Seyahat Bütçesi Hazırlarken Dikkat Etmeniz Gereken 9 Şey

Seyahat bütçesi oluştumak hakkında merak ettiklerinizi bu yazıda sizlerle paylaşıyoruz. Gezi bütçesi nasıl oluşturulur öğrenmek için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var.

Ulaşım ve Barınma İçin Ön Hazırlık Yapın

Uçak veya otobüs biletinizi almayı, oteldeki rezervasyonunuzu ayarlamayı eğer son güne bırakırsanız bunlar muhtemelen size olabilecek en yüksek fiyata mâl olacaktır. Seyahate çıkacağınız tarihten 1 ay kadar önce bilet ve rezervasyonlarınız için bir ön araştırma yaparsanız hem lüks hem de şaşırtıcı şekilde uygun fiyatlarla tatilinize hesaplı bir başlangıç yapabilirsiniz.

 

Farklı Ulaşım Yollarını Deneyin

Gezi bütçesi hazırlama kısmında dara düşerseniz yol masraflarından kısarak “carpooling” veya otostop ile seyahat etmeyi düşünebilirsiniz. Carpooling, gideceğiniz yere giden kişilerin özel arabalarında koltukları kiralaması anlamına geliyor. Üstelik şoförlerin ve yolcuların birbirlerini puanladıkları bir sistem olması güvenlik açısından da bir referans elde etmenizi sağlıyor.

Farklı Konaklama İmkanlarını Araştırın

Couchsurfing ile gideceğiniz şehrin yerlilerinden birinin misafiri olarak otel masraflarınızı listeden çıkarabilir ve yeni insanlar tanıma şansına sahip olabilirsiniz. Otellerden daha uygun fiyata konaklamak için insanların evlerinde kiraladıkları odaları araştırabileceğiniz online platformlar sayesinde kara geçebilirsiniz.

Seyahat Bütçesi İçin Plan Yapın

Tarihi yerler, farklı bir kültüre her açıdan dokunmanın capcanlı hissi veya sadece aurası sayesinde başka bir yerde alınacak birkaç derin nefes… Gezinizin size sunacağı  sonsuz deneyimlerin yanında, kafanızda küçük de olsa bir planınızın olması bütçenize büyük bir nefes aldırabilir. Önceliklerinizi belirler ve bütçenizdeki harcamaları planlarsanız seyahatiniz daha akıcı bir havaya bürünecektir.

İlginizi Çekebilir :  Kültür, Sanat, Tarih ve Bilim: Dünyadaki En İyi 7 Müze

Planda Olmayan Harcamaların Olabileceğini Unutmayın

Belirlediğiniz bütçe sonuçta kanun olmayacak. Canınız o anda bir şey çekebilir, tam annenize göre bir hediye görebilirsiniz veya kaybolup taksiye binmek zorunda kalabilirsiniz. Gezinin bir macera olduğunu unutmayın ve planınızda olmayan harcamalarınız için de ayrıca bir bütçe ayırın. Bu sizi zor durumlarda gerginlikten koruyacak bir önlem olabilir.

Seyahat Sigortası Yaptırın

Seyahat bütçesi oluşturma işini yaparken sigorta için mutlaka para ayırın. Yurt dışında yapacağınız tatillerde başınıza bir şey gelmesi durumunda dudak uçuklatacak hastane masrafları çıkabilir. Eğer seyahat sigortası yaptırarak önlem alırsanız, tatil boyu kafanız daha rahat eder ve gezinizin keyfine varabilirsiniz.

Cep Telefonunuzdan Yurtdışı Tarifelerini Araştırın

Eğer yurt dışına çıkacaksanız, bir “Alo” dedikten sonra birkaç yüz liralık bir faturayla karşılaşmamak için gitmeden önce operatörünüzün size sunacağı yurt dışı tarifelerinden satın alın. Böylece Türkiye’de kalan yakınlarınızla daha sık haberleşebilir, internetten paylaşım yapmak için wifi kovalamaktan da kurtulmuş olursunuz.

İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Gittiğiniz yerlerde size neler gerekebilir? Örneğin; kayak yapmaya gidecekseniz ekipman kiralama ücretlerini öğrenin. Deniz kenarı bir yere gidecekseniz restoran fiyatlarını araştırabilirsiniz. Sevgilinizle gittiğiniz bir tatilde başka, arkadaşlarınızla gittiğiniz bir tatilde başka harcamalarınız olacaktır. Bunları belirleyin ve bütçe planlamanızı farklılık gösterebilecek ihtiyaçlarınıza göre yapın.

Müze ve Tarihi Yerlerin Ücretlerini Öğrenin

Bazen müzelerin ve tarihi yerlerin giriş ücretleri beklenilenden daha pahalı olabiliyor. Bu ücretleri önceden bilir ve planınızı ona göre yaparsanız kapıda fiyatı görünce stres içinde acele hesaplar yapmaktan kurtulur ve tarihin ve kültürün tadına varabilirsiniz.

Hepimizin içten içe daha fazla gerçekleştirmeyi dilediği, ruhumuz için büyülü deneyimlere gebe, heyecanlı bir fikir seyahat… Fakat yorucu rutininizden sizi bir çırpıda çıkaracak olan bir yolculuk öncesi bütçe planınına da mutlaka dikkat edilmeli ve gidilecek yer için yapılmış bir gezi bütçesi örneği incelenmeli.  Eşyaları valizlere koymadan önce sizler için hazırladığımız gezi bütçesi oluşturma önerilerimize mutlaka kulak verin!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir