Sanatsal Gezi Rehberi: 2018 Eylül Ayı Etkinlikleri

Hem sanatı hem de gezmeyi sevenler böyle gelsinler! Sizi oradan oraya koşturacak bir sanat gezi rehberi hazırladık!

Türkiye’de sanat oldukça küçük bir kitlenin elinde ve gözünün önünde. Üstelik devlet tarafından da çok az destekleniyor. Bu yüzden de sanatsal gelişmelerin pek çoğu ve hatta en önemlileri de yurtdışında gerçekleşmekte. Ama işe iyi tarafından bakmak lazım: Gezmek için çok güzel bir bahane oluyor! Üstelik, sanat çatışmayı sever. Gidip de, az bildiğiniz ya da hiç bilmediğiniz bir kültürde çıkan sanat ürünlerini görmek oldukça ilginç olabilir. O yüzden biz de, sanat gezileri için çok güzel duraklar belirledik. Buyursunlar!

Venedik Bienali, Venedik, İtalya

Venedik, önemli sanat festivallerine ev sahipliği yapan bir yer. Ağustos sonunda ve eylül başında düzenlenen bir film festivali var ki pek çok önemli filmi burada izleyebilirsiniz. Ama Venedik, sanat dünyasında başka bir şeyle tanınıyor: Venedik Bienali! Birbirinden garip işleri göreceğiniz bir yer Venedik Bienali, üstelik dünyada eşi benzeri yok. 2018’de mayıs ve kasım ayları arasında hala devam ediyor. Tam tarih değişebilse de genellikle bu zaman dilimi tercih ediliyor. Aman dikkat: Bienaller iki senede bir düzenlenir!

Su Altı Müzesi, Cancun, Meksika

Cancun, dünyada eşi benzeri olmayan bir girişime ev sahipliği yapıyor: Su altı müzesi! 500’e yakın heykelin olduğu bu müzeye ancak su altı dalışı yaparak erişebiliyorsunuz ve aslında güzelliği de burada. Su altında gördüğünüz heykeller zaten epey tekinsiz. Üstelik heykellerin etrafında, tepesinde yüzerek, bakış açınızı sürekli değiştirebiliyorsunuz. Bunlarla birlikte heykeller, özel bir çimentodan yapıldığından dolayı, deniz canlıları için resif görevi de görüyor ve zaman içerisinde doğal yaşamla birlikte değişerek, ilginç görüntüler ortaya çıkarıyor.

MOMA, New York, ABD

Sanat deyince akla gelen ilk yerlerden biri de New York. Dünyanın en meşhur ve aktif müzesi burada: MOMA. Çağdaş sanat müzesi olan MOMA New York içinde günümüz sanat dünyasının akımlarını yansıttığı gibi, tüm dünyadaki sanatçıları da etkiliyor. O yüzden sanatsever bir gezginseniz yolunuz buraya mutlaka düşsün. Hatta bir kere değil, birkaç dere düşsün, zira müze sürekli olarak yeni bir şeyler sunmakta.

Venedik Film Festivali, Venedik, İtalya

Venedik’e gitmek için bir sebep daha. Bir taşla iki kuş vuracaksınız. Dünya’da film festivalleri denince akla gelen en önemli festivallerden bir tanesi. Üstelik en eskisi. Mussolini döneminden bize kalan bir festival ve ilk defa 1932 yılında düzenlendi. Avrupa’nın önemli filmleri burada gösteriliyor. ABD’nin ve Hollywood’un tekelinden ve hepsi birbirine benzeyen filmlerden sıkıldıysanız sizi böyle alalım.

Zanaat Festivali, Florida, ABD

Bir Venedik festivali daha, ama bu seferki İtalya’dakinden değil Florida’daki Venedik’ten! Bu tatlı kentten pek tatlı bir zanaat festivali düzenleniyor. Daha ziyade el sanatlarıyla alakalı ancak pek çok zanaatkar kendi üst düzey işlerini burada sergiliyor. Seramikler, cam işleri, mücevherler ve metal işleri bulabilirsiniz burada. Eylülün başında ziyaret edebilirsiniz. Zanaatın sanattan ayrılmadığı Rönesans öncesi dünyaya selam olsun!

Oasis Müzik Festivali, Marakeş, Fas

Sizi muhteşem bir elektronik müzik festivaline davet ediyoruz. Bir sanat festivalinden çok eğlence festivali olarak gözükebilir, fakat elektronik müziğin önemli ve underground isimlerini ağırlıyor. Bu isimleri dinlerken elektronik müziğin sanat olduğunu anlayabiliyorsunuz. The Oasis, uluslararası müzik festivalleri arasında en kalabalık ve keyiflilerinden bir tanesi. Üstelik Fas’ı gezmek için de güzel bir fırsat. 14- 16 Eylül arasında düzenleniyor.

Bol keyifli ve bol sanatlı eylül ayları dileriz!

İlginizi Çekebilir :  Sadece Norveç'te Bulabileceğiniz En İyi 10 Festival

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir