türkiye kışın gidilecek yerler

Sıkı Giyinin: Türkiye’de Kışın Gezilecek Yerler

Kışın gezilecek yerler arayan gezginlerimiz buyursunlar; sizler için Türkiye’de kışın gidilecek şehirler ve orada yapabileceğiniz aktiviteleri yazdık. Tatil dediğiniz illa da yazın olacak bir şey değil ya! Güzide memleketimizin yazı ayrı güzel, kışı ayrı güzel. Kışın da tatilin tadı ayrıdır. Hele ki Türkiye’de kış tatili tadından yenmez. Kaplıcalardan tutun da kayak merkezlerine kadar, elinizde bir sürü alternatif var. Bu kadar seçeneğin içinde bazen insan zorlanıyor tabi ama üzülmeyin; hizmet ayağınıza geldi: İşte size, adıyla sanıyla aktivitesi ve bütün güzellikleriyle kışın Türkiye’de gidebileceğiniz yerler!

Kars

Özellikle son dönemlerde oldukça popüler bir şehir Kars. TCDD’nin Doğu Ekspresi’nde bilet bulmanız biraz güç ama bulabilirseniz eğer, bu yolculuk size çok güzel bir macera vaat ediyor. Memleketimizin karlarla kaplı arazisinde kilometreleri trenle gitme fikri bir yana, bu yolculuğun sonunda sizi Kars bekliyor olacak. Kayak için önemli bir durak olmasının yanında, karlı kaplı sokakları Nuri Bilge Ceylan filminden fırlamış gibi! Aman dikkat üşütmeyin, çok soğuk.

türkiye'de kışın gezilecek tatil yerleri, kars

Kapadokya, Nevşehir

O müthiş peribacalarını bir de karla kaplı görün de ancak ondan sonra “Güzel gördüm,” deyin. Nevşehir zaten kışın gidilecek en güzel şehirler arasında. Buna bir de Kapadokya eklenince kaymaklı ekmek kadayıfı oluyor. Balona bindiğinizde yukarısı biraz soğuk olabilir, ama orada geçirdiğiniz her saniye bu soğuğa değecektir.

kışın gezilecek yerler Türkiye, Kapadokya

Palandöken, Erzurum

Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden biri olan Palandöken’i saymazsak olmaz. Kayak severler için önemli bir durak olduğu gibi, kayak yapmak istemeyenlerin de tercih ettiği bir yer Palandöken. Karla kaplı arazisinden dolaşıp akşamları yeni insanlarla tanışabileceğiniz harika bir yer. Filmlerden fırlamış gibi. Bir Nuri Bilge Ceylan olmasa da, özellikle akşamları, elinizde sıcak bir içecekle gökyüzüne baktığınızda kendinizi bir Zeki Demirkubuz filminde bulabiliyorsunuz. Korktunuz mu?

İlginizi Çekebilir :  Sonbaharda Avrupa'da Gezilebilecek En İyi ve En ucuz Şehirler

Türkiye'de kışın gezilecek yerler, Erzurum, Palandöken

Abant, Bolu

Adeta bir pazar günü aileyle battaniye altından izlenen film Abant. Türkiye’de kışın gezilecek yerler çok fazla ama Abant’ı saymazsak olmaz. Özellikle sevdiklerinizle inzivaya çekildiğiniz bir tatil arıyorsanız, burası sizin için biçilmiş kaftan. Karların kapladığı ağaçların arasında yürürken, kendinizi başka bir âlemde hissedebilirsiniz. Dışarıda gezip üşüdükten sonra, belki de kiraladığınız dağ evine gireceksiniz ve şöminenin önüne kurulup kemiklerinizi ısıtacaksınız!

kışın gidilecek tatil yerleri Türkiye, Kışın gezilecek yerler, Abant

Ayder Yaylası, Rize

Zaten bir yazımızda olmasın ki Ayder Yaylası’na değinmeyelim! Ama yapacak bir şey yok, Ayder o kadar güzel ki, kendine her listede yer buluyor. Hadi tamam manzaraları bir kenara koyalım, Ayder’in bir de kaplıca gerçeği var. 55-60 dereceyi bulan sıcacık sularında aradığınız huzuru ve şifayı bulabilirsiniz. Üstelik bunları yaparken kenara koyduğumuz manzaranın da tadını çıkarabilirsiniz!

Kışın gezilecek yerler arasında Ayder yaylası muhteşem alternatifler arasında bulunuyor.

Antalya

Kışın gidilecek sıcak yerler Türkiye özelinde pek yok, ama zaten gerek de yok zira Antalya gibi güzel bir şehre sahibiz. Eğer üşümeyi sevmeyenlerdenseniz buyurun Antalya’ya. Kışın şehrin tadını çıkarabileceğiniz gibi, etrafındaki yerlerde de sakinliği bulabilirsiniz. Özellikle Kaleiçi kışın çok güzel olur, ısrarla tavsiye ederiz. Daha sakin bir yer arıyorsanız da sizi Saklıkent’e alalım. Kartpostallardan fırlamış gibi bir yer. Şehir içine nazaran soğuk olabilir, ama asla sizi pişman etmez!

Kışın gezilecek yerler arasında sıcak memleket arayanlar için Antalya..

Ankara

Tamam tamam esas Zeki Demirkubuz Ankara’dır. Korktunuz mu? Korkmayın. Kışın Ankara size varoluş acıları çektirmeyecek kadar romantik bir şehre dönüşebiliyor. Gece hayatı zaten malumunuz, ona değinmiyoruz bile. Ankara’nın kendine özgü o nostaljik havası kışın daha da ortaya çıkıyor sanki. Yağan karın altında, kışın gezilecek yerler Ankara için bambaşka bir havaya bürünüyor. Ayazı pistir, kabul, ama buna değecektir.

Ankara kışın gezilecek yerler arasında güzel alternatifler arasında bulunuyor.

Kışın gezilecek yerler Türkiye için saymakla bitmez. Siz birini seçiverin ve giderken de sıkı giyinmeyi unutmayın!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir