Şanlıurfa Gezi Rehberi ve Gezilecek Tüm yerler

Şanlıurfa Gezi Rehberi

Peygamberler şehri Urfa’yı merak edenler buyursunlar! Sizler için isot tadında Şanlıurfa gezi rehberi hazırladık!

Şanlıurfa, diğer bütün güneydoğu şehirlerimiz gibi, kendine has kültürüyle, yemekleriyle ve mimarisiyle gönüllerde kendine güzel bir yer edinmiş durumda. Semavi dinlerde buranın özel bir yerinin olmasıyla birlikte, adına “Peygamberler Şehri” de denilmekte. Hal böyle olunca Şanlıurfa’yı gezmek ve görmek elzem hale geliyor. Yolunuzu mutlaka düşürmeniz gereken, hatta en az 1 hafta ayırmanız gereken bir şehir burası. O yüzden biz de, yolunu buraya düşürmek isteyenler ve Şanlıurfa gezisi düzenlemek isteyenler için bir rehber hazırlayalım dedik. İşte karşınızda Şanlıurfa gezi rehberimiz!

Şanlıurfa Hakkında Genel Bilgiler

Tarihi

Şanlıurfa, insanlık tarihinin en önemli yerleşim yerlerinden bir tanesi. Cilalı Taş Devri’nden beri burada insanlar yaşamaktadır. Daha da önemlisi, bundan 10 bin yıl önce, Dünya’nın bilinen en eski tapınağı olan Göbeklitepe’nin de bulunduğu yerdir. Bugüne kadar burada Sümerler’den tutun da, Bizans’a kadar pek çok uygarlık görülmüştür. 1094 yılında Büyük Selçuklu, 1516 yılında da Osmanlı hakimiyetine girmiştir. 1. Dünya Savaşı’nda önce İngiliz, sonra da Fransız yönetimine giren şehir, Cumhuriyet sonrasında 1924’te il olmuştur.

Nüfus

Urfa’nın yüzölçümü epey büyüktür aslında. Yaklaşım olarak 20 bin kilometrekareyi bulmaktadır. Bu kadar büyük toprakların içinde de yalnızca 2 milyon kişi yaşıyor. Yani Şanlıurfa, İstanbul’un yaklaşık 6-7 katı büyüklüğündeyken, nüfusu da 10’da biri kadar.

İklimi

Şanlıurfa’da karasal iklim olduğundan yazın çok sıcak, kışın da çok soğuktur. Sıcak derken şaka yapmıyoruz, termometrelerin 46 dereceyi bulduğu oluyor. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında durum bu. Ama bu sizi korkutmasın, zira nem oranı düşük olduğu için ter içinde kalmıyorsunuz ya da ruhunuzu bile sıkacak kadar sıcak hissetmiyorsunuz. Ama sıcak tabii en nihayetinde. Kışın toplamda yaklaşık 1 ay kadar bir süre sıcaklık sıfırın altında olabiliyor. Eğer kışın gidecekseniz dikkat edin. Ayrıca gündüz ile gece arasındaki sıcaklık farkı da fazla olduğundan dolayı, kendinizi bir anda ateşler içinde yatakta yatarken bulabilirsiniz!

Şanlıurfa’ya Nasıl Gidilir?

Otobüs yolculuğunu saymıyoruz bile, günün her saati nereden olursa olsun buraya otobüs bulabilirsiniz. Eğer kendi aracınızla gelecekseniz, geze geze mis gibi gelirseniz, zira memleketimizin bu bölgesinde elinizi nereye atsanız ayrı bir güzelliğe çarpıyor.

Havayolunu kullanmak isterseniz eğer, İstanbul, Ankara, İzmir ve Kayseri’den buraya direkt uçuş bulabilirsiniz. Havayoluyla da öyle güzel yerler görürsünüz ki, içiniz gidebilir, uyaralım!

Şanlıurfa’da Nerede Kalınır?

Urfa’da nerede kalınır, diye soruyorsanız, alacağınız cevap sizi epey tatmin edecektir. Buranın otelleri geleneksel mimariye göre düzenlenmişlerdir ve dünyanın başka yerlerinde bulamayacağınız güzellikte otelleri burada bulabilirsiniz.

Gezeceğiniz pek çok yer şehir merkezine yakın olduğu için, merkeze yakın bir yerde kalmanızda fayda var. Ancak yol sizin için dert değil ve biraz daha sakin bir yerde kalmak istiyorsanız, merkezin dışında da inzivaya çekilebileceğiniz çok güzel yerler bulabilirsiniz. Pek çok butik ve yerel otel bulabileceğiniz gibi, Hilton ve Dedeman gibi tanınmış otel isimlerini de burada görebilirsiniz.

Şanlıurfa’da Ne Yenir?

Ve geldik en sevdiğimiz bölümlerden birine: Yemek! Şanlıurfa’da ne yenir, ne yenmez hemen anlatalım sizlere. Urfa, misafirperverliği ile meşhur bir ilimiz olduğundan dolayı, misafir arttıkça, sofranın bereketi ve lezzeti de artar burada. Güneydoğu’nun genelinde olduğu gibi burada da salçaydı, baharattı ve özellikle acıydı, çok kullanılır. Acılı yemekleri pek severler, eğer siz de acı seviyorsanız, doğru yerdesiniz!

Birazdan sayacağımız yemekleri zaten severek yiyorsunuzdur. Ama Urfa’da her şeyin lezzetini 10’la çarpın! Bazı yerlerde bu bile yetmeyebilir. Çiğ köfte, Urfa kebabı, patlıcan kebabı, isot çömleği, kuymak ve tabii ki lahmacun! Daha sayamadığımız niceleri de burada epey lezzetli yapılırlar.

Ana yemeğinizin yanına gelen mezeleri de sayalım. Burada öyle güzel meze yapılıyor ki, ana yemeğinizi bırakıp kendileriyle meşgul olabilirsiniz. Ayrıca tatlıları da pek güzeldir. Katmer, şıllık ve kadayıfı ayrı bir övüyor ve tavsiye ediyoruz.

Hemen söyleyelim: Ciğerci Aziz Usta Urfa içinde epey övülen bir yer. Yolunuz düşerse mutlaka uğrayın. Pişman olmayacağınıza inanıyoruz.

Şanlıurfa’da Gece Hayatı

Bir kere bu şehirde sıra gecesi diye bir şey var ki dillere destan kendileri. Şanlıurfa gece hayatı için biçilmiş kaftandır bu sıra geceleri. Pek çok mekanda düzenlenen sıra gecelerine katılıp, sohbet edip müzik dinleyebilir, bir yandan yemekleri afiyetle hüpletebilirsiniz. Sıra gecesine katılmanız da gerekmez, çıkın dışarı efenim, girin canlı müzik yapılan bir mekana, mis gibi Urfa müziğinin tadını çıkarın!

Şanlıurfa’dan Ne Alınır Ne Alınmaz?

Her şehirde olduğu gibi Şanlıurfa’da da AVM’ler var tabii ki, o yüzden onları geçiyoruz. Urfa’da pek çok tarihi çarşı ve pazar bulunmaktadır. Atın kendinizi buralara, doyasıya gezin! Sipahi, Koltukçu, Kazancı ve Kasap Pazarı bunlardan sadece birkaçı. Şanlıurfa’dan hediyelik ne alınır, diye soruyorsanız eğer, size cevabı verelim: dokuma halı ve kilimleri pek güzel. Yüklenip evin yolunu tutabilirsiniz. Nargileleri de epey meşhurdur buranın, eğer nargile seviyorsanız, gözünüz gönlünüz şenlenecektir. Ve tabii ki baharatlar! Baharatlarıyla ünlü bir şehirde baharat almadan dönmeyiniz efendim!

Şanlıurfa Gezilecek Yerler

Urfa gez gez bitmeyecek bir şehir. Her sokakta, her caddede karşınıza ayrı bir güzellik, ayrı bir tarihi eser çıkıyor. Hal böyle olunca, iyi bir program yapıp gitmekte fayda var ancak o programı esnetmek de ayrı bir güzel olacaktır. Lafı uzatmadan konuya girelim: İşte Urfa’da gezilecek yerler listesi!

Balıklı Göl

Urfa’nın alamet-i farikası olan Balıklı Göl, kutsal kitaplarda da önemli bir yer tutar. Hz. İbrahim burada ateşe atıldığında, ateşin suya, odunların da balığa dönüştüğüne inanılmaktadır. O yüzden halk tarafından kutsal kabul edilir. Kendisine zaten televizyondan aşinasınızdır, zira içinde Urfa geçen her dizi – film burayı illa ki kullanır.

Adres : Merkez, Balıklı Göl Cd, 6300 Eyyübiye

Hz. İbrahim Mağarası

Burası da aynı Balıklı Göl gibi Eyyübi ilçesinde. Urfa’ya boşuna Peygamberler Şehri demiyoruz. İnanışa göre Hz. İbrahim burada doğmuştur ve 7 yaşına kadar bu mağarada yaşamıştır. İçerisinde bulunan su da kutsal su olarak kabul edilir.

Şanlıurfa Kalesi

Yine bir kale ve yine Eyyübi ilçesi. Kalesiz şehir olmaz diyoruz her seferinde. Damak Tepesi üzerine kurulmuş bu kalenin M.Ö. 2000 yılında yapıldığı tahmin ediliyor. Tabii ki tarih boyunca pek çok kez yıkılıyor ve onarılıyor. Ancak Osmanlı zamanında sağlam bir şekilde elden geçtiği söyleniyor. Haçlı Seferleri sırasında, stratejik konumundan dolayı epey önemli roller de oynayıp, pek çok olayın gidişatını da etkilemiştir.

Adres : Yakubiye Mahallesi, 2818. Sk. No:69, 63200 Urfa Merkez

Gümrük Han

Doğu’nun meşhur hanlarından bir tanesi. Gidince gözünüz gönlünüz açılacak. Burada hem alışveriş yapabilir, hem de avlusunda çay içip, kahve içip dinlenebilirsiniz. Şanlıurfa gezi programı için olmazsa olmaz bir yer, zira hem tarihi dokuyu, hem de mevcut sosyo – ekonomik dokuyu inceleyebileceğiniz yerlerden biri. 1563 yılında Kanuni tarafından yaptırılmıştır.

Adres : Pınarbaşı Mahallesi, 1211. Sk. 2 K, 63210 Urfa Merkez

Şanlıurfa Arkeoloji ve Mozaik Müzesi

Kaynar kaynar tarih fışkırıyorsa eğer, arkeoloji müzesi de vardır elbet! Müze 1969 yılında, Urfa ve çevresinde bulunan tarihi eserlerin sergilenmesi için inşa ettirilmiştir. Ancak bu tarihi eserler çok gelmiş olacak ki, 2015 yılında yeni müze yaptırılması gerekmiştir. Bu yeni müze aynı zamanda memleketimizin en büyük müzelerinden biridir.

Adres : Haleplibahçe Mahallesi, 2372. Sk., 63200 Merkez/Eyyübiye

Ulu Camii

Kent merkezinde yükselen bu cami, Urfa’nın en eski camiisidir. 1170 – 1175 yılları arasında inşa edilmiş ve o günden bugüne güzel güzel korunarak gelmiştir. Daha önceden burada St. Stephan Kilisesi bulunurmuş, kilise yıkıldıktan sonra camii inşa ettirilmiş. Ayrıca cami hala ibadete açıktır.

Adres : Camikebir Mahallesi, 63210 Eyyübiye

Göbeklitepe

Dünya’nın en meşhur kalıntılarından birisinin Urfa’da yer alması ayrı bir gurur sebebi tabii. İnsanlık tarihi için oldukça önemlidir zira burasının hem tarihin ilk ve en büyük tağınağı olduğuna, hem de ilk buğday tarımının burada başladığına inanılmaktadır. Muhtemelen tek bir topluluk değil, civarda yaşayan pek çok topluluk tarafından ortak olarak inşa edilmiştir. Gidip görmeyenin gece rüyasına giriyormuş diyorlar!

Adres :  Dağeteği Mahallesi, 63290 Haliliye

 

İlginizi Çekebilir :  Adıyaman Gezi Rehberi

Rizvaniye Camii

Balıklı Göl’ün kuzeyinde bulunan bu camii 1736 yılında Rakka valisi Ahmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Oldukça ilginç bir özelliği vardır: Ahşap kapısı çivi kullanılmadan, geçme ve takma tekniği kullanılarak yapılmıştır. Bize inanmayan varsa bakabilir! Üç adet kubbesiyle, avlusuyla birkilkte insanın içini açan bir camidir.

Adres : Göl Mh., 63200 Urfa Merkez/Eyyübiye

Gölbaşı Parkı

Burası aynı zamanda Balıklı Göl’ün de içinde bulunduğu park. Eğer gezmekten yorulduysanız buraya gelip dinlenebilir, pek güzel vakitler geçirebilirsiniz. İçeride iki tane gölet, göletin etrafında da oturabileceğiniz mekanlar bulunmaktadır. Geniş geniş, ferah ferah yeşil alanlara sahiptir. Sizi hem sıcaktan hem de yorgunluktan kurtarır!

Adres : Bıçakçı Mahallesi, Balıklı Göl Cd. 34 A, 63210 Urfa Merkez

Şanlıurfa Mutfak Müzesi

Yemekleriyle bu kadar şehur olan bir yerin mutfak müzesi olması da kaçınılmazdı, değil mi? 2011 yılında açılan bu müze, Urfa’nın mutfak bağlamında, gelmişini geçmişini gözler önüne seriyor. Urfa’nın mutfak tarihi de epey gerilere gitmekte. O yüzden hem kültür hem de yemek turizmi sevenler için kaçırılmayacak bir durak burası.

Adres : Camikebir Mahallesi, 1349. Sokak No:3, 63210 Eyyübiye

Tek Tek Dağları Milli Parkı

Bu muhteşem milli parkında içerisinde aynı zamanda pek çok arkeolojik alan da yer almaktadır. Şuayip Şehri kalıntıları, Soğmatar harabeleri ve Senem Mağarası bunlardan birkaçıdır yalnızca. Derler ki, Şuayb Peygamber burada yaşamıştır ve hatta burada bulunan mağara Şuayb Peygamber’in makamı olarak kabul edilir.

Adres : 63510 Harran

Fırfırlı Camii

Kendisi oldukça ilginç bir yapıdır. Vakti zamanında 12 Havari Kilisesi olarak inşa edilmiştir. O yüzden de bir camiden ziyade kiliseye benzemektedir. Kilise, 1956 yılında camiye dönüştürülmüştür. Üzerinde bulunan rüzgargülüne benzeyen cisimlerden dolayı adına Fırfırlı Camii denilmiştir.

Adres : Yeni Mahallesi, 63200 Urfa Merkez

Şanlıurfa Tarihi Kapalı Çarşı

Şehrin merkezinde bulunan bu çarşı, aynı zamanda şehrin en işlek ve eski çarşılarından da bir tanesidir. 1562 yılında inşa edilmiştir ve yaklaşık 450 yıldır da bütün ihtişamıyla orada durmaktadır. Yolunuz düşerse burada Urfa’ya özgü pek çok eşya bulabilirsiniz. Yöresel kıyafetlerden tutun da, meşhur kilimlerine kadar yelpazesi oldukça geniştir.

Adres : Pınarbaşı Mahallesi, 1211. Sk. 2 H, 63210 Urfa Merkez

Halilurrahman Camii

Kiliseden dönüştürülen bir başka cami. Balıklı Göl’ün yanıbaşında yer almaktadır. Aslında 504 yılında Hz. Meryem adına inşa ettirilmiştir. Ancak Abbasi Halifesi Memun döneminde camiye dönüştürülmüştür, ki bu de 9. Yüzyıl’ın başlarına denk gelmektedir. O günden bugüne cami olarak kullanılan yapı, bugün hala ziyarete ve ibadete açıktır.

Adres : Bıçakçı Mahallesi, Balıklı Göl Cd. 34 A, 63210 Urfa Merkez

Şanlıurfa’da artık neler yapabileceğinizi, nereye gideceğinizi biliyorsunuz! Gezerken bol bol acılı yemek yemeyi de ihmal etmeyin!

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment

  • Şanlıurfa gezilecek yerler açısından oldukça zengin, şanlıurfa yemekleri de şahanedir. Oldukça detaylı ve güzel aktarmışsınız bize bu bilgileri. Emeğinize sağlık.