Seyahat Sigortası Neden Önemlidir?

Yol halidir, ne olacağı belli olmaz. Bu yüzden seyahat sigortası yaptırmanız gerçekten de önemlidir. Bütün planı yaptınız, gezi rotasını çıkardınız ve yola koyuldunuz. Planınız doğrultusunda her yeri gezmek, seyahatinizin her anının tadını çıkarmak istiyorsunuz. Ancak işler her zaman planladığınız gibi gitmeyebilir. Yolculuk sırasında karşılaşabileceğiniz olumsuz durumlar için bir tedbir almanız çaresiz kalmanızın önüne geçer.

Seyahat Sigortası Nedir?

Yolculuk süresince başınıza gelebilecek ön görülemeyen durumlar için kendinizi garantiye almanızın en güvenilir yolu seyahat sigortasıdır. Hem yurtiçinde hem de yurtdışında seyahat edeceğiniz zaman başınıza gelebilecek kazalar, yaşayabileceğiniz sağlık sorunları, valizinizin kaybolması gibi durumlar karşısında mağduriyet yaşamamanız için seyahat sigortası yaptırmanız gerekir.

Seyahat Sigortası Zorunlu Mu?

Özellikle Avrupa ülkelerine seyahatleriniz için zorunlu olduğunu söyleyebiliriz. Yurtdışına çıkmak için yapacağınız vize başvurularında sizden seyahat sigortası yaptırmış olma şartını yerine getirmiş olmanız istenir. Bu belge olmadan vize alabilmeniz mümkün değildir. Özellikle Avrupa ülkeleri için şart olduğundan dolayı “vize sigortası” olarak da bilinir.

Seyahat Sigortası Teminatları Nelerdir?

Bu sorunun cevabı biraz değişkenlik gösterebiliyor. Seyahat sigortası kapsamı sigorta şirketlerine göre farklı olabiliyor. Ancak sigorta şirketlerinin sunduğu kapsamı da ihtiyaçlarınızla orantılı olarak belirleyebilirsiniz. Genel olarak seyahat sigortası kapsamında bulunanlar aşağıdaki gibi oluyor;

– Kaza sonucu vefat

– Kaza sonucu daimi sakatlık

– Hastalık ve yaralanma sonucundaki tıbbi giderleri

– Hastalık ve yaralanma sonucunda tıbbi merkeze nakil giderleri

– Hastalık ve yaralanma sonucu konaklamanın uzatılmasına bağlı giderler

– Hastalık ve yaralanmaya bağlı olarak konaklamanın uzaması halinde aile üyelerinden birinin hastanenin bulunduğu yere gönderilmesi için gereken giderler

İlginizi Çekebilir :  Ülke Tarihi: Türkiye’nin Tarihi Yerleri

– Acil olarak ilaç gönderilmesi ya da getirilmesi için gereken giderler

– Seyahat süresince sigortalı kişinin evinde meydana gelmiş bir hasar ya da kaza yüzünden aniden eve dönüşü için gereken giderler

– Seyahat süresince sigortalının bir yakınının vefat etmesi sebebiyle eve acil dönüşü için gereken giderler

– Vefat durumunda cenazenin nakli ve cenaze nakli için eşlik edenlerin geri dönüş masrafları

– Kayıp bagajın sahibine gönderilmesi için gereken giderler

– Gecikmeli bagajın tazmini

Seyahat Sigortası Kapsamı Nasıl Belirlenir?

Seyahat sigortası yaptırmadan önce yapacağınız seyahatin ne kadar uzun olduğu, nereye seyahat edeceğiniz ve nelere ihtiyacınız olduğunuz poliçe kapsamınızı belirlemek için size yardımcı olabilir. Örneğin; akraba ya da aile ziyaretleri için yukarıda sayılı olan bazı maddelere ihtiyaç duymayabilirsiniz. Zaten yalnız yaşamıyor ya da evinizle ilgilenecek biri varsa evde olup bitenler için endişelenmenize gerek olmayabilir.

Ancak daha önce hiç bilmediğiniz, özellikle de alışık olmadığınız iklimlere sahip ülkelere yolculuk edecekseniz sağlığınızı düşünmenizde fayda var. Ya da bir seyahatte bagaj kaybı sizin kabusunuz demekse o zaman poliçe kapsamına bunu da eklemeniz gerekebilir. Ve tabii, devlet tarafından belirlenmiş olan zorunlu seyahat sigortası maddeleri her poliçenin kapsamında bulunuyor.

Seyahat Sigortasının Süresi Nedir?

En az bir hafta ve en fazla bir yıl olmak üzere seyehat sigortası yaptırabilirsiniz. Ancak yurtdışı seyahatleriniz için bilmeniz gereken önemli bir detay var; 90 gün içinde ülkeye tekrar giriş yapmazsanız seyahat sigortanız bir yıllık da olsa tazminat ödeme koşulu ortadan kalkar. Bu yüzden uzun süre geçerli olacak bir seyahat sigortası yaptırmayı düşünüyorsanız seyahat sürenizi de bu şarta göre ayarlamanızda fayda var.

Bütün şartları ve gereklilikleri yerine getirerek yaptıracağınız bir seyahat sigortası sizi birçok dertten kurtarabilir. Olumsuz durumlar keşfinize engel olmasın. Kendinizi garantiye alın ve gezinin tadını çıkarın!

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir