Yaz tatili yaşatacak ülkeler

Size Sürekli Yaz Tatili Yaşatacak Olan 5 Ülke

Coğrafya dersinden hatırlarsınız, bu ülkeler ekvatora yakın veya ekvator çizgisinin üzerinde yer alan ülkeler olmalı! Gece gündüz eşitliği (Ona ekinoks mu deniyordu?), havanın daima ılıman olması gibi özellikler de dünyamızın yuvarlağımsı şeklinden ileri geliyor.

Dominik Cumhuriyeti

Ocakta yaz olan ülkeler arasındaki Dominik Cumhuriyeti ( Acun Cumhuriyeti de diyebiliriz) her daim sıcak havayı yaşıyor. Tropikal bir iklime sahip olan ada, Kristof Kolomb’un yeni dünya keşfine çıktığında ayak bastığı ilk ada olması gibi bir özelliğe de sahip. Karayipler’de bulunan Hispanyola Adası’nda yer alan Dominikler Ağustos ve Ekim ayları arasında bir kasırga dönemine girmesi dışında sıcak güneş ve denize girilebilecek havasından hiçbir zaman ödün vermiyor. Tüm mevsimlerin yaz olduğu bir ülkede yaşamak istiyorsanız, Dominik Cumhuriyeti’ne gidebilir, Acun Ilıcalı’nın ekibinde iş bularak Survivor’ı canlı seyredebilirsiniz!

Kolombiya

Burası da aklımıza Pablo Escobar’ı getiriyor. Ilıman iklim ile uyuşturucu ticareti iyi gidiyordu herhalde! Amerika’ya yakınlık gibi bir artısı olan Kolombiya her mevsim sıcak olan ülkeler arasında. Güney Amerika ülkelerinin ortak özelliği nedir? Tabii ki dans! Kolombiya’da sokaklarda salsa yaparak ve soğuk kokteylinizi içerek dört mevsim yaşayabilirsiniz. Ülkenin iklimi yüksekliğe göre değişiklikler gösteriyor. Kuzeyi ve kıyı kesimleri her zaman sıcak olan ülkenin bazı bölgelerin serin ve yağışlı zamanlar da olmuyor diyemeyiz. Büyük Okyanus ile çevrili bu ülkeyi ziyaret edebilir ve ekvatoral iklimi deneyimleyebilirsiniz.

Singapur

Ekvatorun 135 km kuzeyinde yer alan Singapur bu konumu dolayısıyla dört mevsim sıcak. Hint Okyanusu ile Güney Çin Denizi’ne yakınlığı sayesinde bir liman olarak oldukça yoğun olan Singapur’un ekonomisi bu şekilde kalkınıyor. Bu nedenle kendi bölgesinin en küçük ülkesine olmasına rağmen refah seviyesi en yüksek ülkelerdendir aynı zamanda. Komşuları Malezya ve Endonezya olan Singapur’da sürekli yaz yaşanmakta. Dünya’nın doğusunda yer alan ilginç kültürlerden olan Singapur’u ziyaret ederek hem değişik bir iklime hem de değişik bir yaşantıya şahit olabilirsiniz. Bu tip ilgiç gezintiler sizi çekiyorsa hiç beklemeden bilet araştırmaya başlayın!

Maldivler

Berrak suları ve otelleriyle meşhur Maldivler’in bu denli meşhur olmasının bir sebebi de dört mevsim yazı yaşıyor olması. Bu güzel ülkede kalabileceğiniz birçok lüks otel mevcut. Herhangi bir zaman, balayınızda, yalnız başınıza veya ailenizle gidebileceğiniz bu ülkede yaz tatilini çok sevenler 365 günlük bir yaz tatiline çıkabilirler. 365 gün yaz olan ülkeler arasında en turistik olanı Maldivler ve buraya gitmek için birçok tur şirketi tur düzenliyor. Bunları araştırarak bütçenize uygun olan tatili seçebilirsiniz.

Kiribati

Ekvatorun tam üzerinde yer alan ülke, yeni yıla her zaman ilk giren ülke oluyor. Öyle sıcak ki, devletin bayrağında güneş ve deniz var! Neredeyse şezlong da koyacaklarmış ama resmi olmadığı için vazgeçmişler! Çok bilinmeyen bir ülke olan Kiribati, Büyük Okyanus’ta yer alan takımada ülkerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Kiribati’ye vizesiz gidilmiyor. Bir diğer önemli özelliği de ekvator çizgisinin her iki yanında da topraklara sahip olması olan Kiribati’ye gitmek enteresan deneyimler yaşamanızı sağlayarak size deneyim katabilir.

Dört mevsimi yaşamanın kıymetini anladığımız Türkiye’de dengeli şekilde tüm mevsimleri görüyoruz. Küresel ısınma bu tip mevsim değişikleri üzerinde oldukça yıkıcı etkilere sahip. Bu nedenle hepimiz kişisel zorunluklarımızı yerine getirerek, kendimize ve gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmaya çalışmalıyız. Tüm bunları yaparken de dünyanın tadını çıkarmayı ihmal etmeyin!

İlginizi Çekebilir :  Türkiye’de Bulunan En Güzel 9 Doğal Göl

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir