoktur. Her ikisi de taze ve dinç bir kafaya, uzun çalışma saatlerine, işin tekniğine ve biraz da yaratıcılığa ihtiyaç duyar. Özellikle 20. yüzyılın ortasından sonra, şehir dışında, kalabalıktan uzakta inzivaya çekilip yaratma ve yapma fikri oldukça rağbet görmüş ve desteklenmiştir. Özellikle sanat alanında hem yaratan hem de öğreten bir çok inziva mekanı açılmış ve bunların Türkiye’de de yansımaları görülmüştür. Biz de sizin için bu mekanlardan 7 tanesini yazdık. Buyursunlar!

Nesin Matematik Köyü

Türkiye’nin belki de en önemli oluşumlarından biri olan bu köy, ilk tuğlasını 2007’de koymuştur. Kelimenin tam anlamıyla öğrencileriyle birlikte bu köyü inşa eden Ali Nesin’in ilk fikri, yetersiz olan üniversite eğitim ortamını yazın inzivaya çekilerek çalışıp güçlendirmekti. Şirince’nin 1 km dışına bir iki derslik, yatakhane ve mutfak olarak kurulan bu köy, bugünlerde bir kasaba olmuş durumda. Öyle ki NMK, bugünlerde bünyesine iki yeni üyesini de katmıştır: Felsefe Köyü ve Sanat Köyü. Üniversite öğrencilerine, gönüllerinden ne koparsa tarifesiyle çalışan köyde uygun fiyata matematik eğitimi almak mümkün. Ancak matematik deyip de geçmeyin, burada matematikten ziyade insana nasıl düşüneceği ve nasıl öğreneceği öğretiliyor.

http://www.nesinkoyleri.org/index.php

Tiyatro Medresesi

Şirince’de kurulmuş bir başka inziva mekanı. Aynı NMK gibi, büyük hayaller ve türlü imkansızlarla, çekirdek kadrosunu Seyyar Sahne üyelerinin oluşturduğu tiyatro insanları tarafından tiyatroculara yönelik kurulmuştur.  Ancak bugünlerde tiyatro dışında hem düşünsel hem de performatif bir çok atölye bulmak mümkün. Etrafında doğadan – ve matematik köyünden – başka bir şey bulunmayan bu mekan, size ihtiyacınız olan her şeyi sağlıyor: Yatak, yemek ve bilgi! Üstelik diledğiniz vakit gezmeye tozmaya Şirince’ye gidebiliyorsunuz. Daha ne olsun?

http://tiyatromedresesi.org

Grotowski Enstitüsü

İnziva mekanlarının belki de ağa babası. Hatta her şey bu enstitüyle başladı desek yanlış olmaz. 1960’larda Jerzy Grotowski tarafından Wroclaw’da Tiyatro Laboratuarı olarak kurulan bu yer, daha sonradan Grotowski’nin araştırmalarını devam ettirmek için, Grotowski Enstitüsü adını almış ve yoluna devam etmiştir.  Bugünlerde burada düşünsel ve performatif alanda pek çok atölye verilmektedir. Zaten Wroclaw, Polonya’nın güneybatısında bulunan tatlı ve şirin bir şehir. Dilerseniz, çalışmalarınızı yaptıktan sonra bu küçük şehri gezintiye çıkıp onu keşfedebilirsiniz.

http://en.grotowski-institute.art.pl

Tadah

Side’nin biraz yukarısında ormanın içinde kalan şirin mi şirin bir yer. Hiçbir teknik bilginizin olmasına gerek olmadan bir çok atölyeye katılabilirsiniz burada. Bunlar arasında dans, yoga ve permakültür atölyeleri de mevcut. Doğanın içerisinde atölyelere katılıp, hem yorulup hem dinlenirken, arta kalan vaktinizi Side’de denize girerek değerlendirebilirsiniz. Ya da orası size çok kalabalık gelecekse, Antalya’nın ormanlarında küçük – ya da büyük! – bir gezintiye çıkabilirsiniz.

http://tadah.eu

Odin Teatret

ne bir tiyatro – performans – felsefe inziva mekanı olan Odin Teatret, Danimarka’nın ortasında Hostelbro şehrinde bulunuyor. Kültürel araştırmalarıyla ünlü bu topluluk bilgilerini paylaşmaktan da olukça keyif alıyor. Buraya giderek hem Danimarka’yı gezebileceğiniz gibi, hem de birkaç gün buraya kapanarak, bambaşka bir kültürden bir dansı veya düşünce yapısını öğrenebilirsiniz. Kış aylarını tercih edecekseniz çok soğuk olacaktır, uyaralım, ama yaşadığınız deneyim de bir o kadar güzel olacaktır. Bizden söylemesi!

http://www.odinteatret.dk

Anlatması bizden, inzivaya çekilmesi sizden. Gittiğinizde yanınıza bol bol kağıt kalem almayı da ihmal etmeyin!

İlginizi Çekebilir :  Seyahat Beyaz Perdede: En İyi Gezgin Filmleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir