Seyahat Hatırası : Hangi Ülkeden Ne Hediye Alınır?

Sırt çantamızı toplayıp ülke ülke dolaşmak hepimizin hayali… Peki diyelim ki, çantamızı taktık, biletimizi aldık ve yola koyulduk. Diyar diyar gezerken dönüşümüz için bizi bekleyen eşe dosta da o ülkeleri hatırlatan bir şeyler getirmek isteriz. Yurtdışından hediye almak çok eğlenceli bir iştir. İnsanları mutlu ederken siz de mutlu olursunuz. Peki yurtdışından ne hediye alınır? Yurtdışından hediye getirmek için nelere dikkat etmelisiniz? Haydi inceleyelim!

Norveç’ten Ne Hediye Alınır?

Norveç, dağ manzaraları, soğuk havası ve etkileyici kuzey ışıklarıyla aklınıza kazınacak bir ülke olacak. Eskiden Vikinglerin yaşadığı bu topraklar şimdi Dünya’nın en gelişmiş ülkelerinden biri  ve Norveç hediyelik eşya dükkanlarında çok fazla seçeneğiniz var. Burada hediye seçerken doğal temaları ön plana çıkarabilirsiniz. Mesela kuzey ışıklarını resmeden bir tablo, dev dağların arasından akan derelerin basıldığı kartpostallar güzel ve hesaplı seçenekler olacaktır. “Benim daha tarihsel bir kültür anlayışım var.” diyenlerdenseniz de size sevdikleriniz için birer Viking Biblosu almanızı öneririz. Norveçli balıkçılara bizden de selam söylemeyi unutmayın!

Fransa’dan Ne Hediye Alınır?

Fransa denince akla şarap-peynir ikilisi geliyor. İlk olarak kendinize, sonra da sevdiklerinize şarap hediye etmenizi öneriyoruz. Çok uygun fiyatlara, her yerde bulabileceğiniz güzel şarapları, tatiliniz boyunca deneyip en sevdiğinizi de Türkiye’ye getirmeniz bizce harika olacaktır. Şarap dışında peyniri de bir hediyelik eşya olarak düşünebilirsiniz. Enfes peynirler yapan Fransızlar sizin bu peynirleri ülkenize de götürmek isteyebileceğinizi düşünmüş ve vakumlu poşetlerde, seyahate uygun hale getirmişler. Son olarak tabii ki Eyfel Kulesi temalı ürünlerden, büyüklü küçüklü herkese hediye getirebilirsiniz. Biblolar, anahtarlıklar, magnetler bütçenizi sarsmayacak ve valizinizde çok yer kaplamayacak hediyelik eşya seçenekleri olabilir.

İlginizi Çekebilir :  Asya Ülkelerini Ziyaret Edenlerin Aklını Karıştıran Olay : Tsunami

Mısır’dan Ne Hediye Alınır?

Mısır’daki hediyelik eşyalar her keseye hitap etmektedir ve sizin de sevdikleriniz için en güzel hediyelik eşyaları bulacağınıza eminiz. Baharatları (mesela gülhatmi), çöl kumlarının saklandığı camları, papirüsleri, pamuklu ve yünlü kumaşları, şalları ve mücevherleri sevdiklerinize hediye edebilirsiniz. Bakır ve pirinçten yapılma eşyalar da Mısır’ın pazarlarında sergilenmekte ve turistlerin beğenisine sunulmakta. Tüm bunların dışında tabii ki piramitler ve Sfenks temalı hediyelik eşyaları da unutmamak gerekli! Kendisi çöl olan Mısır, hediye açısından bol bol seçeneğiyle sizi şaşırtabilir. Tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz ki Mısır’da alışveriş yaparken mutlaka pazarlık yapın!

Amerika’dan Ne Hediye Alınır?

Amerika’dan hediye almak denince bizim aklımıza ilk olarak elektronik eşyalar gelmekte. Yurtdışından hediye telefon getirmek için Amerika hesaplı bir seçenek. Ülkemizde dolar üzerinden satılan elektronik eşyalarla Amerika’daki fiyatları arasında gerçekten büyük farklar olabiliyor. Kulaklıklar, müzikçalarlar, laptoplar bizce güzel seçenekler. Ancak dikkat edin, yurtdışından hediye telefon getirecekseniz gümrüğe takılmamak ve telefonu Türkiye’de kullanabilmek için pasaportunuza kayıt ettirmeniz gerekecek ve bunun belirli bir kotası var. Elektronik eşyaların dışında Amerika’dan ünlü giyim markalarının ürünlerini ve parfümleri de çok daha uygun fiyatlara alabilirsiniz. Amerika’da alışveriş yaparken, haftalık/aylık dergilerde çıkan indirim kuponlarına bir göz atmanızı öneririz. Bu kuponlar sayesinde kayda değer indirimler yakayabilir ve kesenizi biraz rahatlatabilirsiniz.

Artık yurtdışında nereden ne hediye alınır biliyorsunuz! Tatil dönüşü, sevdiklerinize sizi hatırlatacak küçük sürprizlerle dönmek tatilin en güzel yanlarından birisidir ve kendinizi bu keyiften mahrum bırakmayıp, sizin için hazırlamış olduğumuz bu listeden de faydalanarak en güzel hediyeleri seçmenizi dileriz. Güzel anılar paylaştıkça kalıcı olur. Bol hediyeli ve bol bol gezmeli günler dileriz.

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir