Sivas gezi rotası

Sivas Gezilecek Yerler Listesi

Biraz daha Doğu’ya gidelim ve ülkemizin gez gez bitmeyen yerlerine Sivas’ı da ekleyelim istedik. Buyursunlar, Sivas gezilecek yerler listesi!

Türkülerden de pek iyi bildiğimiz Sivas bize tarihi açıdan da doğal güzellikler açısından da gezilip görülmeye değer pek çok yer sunuyor. Kalkıp da ülkenin doğusuna doğru bir tura çıktığınız zaman İç anadolu ile Doğu Anadolu bölgesine de dokunmuş olan bu şehiri es geçmemeniz gerektiğini düşündük. Tabii düşünmekle de kalmadık ve size Sivas gezilecek yerler listesini de çıkardık. Hemen okuyun, rotanızı çizin ve gidip görün!

Direkli Mağarası

En çok bilinenlerden değil de biraz daha az bilinenlerden başlamak istedik. Gerçi bölgeyi bile Direkli Mağarası’nı da pek iyi biliyordur. Sivas Hafik gezilecek yerler arasında listenin başında geliyor. İnsan eli ile şekillenmiş olan mağaranın gizemli atmosferi dik bir yokuşun başında, biraz yorucu bir yolculuktan sonra sizi bekliyor olacak ama buna değeceğine emin olabilirsiniz.

Sızır Şelalesi

Ne demiştik? Doğal güzellikler… İşte onların başında da Sızır Şelalesi geliyor. Etrafınız yeşil ile çevriliyken ahşap köprülerin üzerinden yürümek ve çağıl çağıl akan bir şelale ile doğaya doymak istiyorsanız Sivas’a gittiğiniz anda soluğu Sızır Şelalesi’nde alabilirsiniz.

Taşhan

Üç girişi bulunan Taşhan’a güneyden de kuzeyden de doğudan da girebilirsiniz. Kesme taştan yapılmış olan hanın yalnızca duvarları değil, avlu zemini de taştan yapılmadır. İçinde birçok dükkanın bulunduğu Taşhan’ı yalnızca Sivas görülecek yerler listesine değil, alışveriş yapılacak yerler listesine de ekleyin. Yorgunluğunuzu atmak için de hanın ikinci katındaki kafelerde dinlenebilirsiniz.

Divriği Ulu Camii

Listenin sonuna sakladık ama bu muazzam eseri elbette unutmadık. 1985 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne almakta ne kadar haklıymış, bir bakışta anlayacaksınız. Taş işçiliğinin kusursuz bir örneği olan camiinin yapımı neredeyse 20 yıl sürmüştür. Ahlatlı ve Tiflisli ustaların marifetlerinin eseri olan camii dünya çapında önemli bir yere sahiptir. Aman diyelim, görmeden gelmeyin; özellikle de en ihtişamlı olan Cennet Kapısı’nı.

Eğri Köprü

Sivas gezip görülecek yerler dendiği anda insanın aklına ilk gelenlerden biri de Eğri Köprü. Filmlerden bile bilmiyor muyuz zaten? Selçuklular tarafından 12. yy’da inşa ettirildiğinden beri Kızılırmak üzerinde sessiz sedasız duruyor. 5 metre yüksekliğindeki köprü ismini ise en yüksek noktasına ulaştığınızda 130 derecelik bir açıyla sola dönüyor olmasından alıyor. Sivas’a kadar gidip görmeden gelmek olmaz, bilginize…

Gökpınar Gölü

Geldik Sivas’ın Gürün ilçesine… Burada da bir başka doğal güzellik sizi bekliyor. Hem bu sefer kolunuza kuvvet; çünkü Gökpınar Gölü’nün sessiz ve masmavi güzelliğini sindirmek için bir kayık sefası yapmaktan kendinizi alamayacaksınız. Derinliği 20 metreyi bulan gölün alamet-i farikasını da hemen söyleyelim; günbatımından doğumuna kadar güneşin konumu bile bambaşka renklere bürünüyor ve size tam anlamıyla bir şölen sunuyor.

Balıklı Kaplıca

Sivas Kangal gezilecek yerler listenizin başına sağlıklı bir destinasyon yerleştiriyoruz ve Balıklı Kaplıca’ya mutlaka gidin, diyoruz. Merkeze 100 km kadar uzakta olsa da var olduğu düşünülen şifası için gitmeye değer. Diyorlar ki ne egzama ne sivilce ne de döküntü Balıklı Kaplıca’nın balıklarına dayanamıyormuş. Ayrıca kaplıcada bulunan havuzlardaki iyonlu sular romatizmalara da iyi geliyormuş. Yemyeşil bir vadi içinde olup da oksijene doyacak olmanız da bonus!

Sivas görülecek yerler listeniz hazır. Beklemeye, tereddüt etmeye gerek yok. Ucuz uçak biletlerine bakın, kalkıp gidin. İyi yolculuklar… 🙂

İlginizi Çekebilir :  Eskişehir Gezi Rehberi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir