Şehirden Çıktım Dağa: Dağ Evlerinde Tatil

Dağların güzel havasını özleyenler buyursunlar. Sizin için dağ evi ortamında haftasonu tatili yapabileceğiniz birbirinden güzel yerleri yazdık! Şehir sadece gürültüsü ve karmaşasıyla değil, havasıyla da oldukça yorucu olabiliyor. İnsan bu kadar hareketin içinde yavaşlamak isterken bir yandan da ciğerlerine mis gibi hava dolsun istiyor. Sessizlik istiyor. O sessizliğin içinde doğanın seslerini bulmak istiyor. Memleketimizin her bir yerinde birbirinden güzel dağlar olduğundan, buradaki dağ evleri size istediğinizi verebilir! Biz de sizin için (hem de kendimiz için) dağ tepesinde doğa tatili yapılacak yerler listesi hazırladık.

Sapanca, İzmit

Sapanca, dağ evleri açısından oldukça zengin. Küçük bir odadan tutun da şömineli, dayalı döşeli koca bir eve kadar her türlüsünü bulmak mümkün. Özellikle şömineli dağ evi konaklama açısından oldukça romantik. Sessizliğin ve doğanın içinde, şöminenizin ateşinin önünde sevdiğinizle çok güzel bir haftasonu geçirebilirsiniz!

Sapanca Gölü

Abant, Bolu

Abant’ı saymazsak olmaz zaten. Abant dağ evleri hem havasıyla hem de manzarasıyla size çok iyi gelecektir. Üstelik Abant Gölü’ne çok yakın evler bulmak da mümkün. Sabah uyandığınızda göle yapacağınız küçük yürüyüşler daha dingin hissetmenizi sağlayacaktır. Gölün manzarasından bahsetmiyoruz bile! Üstelik her mevsimde ayrı bir güzel.

Borçka, Artvin

Artvin size biraz uzak gelebilir ama tam da bu sebeple tercih etmeniz için mükemmel bir yer. Her şeyden uzaklaşıp sakinleşebilirsiniz burada. Yeşili yeşil, mavisi mavi bir yer. Memleketin en uzak noktalarından biri olduğu için nispeten bozulmamış durumda. Borçka’ya bağlı köylerde ormanın göbeğinde dağ evleri bulmak mümkün. Küçük bir haftasonu kaçamağı yapılamaz belki ama, birkaç günlüğüne gidip unutulmaz bir deneyim yaşayabilirsiniz. Tabii karşılaşabileceğiniz envai çeşit orman hayvanını saymıyoruz bile! Dağ evi kiralama için en uygun yerlerden birisi.

Ayder Yaylası, Rize

Burası Norveç olsa her gün gidersiniz ama burası Ayder Yaylası! Karadeniz zaten dağ evi açısından oldukça zengin bir bölgemiz. Ama sanki Ayder’in başka bir havası varmış gibi. O mis gibi, soğuk, kanınıza işleyen yayla havasını saymıyoruz bile. Ahşap kulübenizde, sabah erkenden kalkıp hırkanıza sarılıp verandada oturduğunuzu hayal edin. Haydi, elinizde bir de çay olsun! Karşınızda alabildiğine uzanan sıra dağlar ve ormanlar. İnsanın işi gücü bırakıp yerleşesi gelmiyor mu?

İlginizi Çekebilir :  Türkiye’de Bulunan En İyi Gezi Turu Firmaları

Ayder, Ayder Yaylası, Çamlıhemşin/Rize

Karacaören, Isparta

Karacaören, Türkiye’nin az bilinen güzel yerlerinden bir tanesi. Çok şirin evler var. Dağ evi kiralık olarak her bütçeye uygun burada bulunabilir. Doğayla iç içe, kanyonların ve nehirlerin arasında harika bir tatil yapabilirsiniz. Üstelik hemen yanıbaşınızda kocaman bir göl de var! Sadece yürüyüş yapmak için değil, bisiklete binmek için de gidebilirsiniz buraya. Çok güzel bisiklet parkurları mevcut. Hatta piknik sepetinizi hazırlayıp gölün kenarına piknik yapmaya bile inebilirsiniz!

Karacaören

Küçükkuyu, Çanakkale

Haftasonu için dağ evi arıyorsanız, Küçükkuyu’yu düşünebilirsiniz. Kaz Dağları’nın bir ayağı da burada. Türkiye’nin oksijen deposu. Özellikle kışın gitmenizi tavsiye ediyoruz. Olur da kar yağmasına denk gelirseniz, hayatınızın en güzel deneyimlerinden birini yaşayabilirsiniz. Karşınızda bembeyaz dağlar ve o dağların arasından görünen deniz! Daha sıcak havalarda giderseniz, denize de inebilirsiniz. Yakınlarda ziyaret edebileceğiniz birçok köy de vardır. Dilerseniz burada birbirinden lezzetli organik yiyecekler bulabilirsiniz.

17980 Küçükçetmi Köyü/Ayvacık/Çanakkale

Geyikbayırı, Antalya

Geyikbayırı’nda ağaçların arasında ya da bir vadinin kenarında dağ evi bulabilirsiniz. Özellikle kaya tırmanışçılarının sıklıkla tercih ettiği bir bölge. Giderseniz eğer, kaya tırmanışçılarıyla karşılaşabilirsiniz. Sıcak insanlardır, korkmayın. Merak ettiğiniz her şeyi onlara sorabilirsiniz, onlarla sohbet edebilirsiniz. Yaz aylarından ziyade, bahar aylarında tercih edilir Geyikbayırı. Baharda kemiklerinizi ısıtacak bir dağ evi tatili yapmak istiyorsanız ideal bir yer. Özellikle ilkbaharda, karlar erimeye başladığında  nehirleri daha da güzel görünecektir.

Geyikbayırı Mahallesi 07070 Konyaaltı/Antalya

Giderken kendinize şöyle güzel bir sırt çantası almayı da unutmayın! Çünkü oraya gittiğinizde canınız bu doğal güzelliklerin arasında yürümek isteyecektir!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir