İrlanda gezi noktaları

Soğuk Rotaları Sevenler : İrlanda Gezilecek Yerler

Mis gibi hava, bol oksijen, mükemmel manzaralara sahip bir gezi düşünüyorsanız işte sizin için hazırladığımız İrlanda gezilecek yerler listesi!

Kuzeybatı Avrupa’da bulunan yemyeşil tepeleri, tarihi kaleleri, nefes kesen manzaraları ve sıcakkanlı insanları ile güzel bir ülke İrlanda; nam-ı diğer Zümrüt Ada. Eğer doğayı, tarihi, sanatı, yağmuru ve bolca yürüyüş yapmayı seviyorsanız işte İrlanda tam size göre. Öncelikle ülkenin küçük olmasından dolayı ulaşımın rahat ve hızlı olduğunu söyleyebiliriz. Bu da tabii ki ülkeyi keşfetmeniz için oldukça iyi bir fırsat. İrlanda’nın başkenti Dublin, her ne kadar ülkenin en çok bilinen ve en çok ziyaret edilen kenti olsa da, Dublin dışında İrlanda’da gezilecek bir çok yer bulunuyor. Biz de sizler için İrlanda’da gezilecek yerler listesi hazırladık!

Moher Kayalıkları

Atlantik Okyanusu üzerinde bulunan ve ülkenin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Moher Kayalıkları’nın uzunluğu 8 km’ye kadar uzanıyor ve 214 metre yüksekliğe ulaşıyor. Yaklaşık 320 milyon yıl önce oluştuğu düşünülen bu kayalıkların jeolojik açıdan önemli olduğugibi İrlanda’daki en büyük deniz kuşları kolonisine de ev sahipliği yapıyor. Bu nefes kesen manzarada uzun bir yürüyüş yapabilir hatta bir süre görkemli uçurumların kenarında etrafı seyredebilirsiniz.

The Giant’s Causeway – Devler Geçidi

Kuzey İrlanda’da bulunan, UNESCO Dünya Mirası listesindeki Devler Geçidi, İrlanda vizesi almanız için ayrı bir neden olabilir. Yaklaşık 40.000 bazalt (volkanik taş) sütunlarından oluşuyor ve 60 milyon yıl önce volkanik patlama sonucu meydana gelen bu doğa harikası, sizlere doğanın en tuhaf yollarından birini yürümek için eşsiz bir fırsat sunuyor.

Skellig Adaları

Skellig Michael ve Little Skellig adaları sadece sıradan iki ada değil, 230 metre yükseklikteki uçurumun tepesinde 6. yüzyıldan kalma bir manastır bulunyor. Yaklaşık 600 basamakla çıkılabilen manastır, 1996 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilmiş. Ayrıca bir dizi kuşların da yaşamına ev sahipliği yapmakta olan manastıra tırmanırken bu kuşların güzelliğiyle de doğal yaşam sizi bir kere daha büyüleyecek.

Aran Adaları

Aran Adaları’na uğramadıysanız, İrlanda geziniz tamamlanmamış demektir. Aran Adaları, büyüklüğüne göre Inis Mor, Inis Meain, Inis Oirr olmak üzere üç adadan oluşmakta ve bu adalar hala geleneksel İrlanda hayatının yönlerini koruyor. Adalarda yaşayan birçok yerli İrlanda ana dili olan İrlandaca’yı konuşmaktadır. Üç adadan en büyüğü olan Inis Mor’u, keşfetmek isterseniz bir bisiklet kiralayarak adanın etrafını gezebilirsiniz. Ada etrafında yapacağınız bisiklet turunda, antik kalıntılar, çok sayıda hayvan ve hatta masal cinleri için minyatür evler ile karşılaşacaksınız.

Glenveagh Ulusal Parkı

İrlanda’nın 16.500 dönümlük ikinci büyük ulusal parkı olan Glenveagh, ülkenin her yerinden yürüyüşçülerin ve balıkçıların ilgisini çekiyor.. Park’ın merkezinde avcı kulübesi olarak inşa edilen 19. yüzyıldan kalma bir konak olan Glenveagh Kalesi bulunuyor. Glenveagh Kalesi’nde ikindi çayı içebilir ve gölde balık tutabilir aynı zamanda nesli tükenen fakat 2000 yılında parka yeniden kazandırılan golden eagle yani altın kartal ve yaşamlarını paylaştıkları İrlanda’nın en büyük geyik sürülerine göz atabilirsiniz.

Killarney Ulusal Parkı, Muckross Evi ve Bahçeleri

Killarney Ulusal Parkı’nda, dağların, göllerin, ormanların ve şelalenin ayırt edici kombinasyonu, bölgeye doğal güzellikler katıyor. Ziyaretçiler için Ulusal Park’ın asıl odak noktalarından birisi de Muckross Evi ve Bahçeleri’dir. 19. yüzyılın sonlarından kalma olan bu ev, dönemin tüm gerekli mobilya ve eserlerine sahiptir. Ayrıca Killarney Milli Parkı, doğal meşe ormanları ve porsuk ağaçlarıyla birlikte bol miktarda yaprak dökmeyen ağaç ve çalılıklar bulunmaktadır.

Trinity Koleji

İrlanda’nın en eski üniversitesi olan Dublin’deki Trinity Koleji, Ülkenin en eski hazinelerinden de bir tanesi. 1592’de Kraliçe I. Elizabeth tarafından kurulan Trinity, Avrupa’nın en prestijli ve köklü üniversiteleri arasında yer alıyor. Trinity Koleji’ni asıl bu kadar önemli kılan özelliklerinden bir diğeri ise 300 yıldan fazla geçmişe sahip olan, 200.000’den fazla kitabın bulunduğu Trinity Kütüphanesi. Kelt rahipleri tarafından MS 800 yılında yazılmış olan, içinde 4 incilin bulunduğu Book Of Kells adlı kutsal kitabın yer aldığı bir müze bulunmakta. Hatta Samuel Beckett, Oscar Wilde gibi isimlerde Trinity Koleji’nden mezun olmuşlar. İrlanda gezilecek yerler arasında bulunan, Dublin Trinity koleji UNESCO tarafından ‘’Edebiyat başkenti’’ seçilmiştir. Bu görkemli üniversiteyi ve paha biçilmez kütüphanesini ilk yapılacaklar listenize almanızı öneririz.

Titanic Belfast

Titanic Belfast, 2012’de açıldığı günden beri hızla en çok ziyaret edilen yerlerden biri haline gelmiştir. Titanic Belfast’da, bir buz dağına çarparak 1912’de ilk seferini yaptığı sırada batan Titanik’in planlanma aşamasından, Atlas Okyanusu’na gömüldüğü feci sonuna kadar tüm detayları anlatılan müzeye kesinlikle zaman ayırmalısınız.

Cork

İrlanda Cork, Dublin’den sonraki ikinci büyük kenti olmakla beraber en çok turist çeken 2. merkezidir. Cork’da güne Tara Teams Rooms’ta İrlanda Kahvaltısı ile başlayabilir sonrasında 100lerce adım atarak ST Anne’s Kilisesinin zirvesine tırmanarak 360 derece şehir manzarasını izleyebilirsiniz daha sonrasında İngiliz Pazarında en taze deniz mahsullerini, birbirinden harika peynirleri ve en iyi yerel ürünlerin tadına bakabilirsiniz.

İrlanda’da gezilecek ve görülecek yerler hakkında artık fikir sahibi oldunuz! Şimdi bavulunuzu toplayıp İrlanda’ya doğru yola çıkabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Komşu Komşu: Bulgaristan Gezilecek Yerler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir