Sinop hakkında tüm bilgiler

Sinop Gezi Rehberi

Karadeniz doğal liman kentlerinden olan Sinop’u merak edenler beri gelsinler. Sizler için her yönüyle Sinop gezi rehberi hazırladık!

Karadeniz zaten doğasıyla oldukça güzel bir yer. Ama Sinop için ayrı bir sayfa açmak gerekiyor. Doğal güzelliklerin toplandığı ve korunduğu önemli yerlerden biri Sinop. Üstelik değeri tam bilinmiyor. Halbuki denizinden tutun da, tarihine kadar burada oldukça önemli ve korunması gereken değerler mevcut. Biz de hiç mi hiç üşenmedik ve sizlere Sinop hakkında bilgi bulabileceğiniz eksiksiz bir rehber hazırladık. Buyursunlar!

Sinop Ne Tarafta Kalıyor?

Kendileri Karadeniz’in batısında, Kastamonu ile Samsun arasında kalmakta. Hatırı sayılır miktarda denize kıyısı vardır ve bir o kadar da içeriye doğru gider Sinop.

Kısa Sinop Tarihi

Tarih boyunca pek çok devletin önemli bir bölgesi olmuştur Sinop ve bunu da büyük oranda doğal bir liman olmasına borçludur. Antik çağlarda bu bölgenin adı Sinope’ydi. Efsaneye göre kent, ırmak tanrısı Asopos’un su perisi kızı Sinope tarafından kurulmuştu ve onun adını almıştı. Daha sonra Pontuslu Rumlar burayı ele geçirdi ve liman kenti olarak kullandı. Bizanslıların zamanında da oldukça önemli bir kent olan Sinop, nihayetinde Osmanlı topraklarına katıldı ve böylece Sinop tarihi günümüze kadar geldi.

Sinop Yüzölçümü ve Nüfusu

Sinop’un hatırı sayılır miktarda toprağı var. Yaklaşık olarak 6 bin kilometrekareye yayılmış durumda. Bu da İstanbul’un 4 katı etmekte. Sinop nüfusu ise yaklaşık olarak 200 bin kişidir, ki bu da oldukça seyrek bir nüfus yoğunluğu anlamına geliyor. Trafik dertlilerine duyurulur!

Sinop İklimi

Sinop’ta Karadeniz iklimi görülür, ancak hem Doğu Karadeniz hem de Batı Karadeniz ikliminden nasibini alır. 4 mevsim de yağış alan bir ilimizdir. O yüzden Sinop’a gittiğinizde yağmura denk gelmeniz oldukça olası. Sıcaklık ise az değişir, yazın 22 derece civarında seyrederken, kışın 6-7 derece görülür. Ne çok terlersiniz burada ne de çok üşürsünüz. O yüzden yılın her mevsimi rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Yalnız bizim önerimiz arsız romantiklere gelsin: Sonbaharın son günlerini tercih ederseniz, yağmurlar size çok güzel manzaralar sunacaktır. Bu da size Sinop iklimi kıyağı olsun!

Sinop Ekonomisi

Şehir oldukça mütevazi bir memleket. Ekonomisi de öyle. Tarıma elverişli alanların çok az olmasına rağmen, nüfusun %80’i tarımla uğraşmakta. Bu anlamda Fransa ile yarıştıkları söylenebilir. Ormancılık, balıkçılık ve hayvancılık da yapıyorlar. Gayet doğa dostu bir ekonomisi de var. Sanayi çok gelişmemiştir Sinop’ta. Bütün bu hesaplarla doğası çok iyidir, havası çok temizdir.

Sinop’a Nasıl Gidilir?

Sinop’a bir de trenle gidebilseydiniz, tadından yenmeyecek bir memleket olurdu ama ne yazık ki mümkün değil. Onun yerine özel araç veya otobüs tercih etmeniz gerekiyor. Ama olsun, yine de karayolu oldukça eğlenceli manzaralar sunacaktır sizlere.

Sinop gezi turları için deniz ulaşımı da düşünebilir. Ne de olsa kendisi bir doğal liman kenti. Karadeniz kıyı memleketlerinden buraya deniz ulaşımı bulabilirsiniz.

Sinop’ta Şehir İçi Ulaşım

Aslında Sinop’ta mesafeler birbirine oldukça yakın. Kafaya koydunuz mu gayet tabii yürüyebilirsiniz. Ancak yürümek istemiyorsanız veya yürüyemiyorsanız, toplu taşıma minibüslerle sağlanıyor. Pek çok yere minibüs bulmanız mümkün. Fiyatları da oldukça uygun, 2 TL ve 1,5 TL civarında. Havaalanında ve otogardan buraya da minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Sinop’ta Nerede Kalınır?

Sinop, muhteşem deniz manzarasıyla size çok güzel oteller sunuyor. Sabah uyanıp da denize karşı gerinip kahvaltınızı edebilirsiniz. Fiyatlar ise biraz değişkenlik gösteriyor. Örneğin yarımadada 150 – 400 TL arasında değişen fiyatlara oteller bulabiliyorsunuz. Hemen belirtelim, hepsinin manzarası ve konumu oldukça güzel. Tek farkları sundukları imkanlar.

Sinop’ta Ne Yenir, Ne İçilir?

Memleketimizin her yeri gibi, Sinop da yeme içme konusunda sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Özellikle mantı severler için burası cennet. Sinop mantısı yemediyseniz mutlaka yiyin. Zira kendisi efsane güzellikte. En meşhur mantı yerlerinden biri de Teyze’nin Yeri Mantı Salonu. Söylenilene göre Sinop mantısı en iyi burada yapılıyormuş.

Karadeniz’in güzel yemeklerinden biri mısır çorbası Sinop’ta da ayrı bir güzel. Hatta birçok sofranın olmazsa olmaz başlangıç yemeği. En azından kültürel olarak deneyin. Hele bir de kremayla yaparlarsa sakın kaçırmayın deriz.

Bir çeşit poğaça olan nokul da şehirde oldukça meşhur. Kıymalı, cevizli ve üzümlü seçenekleri var. Tavuk, un ve cevizle hazırlanan ıslama var bir de, kendisini Kastamonu tarafında banduma olarak bilirler.

Sinop dedik, doğal liman dedik, balıkçılık dedik. Sakın ha balık yemeden dönmeyin, gönül koyarız! Her türlü deniz mahsulü övülebilir Sinop’ta.

Sinop’ta Alışveriş

Sinop’ta pek çok hediyelik eşya satan müze ve tarihi yapı var. Oralardan Sinop kültürüne ve tarihine dair pek çok nesneyi edinebilirsiniz. Özellikle Sinop Cezaevi’nde yapımına başlanan ve kavak ağaçlarından yapılan gemiler de burada oldukça meşhurdur. Sinop’ta bulabileceğiniz bir başka güzellik de Ayancık ketenidir. Ayancık keteni, keten liflerinden dokunur, kenarlarına motifler yapılır. Oldukça hüner isteyen bir üründür.

Eğer dükkan dükkan dolaşıp, ellerinizde poşetlerle alışveriş yapmak isterseniz sizi Sinop Metropol Alışveriş Merkezi’ne alabiliriz. Burada uygun fiyata pek çok ürün bulabilirsiniz.

Sinop Gece Hayatı

Sinop’ta hayat yaz aylarında hareketleniyor. Eğer gece eğlenmek, dans etmek, müzik dinlemek istiyorsanız sizi liman taraflarına alalım. Burada gece geç vakitlere kadar açık mekanlar bulmak mümkün. Hatta denk gelirseniz canlı müzik de dinleyebilirsiniz. Özellikle Kale Bar, Sinop’un önde gelen mekanlarından. Merkez taraflarındaysa Kulis Bar. Burada DJ’in yaptığı müzik eşliğinde dans ederek Sinop güneşine merhaba diyebilirsiniz. Sakın Sinop gece hayatı konseptini küçümsemeyin!

Çeşitli mekanlar dışında, otellerin eğlence programları da takip edilebilir. Pek çok otel akşamları eğlence düzenlemekte ve dışarıdan misafir kabul etmekteler. Eğer şehir mekanlarında aradığınızı bulamıyorsanız buraları deneyebilirsiniz.

Biz daha sakin takılalım, oturalım çay içelim muhabbet edelim derseniz, sahilde pek çok çay bahçesi bulabilirsiniz. Denize karşı gazoz lüpletmek, kahve ve çay içmek içinizi açacaktır.

Sinop Festival Ve Şenlikleri

  • Hıdrellez ve Karakucak Güreş Şenliği: 6 Mayıs’ta düzenlenen etkinlikler epey keyifli geçiyor. Baharın gelişi güreşle ve yemekle kutlanıyor. Keşkek ve börek ikramlarını sakın kaçırmayın!
  • Ayancık Kültür ve Keten Festivali: Eğer konser dinlemek isterseniz sizi temmuz ayının son haftasında Ayancık’a alalım. Buraya çevre ilçelerden de pek çok kişi geliyor ve epey kalabalık oluyor. Yanı sıra söyleşi, panel ve açık oturumlar da bulabilirsiniz.
  • Gerze Kültür Sanat Festivali: Temmuz ayı, Sinop’ta epey hareketli geçiyor. Gerze’deki festival de temmuz ayında düzenleniyor ve pek güzel dans performanslarına ve konserlere ev sahipliği yapıyor.

Sinop Gezilecek Yerler

Efendim Sinop’un güzellerini de öveceğiz, tarihini de. Sağolsun bu memlekette her türlü güzellik kendisine yer bulmuş. O vakit buyursunlar Sinop gezilecek yerler listesi:

Erfelek Şelalesi

Sinop’un doğal güzelliklerinin ilki bu şelale. Özellikle yaz aylarında oldukça kalabalık olabilir ama gidip görülmeye değer bir yer. Hem şelalenin gölüne girebilirsiniz, hem de yukarı tırmanabilirsiniz. Yukarı tırmanmak biraz korkutucu gelebilir, ancak düşerseniz hemen altınızda serin sular sizi bekliyor olacak. Yukarı çıktığınızda ise geri dönüş yolu olarak pek tatlı bir keçi yolunu kullanabilirsiniz.

Sinop Arkeoloji Müzesi

Cumhuriyet dönemiyle birlikte, Sinop’ta önemli müzecilik faaliyetleri yapılmaya başlandı. Arkeoloji müzesi de bunlardan bir tanesi. Her ne kadar kendi halinde olsa da, Sinop’un da hatırı sayılır bir tarih birikimi var. Müzeyi ziyaret ettiğiniz zaman biraz şaşırabilirsiniz, zira oldukça ilginç, eski ve sağlam eserler bulabilirsiniz; Sinop’un geçmişine ait pek çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hamsilos Koyu

Sinop Hamsilos Koyu, sadece Sinop’un değil, Türkiye’nin en güzel koylarından bir tanesi. Burası buzul aşındırmalarla oluşmuştur ve doğal bir şekilde, kendiliğinden oluşmasıyla bilinir. Esasen onu bu kadar ilginç kılan da budur. Doğanın ne kadar güzel eserler verebileceğiniz kanıtıdır. Ormanların içinde, küçük ve tatlı balıkçı teknelerinin yanında piknik yapmaya ve manzaranın tadını çıkarmaya buraya gelebilirsiniz.

Yenikent

Aslında Yenikent, tipik bir Batı Karadeniz köyüdür. Fakat kendisinin kuzeyinde bulunan orman ve sahil, Samsun Sinop arası gezilecek yerler arasında gösterilebilir. Hem çok güzel yerlerdir, gidip gezebilir, doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Hem de az bilinen yerlerdendir, bu yüzden Sinop’un diğer turistik merkezleri gibi kalabalık değildir.

Akgöl

Ayancık, Sinop’un güzellikleri saymakla bitmeyen bir ilçesi. Akgöl ise bambaşka bir güzellikte. Burası 1 kilometre yüksekliği geçen bir yaylanın içinde aslında. Ve gölün etrafı muhteşem güzellikte bir ormanla kaplı. Hatta burada yaban hayatının izlerine de rastlayabilirsiniz. Gölü iki tane çay beslemekte. O yüzden suları serin ve tazedir. Dilerseniz buraya piknik yapmaya çıkabilirsiniz.

Sinop Kalesi

Bu Kalenin tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. M.Ö. 7. yüzyılda kenti korumak için inşa edilmiştir. Romalılar, Bizanslılar ve Selçuklular döneminde aktif olarak kullanılmıştır. Tam olarak yarımadayı, anakaraya bağlayan kolda, Tarihi Sinop Cezaevi’nin yakınında bulunmaktadır.

Tarihi Sinop Cezaevi

Burası günümüzde müze olarak kullanılmaktadır ama aslında insanlık suçunun işlendiği yerlerden bir tanesidir. Zindanlarıyla meşhurdur ve Anadolu’nun Alkatraz’ı olarak bilinir. Müzeyi ziyaret edebilir, gidip zindanları görebilirsiniz. Burada sayısız insan işkence sonucu hayatını veya akıl sağlığını kaybetmiştir. Edip Akbayram’ın meşhur şarkısı Aldırma Gönül’de anlatılan cezaevi burasıdır. Ayrıca Ferhan Şensoy’un Pardon filmi de burada çekilmiştir.

İnaltı Mağarası

Bu mağara, Ayancık ilçesinin bir başka doğal güzelliği. Deniz seviyesinden 1 kilometre yukarıda yer almaktadır. Mağaranın içine girdiğinizde göreceğiniz manzara sizi büyüleyecektir. 50 metreye kadar araçla gidebiliyorsunuz. Dilerseniz buradan sonra da merdivenlerden inerek mağaranın ağzına ulaşabilirsiniz.

İnceburun Feneri

Sinop’un meşhur burunlarından birinde bulunan bir fener. O kadar liman kenti dedik, meşhur bir feneri olmazsa olmaz! Üstelik kendileri, Karadeniz’in en meşhur fenerlerinden bir tanesi, zira aynı zaman memleketin en kuzey ucunu temsil etmekte. Sahil kenarında, düzlük bir alanda bulunan fenere ulaşım da oldukça kolaydır. Özellikle pokemon severleri buraya davet ediyoruz!

Karakum Plajı

Sinop’tan sakın ha denize girmeden döneyin. Sinop’un en meşhur plajlarından biri de Karakum Plajı. Buraya Karakum denilmesinin sebebi de oldukça net: Kumunun kara olması. Vakt-i zamanında Boztepe’de yanardağın patlaması sonucu küller püskürüyor ve denizin dibini dolduruyor. O yüzden buralardaki kumlar hep siyah! Ama merak etmeyin, suyu çok güzel.

Artık bu şehir ile ilgili her şeyi biliyorsunuz. Biz yazarken bir daha heveslendik vallahi! İyi yolculuklar!

İlginizi Çekebilir :  Doğru yoldan kaybolmak güzel geliyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir