Seyahat uygulamaları

Seyahat Ederken Kullanılası Mobil Uygulamalar

Yola çıkmadan önce gerekli olabilecek mobil uygulamaları arayanlar birleşin! Bu yazımızda, seyahat edenler için uygulama ve onların önemini anlatacağız. Eskiden bilmediğiniz bir şehre gittiğinizde ya turizm ofisine gidip bilgi almanız, ya da bir kitapçı bulup çeşitli rehberler edinmeniz gerekirdi. Akıllı telefonların gittikçe artan akılları ve uygulamaları sayesinde bunların hiçbirini yapmaya ihtiyacınız yok. Seyahatlerinizdeki en önemli yoldaşınız muhtemelen telefonunuz ve içinde uygulamalar olacak. Peki, bu uygulamalar hangileri olacak? Biz size tatil uygulamaları yazısını sunalım, siz istediğiniz seçin!

CityMaps2Go

Kesinlikle hayatınızı kurtaracak, bayılacağınız bir uygulama. Gerek seyahatten önce gerekse sırasında olsun oldukça kullanışlı. Seyahat planlama uygulaması olarak da kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken indirmek ve rotanızı çizmek. O ise, rotanız üzerindeki otelleri, kafeleri, restoranları ve ihtiyacınız olabilecek her şeyi gösteriyor. Üstelik çevrimdışı da kullanılabiliyor. Mükemmel, değil mi?

Couchsurfing

Ülkemizde de son zamanlarda oldukça yaygınlaşan bir uygulama. Gittiğiniz şehirde, couchsurfing üyesi birini bulup, onun evinde kalmak için teklifte bulunabiliyorsunuz. Çoğunlukla pozitif ve aktif kullanıcılardan oluşan bu uygulama, düşük bütçeli seyahat edenler ya da seyahati sırasında yerel kültürden insanlar tanıyıp, onlarla kaynaşmak isteyenler için birebir.

Google Translate

Geçtiğimiz yıl gelen muazzam güncellemeyle birlikte, Türkçe çevirisi de oldukça gelişmiş olan Google Translate’in hayatınızı nasıl kolaylaştıracağını anlatmaya bile gerek yok. Biri bir şey mi dedi? Kim bilir ne dedi. Hop, Google Translate. Üstelik güzel bir haber: Artık çevrimdışı olarak da kullanılabiliyor.

Time Out

Gittiğiniz yerdeki yeme içme noktalarını göstermekle kalmayan bir mekan uygulaması. Aynı zamanda eğlence ve kültür – sanat etkinliklerini de önünüze getiriyor. Gittiğiniz bir şehirdeki festivallere buradan çok rahat ulaşabildiğiniz gibi, gece dışarı çıktığınızda kulaklarınıza bayram yaşatacak bir konser de bulabilirsiniz.

Foursquare

Tercih edeceğiniz mekanları seçmekte kullanabileceğiniz bir uygulama. En iyi mekan uygulaması; böylece mekanlara bodoslama dalmanıza gerek yok. Kimi kullanıcılar, kullanıcı dostu olmadığını, kullanışsız olduğunu söyleseler de mekan tercih etmek için önemli araçlardan bir tanesi.

XE Currency

Eğer yurtdışına çıkacaksanız, cebinizdeki paranın değerini bilmek hayati önem taşıyabiliyor. XE Currency size farklı para birimlerinin ederini güncel olarak sunduğu için oldukça kullanışlı bir uygulama. Böylece para harcama kararlarınızı çok daha rahat verebiliyorsunuz.

BlablaCar

Türkiye’de bir yerden bir yere gidecekseniz, size araç veya yolcu bulacak bir seyahat arkadaşı uygulaması. Aracınız varsa, benzin parasını paylaşacak bir yolcu bulabilirsiniz. Ya da yolcuysanız, benzin parasını paylaşmak isteyen bir araç sahibiyle, yolculuğunuzu daha uygun bir fiyata yapabilirsiniz. Üstelik sohbet, muhabbet de cabası.

RailPlanner

Interrail yapanlar için hayati önem taşıyan bir interrail uygulaması. Kullanmak istediğiniz trenin saatini, kaç saat yolculuk yapacağınızı, her bir şeyi size söylüyor. Böylece siz şehri rahat rahat gezerken, tren ne zaman kalkacak derdine düşmenize gerek olmuyor.

HotelTonight

Son dakikada bir otele ihtiyacınız olduğu zaman oldukça kullanışlı olan bir uygulama. Öyle ki bu uygulama sayesinde, %30 – 40’lara varan indirimlere kalacak yer bulabilirsiniz. Açıkta kaldığınız ya da risk almak istediğiniz akşamlar için hayat kurtarıcı.

Uber

Sadece memleketimizde değil, dünya çapında oldukça popüler bir uygulama UBER. Aynı Türkiye’deki gibi, bulunduğunuz ve gitmek istediğiniz noktaları seçip aracınızı bekliyorsunuz. Taksiden daha uygun fiyata sizi dilediğiniz noktaya götürüyor. Yurtdışında taksi kullanmak pahalı olabiliyor, ancak UBER bunu bir nebze süspanse ediyor.

Maps.me

Özellikle yurtdışına giderken kesinlikle indirilmesi gereken, navigasyon konusunda gerçekten başarılı ve çok yönlü bir harita uygulaması. Sadece çevrimdışı navigasyonla kalmıyor. haritaları oldukça zengin. süpermarket, tarihi eser, müze, tuvalet gibi kritik ayrıntıları barındırması sayesinde bilmediğiniz herhangi bir yerde gezerken müthiş bir kolaylık sağlıyor. google earth çıktılarını kullanabiliyor. birden fazla yer işaretlenmesine de olanak veriyor. sadece gideceğiniz yerin haritasını indirin, gerisini maps.me hallediyor.

İlginizi Çekebilir :  Ucuza Dünya Bizim : Az Para Harcayarak Nasıl Gezilir?

Seyahat ederken hayati önem taşıyan uygulamaları sizlere anlattık. Kullanırken bol bol kulaklarımızı çınlatırsınız artık!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir