Şile'de mutlaka gezilmesi gereken yerler

Şile’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 9 Güzel Yer

Özellikle İstanbullular için mükemmel bir kaçamak noktası olan Şile’yi merak edenler böyle buyursunlar! Sizler için Şile gezilecek yerler listesi hazırladık. Batı Karadeniz’in en güzel sahillerinden birine sahip olan bu şirin kasaba, aslında oldukça popüler bir yer. Haftasonu kaçamakları yapabileceğiniz, gidip kafa dinleyip inzivaya çekilebileceğiniz uygun bir kasaba. Aynı zamanda doğası ve tarihiyle oldukça meşhur bir yer burası. İstanbul gezilecek yerler arasında en popüler olan nokta. İyi ama bu kentte nereye gitmek gerekiyor, diye soruyorsanız eğer, merak etmeyin. Sizin iç.in pek tatlı bir liste hazırladık. İşte Şile’de yapılacak şeyler ve gezilecek yerler listemiz!

Şile Kalesi

Bu güzel tatil beldesinin iki alamet-i farikasından biri de Şile Kalesi. Aslında ona internette epey denk gelmiş olabilirsiniz. Restorasyonundan sonra, kalenin kendisi Sünger Bob’a benzetiliyordu ve her yerde paylaşılıyordu. Özellikle restorasyondan sonra ziyaretçi akınına uğrayan kalenin konumu da oldukça ilginç. Gidip bir görmekte fayda var.

Adres : Hacı Kasım Mahallesi, İskele No:4, 34980 

Şile Feneri

Şile’nin öteki alamet-i farikası. Bildiğiniz gibi, belde, Karanidez’de burun yaparak denize bağlanıyor. Hal böyle olunca, bundan 160 yıl önce, buraya bir fener yapalım demişler. İyi de yapmışlar. Zira kasabanın siluetiyle çok güzel gözüküyor. Bugünlerde müze olarak hizmet veriyor. Dilerseniz içini gezebilirsiniz.

Adres : Balibey Mh., Fener Cad., 34980

Saklı Göl

Efenim Saklı Göl bir doğa harikası. Şile turistik yerleri arasında en birinci. Aslında burası Kamandere Köyü içerisinde yer alan yapay bir göl ama bize yapay demeseler hiç de anlayamayız. Temiz havasından tutun da, mis gibi yemekleri afiyetle indirebileceğiniz restoranlarına kadar, mükemmel bir yer. Sakinleşmek istiyorsanız buyrun böyle alalım.

Adres : Karamandere Mahallesi, 34980

Tarihi Şile Evleri

Gelelim bir kasabanın en sevdiğimiz yanlarından birine: Tarihi dokusu korunmuş tatlış evleri! Şile’de de böyle evler görmek mümkün. Bu tarihi evlerin çoğu ahşap ve geçmişleri 19. Yüzyıl’a dayanmakta. Buralarda dolaşıp, kasabanın tarihi dokusunu hissedebilirsiniz. Hatta evlerin arasında manastırlar, kiliseler, çeşmeler de bulabilirsiniz. Bu yapıların bazıları da Bizans Dönemi’nden kalmadır.

Ağva

Buraya gelipte Ağva’yı görmeyenleri çorapla ıslak zemine bastırıyorlar! Kendileri buradan biraz uzaktadır ama çok da değil. Yolunuzu düşürmeye çalışın. Özellikle buranın kahvaltısını aşırı tavsiye ediyoruz. Tamam, Şile’de kahvaltı yerleri de çok iyidir ama Ağva’nınkiler bir başkadır. Bunun haricinde Ağva otelleri oldukça meşhurdur ve mükemmel oteller bulabilirsiniz.

Plajlar

Eğer yaz aylarında ya da havanın sıcak olduğu zamanlarda gidiyorsanız, Şile’de yapılacaklar listenizin başında denize girmek olmalı. Ayazma Plajı, Ağlayan Kaya Plajı, Kumbaba Plajı, Şile’nin en güzel plajları. Hem denizi, hem de sahili çok güzel. İster güneşlenin, ister suyun keyfini çıkarın! İstanbul’da oturup hafta sonu gidilecek yer arayanlar alın size mis gibi plajlar.

İlginizi Çekebilir :  İstanbul Turist Kalabalığından Kaçmak için 6 İpucu

Ağlayan Kaya

Tamam, kaya aslında ağlamıyor ama ağlıyormuş gibi gözüküyor. Taşlarının arasından sızan suları gören gönlü zengin birisi, zamanında ona Ağlayan Kaya demiş. Şehir merkezinden biraz uzakta ama eğer özel aracınız varsa gidip görülesi bir yer. Üstelik buradaki güzel plajda denize de girebilirsiniz!

Adres : Balibey Mahallesi, Ağlayankaya Cd. No:21, 34980

Mağaralar

Kıyı şeridi oldukça girintili çıkıntılı olan bu tatlı tatil beldesinde pek çok mağara da bulunmaktadır. Vakti zamanında, Roma baskısından kaçan insanlara ev sahipliği yaptığı da söyleniyor. Yapılan araştırmalara göreyse bu mağaraların geçmişi epey geriye: Cilalı Taş Devri’ne kadar gidiyor. Belli ki o zamanlarda da yerleşim yeri olarak kullanılıyormuş. Hemen mağaraları sayalım: Akşam Güneşi Mağarası, Feneraltı Mağarası, Ocaklıada Mağarası, Tavanlı Mağaraları, Tersane Mağarası.

Değirmençayırı Şelalesi

Burası kaçırmamanız gereken bir doğa harikası. Zaten Değirmençayırı Köyü bu belde içerisindeki en güzel yerlerden biri. Buraya gidip de, bir çok gölü, dereyi ve şelaleyi görebilirsiniz ve işin en güzel tarafı bunların ardışık olarak sıralanması. Değmeyin keyfimize!

Adres : Değirmençayırı Değirmençayırı Mahallesi 34980

Bonus : Şile’ye Nasıl Gidilir?

Bu güzel tatil beldesine otomobiliniz ile 1. ve 2. köprü yolunun üzerindeki tabelaları takip ederek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Eğer otomobiliniz bulunmuyorsa Harem’den kalkan 139 numaralı İETT  otobüslerine binerek ulaşabilirsiniz. Yolculuk aşağı yukarı 1.30 saat kadar sürüyor.

İstanbul’a yakın tatil yerleri arayanlar mutlaka buraya göz atmalıdır. Artık Şile’de nereye gideceğiniz biliyorsunuz! İyi yolculuklar!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 comments

  • Wow, really amazing places, the castle, the waterfall, the sea and the beach, it really is a fantastic destination for a vacation.
    Regards.
    Flo

  • bu güzel paylaşım için çook teşekkür ederim detaylı bir şekilde harita bilgileride eklenmiş olarak tarif edilmiş saygılarımla.