Sonbahar Tatili İçin En Güzel Beş Rota

Sonbahar ayları insanların daha çok dinlenmek isteyeceklerin ve huzurlu bir tatil arayışları içerisinde olanların en sevdiği zaman dilimlerindedir. Sizler bu anlarda isterseniz sakin olan, ister bol aktivitesi olan, isterseniz de macerası bol yer ararken daha çok gece hayatına ve eğlencesine önem veren yerleri arıyor olun. Ülkemiz o kadar geniş bir yere sahip ki, herkesin isteklerini karşılayacak kadar güçlü bir coğrafyası da bulunmaktadır.

Doğasından tarihine ya da kültüründen denizine kadar her şeyi o kadar eşsizdir ki insanların rahat bir şekilde tatil geçirmesini sunar. En özel mevsimlerden olan sonbahar içerisinde tatilin geçirilmesi gereken önemli yerler de olmaktadır.

Fethiye

Sonbaharda özellikle Ölüdeniz içerisinde o akşamın gün batımında kendinizi kayıp edebilirsiniz. O eşsiz görüntü sizlerin bu diyarlardan başka bir diyara geçmenize yardımcı olacaktır. Şuan ülkenin en iyi plajlarından bir tanesi olarak yer alan Ölüdeniz, nefis koylarından kristal yapıda olan berraklığına kadar sizlerin dikkatlerini çekmektedir. Likya yolu üzerinde bulunan antik yapıda kentleri, kaya yapıda olan her yere serpilmiş mezarları, lahitleri, tepe kısımlarda bulunan Rum köyü insanların gezmesi gereken kısımlarındandır. Hem denizin tadını çıkaracağınız hem de tarihi rahatlık ile gezeceğiniz yerlerdendir. Her bütçeye uygun yapıda konaklama merkezleri de yer alır.

Kıbrıs

Sicilya ile Sardinya kısımlarından sonra Akdeniz kısımlarında yer alan en büyük üçüncü ada Kıbrıs insanlar için eşsiz bir kumsal sunar. Bunun yanı sıra tarihi güzelliklerinden alış mekanlarına ya da eğlenceli gece hayatına kadar herkesin isteklerine hitap eder. En ideal tatil adreslerinden bir tanesi olmaktadır. Tarihin her dönemine ait kalıntıları korumaktadır. El değmemiş güzellikleri, altın yapıda kumsalları, görkemli tarihi ile bilinir. Burada, ister çocuklu aileler, ister daha yeni bal ayına gidecek kişiler istedikleri kadar özel olan anları geçirebilir. Nefis bir iklimi, konaklamak için lüks otelleri, gece hayatı için bulunan casino ortamları insanların dört mevsim rahat etmesine etki eder.

Burada yer almak için her ne kadar ülke dışına çıkmanız gerekse bile asla pasaport almanıza gerek yok. Böylesi özel bir yerde istediğiniz an yer alabilir ve kumsallarında sınırsız keşfe çıkabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Seyahat Beyaz Perdede: En İyi Gezgin Filmleri

Mersin

Akdeniz bölgesi içerisinde en iyi turizm mekanı da denilebilir. En keyifli zamanları misafirleri için sonbahar aylarında sunmaktadır. Tekrar keşif edilmesi gereken en önemli sahil adreslerinden bir tanesi olmaktadır. Sakin koylardan eşsiz kumsala kadar aranan tüm özellikleri tek başına barındırmaktadır. En sevilen yerleri arasında Silifke, Ayaş, Anamur, Akkum, Narlıkuyu, Kızkalesi ve Taşucu gelmektedir. Gezilmesi için bulunan güzel plajlardan koylar ya da ucuz konaklama merkezleri dikkatleri çeker.

Burada yer alan doğal güzellikler ve iklim özellikleri temiz ve rahat tatil geçirmenizi sunar. Gezerken;

 • Cennet ve Cehennem
 • Kızkalesi Ayaş
 • Yumuktepe
 • Soli Pompeipolis
 • Adamkayalar
 • Kanlıdivane
 • Eshab-ı Kehf Mağarası
 • Anemurium Antik Kenti
 • Kleopatra Kapısı
 • Aynalıgöl Mağarası gibi akla gelen birçok doğal güzellikleri ile dikkatleri çeker.

Kaz Dağları

Eğer sizler de artık şehirlerin korkunç kirli havasından ya da gürültüsünden kurtulmak istiyorsanız kaçmanız gereken tek yerdir. Huzurun, sakinliğin, dingin bir hayatın ana merkezidir. Serin bir yapısı sizleri rahatlatacaktır. Milli  park coğrafyası içerisinde yer alan serin sularda yüzme imkanı bulunmaktadır. Buraya gelen herkesin Alibey Kudar ile tanışması ve sohbet etmesi de gerekir. El emeği olarak ortaya koyduğu Tahtakuşlar Etnografya Müzesi herkesin görmesi gereken yerlerdendir. Geleneksel yapıda yer alan kültürü, kanyon ya da derin vadileri koruma altında yer alan Kaz Dağları ekoturizm açısından da önemli olmaktadır. Doğa yürüyüşü yapmak isteyenlerin ana mekanı da denilebilir. Hasanboğuldu ya da Sütüven Şelalesi de ziyaret edilmelidir.

 

Datça

Muğla içerisinde yer alan en şirin yerlerdendir. Buraları kesinlikle görmeniz gerekir. Sizleri adeta bu dünyadan alacak ve farklı yerlere götürecektir. İçerisinde adeta asırlık yapıda olan taş evlerin süslemiş olduğu Eski Datça, fotoğraf çekmek ya da çekinmek isteyenlerin kesinlikle durakları olmaktadır. Hangi kısmına gider iseniz gidin yine de eşsiz denizi ile karşılaşacak, istediğiniz kadar etkinliğin sahibi olabileceksiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment

 • Sonbahar tatili için en güzel beş rota arasında benim tercihim mersin oldu keşke diğer önerilerinizi gezmek içinde vaktimiz olsaydı neyse bir daha ki sonbahara artık