Sonbaharda Doğu Karadeniz

Sonbaharın tadı Doğu Karadeniz ile bir başka yaşanır. Cuma gününü hafta sonu ile birleştirip bu eşsiz renk cümbüşünün ve mükemmel doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Evet, Karadeniz için biraz kısa. Gerçi beni 12 ay boyunca bıraksanız bana yine az gelecektir ama neyse. Sonuçta iş, okul vs. derken seyahat için fazla zaman ayıramayanlara ilaç gibi gelecektir. Eylül itibariyle yapraklar hafiften sararmaya başlıyor. Kasım ayına kadar yeşilin, sarının, kırmızının binbir rengiyle karşılaşabilirsiniz. Ekim ortasından Kasım sonuna kadar Doğu Karadeniz’in en renkli zamanlarına tanıklık edebilirsiniz.

ULAŞIM

Karadeniz bölgesi dışında uzak şehirlerden gelecekseniz uçak biletini mümkün olduğunca erken almakta fayda var. Bölge, Arap turistler tarafından rağbet gördükçe uçak bileti fiyatları da zamanla bir o kadar pahalandı ne yazıkki. Havayolu şirketlerinin promosyonlu biletlerini takip ederek oldukça ucuza bilet bulabilirsiniz. Ancak önceden karar vermeli ve düzenli olarak bilet fiyatlarını kontrol etmelisiniz. Örneğin Ekim, Kasım aylarında yapacağım seyahatin biletlerini Mayıs, Haziran aylarında almış oluyorum.
Ara ulaşımlara gelince tek başınıza gezmiyorsanız araba kiralamanızda fayda var. Grup halinde gezerken hem daha ekonomik olacak hem de hareket özgürlüğü sağlayacaktır. Sonbahar da yağışlardan dolayı yollar daha da bozuk olacaktır. Bu nedende yaylalara rahatlıkla çıkabilmek içim 4×4 bir araç edinmenizde fayda var.

 

NERELERE GİDELİM?

BORÇKA KARAGÖL-ARTVİN

Borçka Karagöl her Karadeniz severin ve fotoğrafçıların vazgeçilmez noktası sanırım. Benim de öyle. Yazı ayrı, kışı ayrı her mevsimi bir başka güzel. Sonbaharda da özellikle görülmesi gerekir.
Borçka Karagöl Artvin merkez’e 57 km,Hopa’ya 61 km Borçka’ya 25 km uzaklıkta bulunuyor.Artvin‘in Klaskur Köyü yakınlarında bulunan Borçka Karagöl bir heyelan gölü. Klaskur olarak bilinen yaylanın yakınında bulunan bir tepenin kayması sonucu, Klaskur Deresi’nin önünü kapatması sonucu oluşmuş. Göl alanı Bakanlar kurulu tarafından Tabiat Parkı olarak ilan edilmiş. Dolayısıyla girişler ücretli arkadaşlar.
• Motosilet:6 TL
• Araba:9 TL
• Minibüs:25TL
Kamp yapmak isteyenler için göl çevresine kamp alanı da bulunuyor. Kamp yapacakların önceden hazırlıklı gelmelerini tavsiye ederim çünkü en yakın alışveriş yapabileceğiniz yer Borçka’da. Konaklama yapmak isterseniz Borçka merkezde yada göle giden yol üzerinde rahatlıkla pansiyon bulabilirsiniz.
Karagöl’de kamp ve piknik yapabilir, kayık kiralayıp göl üzerinde gezintiye çıkabilir ve göl çevresindeki patikada yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan Karagöl’de piknik yapmayacaksanız Borçka ilçe merkezinde bulunan ‘’ Ada Restaurat’’ sizler için tavsiyemdir. Kahvaltısından ve aile yaklaşımından çok memnun kalacaksınız. Gidenler işletme sahibi Şuayip abiye selamımı söylesin. Organik kızlardan Cansu’nun selamı var derseniz indirim alabilirsiniz. İşletmenin Husky cinsi ponçikmi ponçik bir de köpeği var. Sevmeyi unutmayın.

NASIL ULAŞIRIM?

Borçka Karagöl, Artvin’in Borçka ilçesi sınırlarında yer alıyor.Rize tarafından gelirken Artvin-Borçka tabelalarını takip ederek Borçka merkeze ulaşıyoruz sonra Borçka-Camili (Macahel) yolunu takip ederek ilerliyoruz. Bu yol üzerinde Karagöl tabelasını gördüğünüz sapaktan girerek yaklaşık 5-6 kilometrelik bir yolculukla Karagöl’e ulaşabilirsiniz.

MACAHEL – ARTVİN

Artvin ‘in Borçka ilçesine bağlı olan Macahel kesinlikle doğa harikası bir bölge. Toplamda 18 köyden oluşan bir bölge ancak Türkiye-Rusya arasındaki sınır anlaşması nedeniyle köylerin 12 tanesi Gürcistan, 6 tanesi Türkiye tarafında. Peki Macahel kelime anlamı olarak ne demek? Yöre insanının anlattığına göre ‘’maca’’ gürcüce bilek, ‘’hel’’ ise el demektir. Camili köyü bilek yani merkez köydür. Geriye kalan 5 köy ise elin parmaklarıdır. Bu köyler: Efeler, Kayalar, Uğur, Maral ve Düzenli köyleridir.
Macahel bir hafta kadar süreyle gezilebilecek köyleriyle, yaylalarıyla eşsiz bir coğrafya.Yanınızda yerli bir rehber ile mutlaka yürüyerek adım adım gezmelisiniz.Ancak vakti olmayanlar için Karagöl’e kadar gelmişken en azından buranın kuşbakışı görülmesini tavsiye ederim.
Karagöl Tabiat Parkına geldiğinizde yolun ikiye ayrıldığını göreceksiniz. Sol taraftan Macehel-Camili yönünde devam ederseniz yaklaşık 20 km kadar sonra Macahel’i tepeden görebileceğeniz alana ulaşacaksınız. Girişte TEMA’nın yaptığı misafirhane ile karşılaşacaksız. Karşısında durup mutlaka manzaranın tadını çıkarın.Özellikle Cankurtaran geçidini geçtikten sora renk cümbüşü sizi bekliyor. Gözleriniz bayram yapmaya hazır olsun.

İlginizi Çekebilir :  Haftasonu Karadeniz : Rize Gezilecek Yerler Listesi

Macahel’de konaklamak isterseniz muhteşem vadi manzarasıyla bir aile işletmesi olan ‘’İremit Pansiyon’’ şiddetle tavsiyemdir.

İremit Pansiyon

 

ÇAMLIHEMŞİN-AYDER YAYLASI

NASIL ULAŞIRIM?

Doğu Karadeniz bölgesinin en popüler yeri olan Ayder Yaylasına çıkmak için aracınız yoksa, Trabzon’dan Rize tarafına giden minibüslere binip, Rize’nin Pazar ilçesine kadar gidip buradan da Çamlıhemşin- Ayder Yaylası tarafına giden minibüslere binerek Ayder’e ulaşabilirsiniz. Eğer Artvin tarafından geliyor iseniz bu kez Ardeşen’de inip yeniden Çamlıhemşim-Ayder yaylası minibüslerine binebilirsiniz.Ardeşen’den 40-45 dk kadar süreyle Ayder’e çıkabilirsiniz.

KONAKLAMA

Ayder yaylası ve Çamlıhemşin civarında bir çok konaklama imkanı bulabilirsiniz. Otel, Pansiyon, Bungalov vb. Ben maddi acıdan konaklama için Ayder’i tecrcih ediyorum.Diğer yerlere göre fiyatlar daha makul. Mevsim itibariyle tam sezon olmadığı için Ayder’de çok uygun fiyatlara konaklama yapabilirsiniz. Gidenler bilir Ayder artık bir yayla değil. Çamlıhemşin ilçe merkezinin iki üç katı büyüklüğünde bir şehir adeta. Her türlü ihtiyacınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Akşamları kuzine başında çay keyfi yapmak isteyenlere ‘’ Kardelen Bungalov- Restaurant’’ ı önerebilirm. Sahibi Nadir bey’in ilgisinden ve sohbetinden memnun kalacaksınız. Konaklama için yine sınırsız tercih mevcut. Ben son üç kezdir ‘’ Yaylacı Otel’’ de konaklama yapıyorum.Uygun fiyatlı kaliteli konaklama için önerebilirim.

GÜN İÇİNDE NE YAPABİLİRİM?

Peki gün içinde ne yapalım? Burada benim tercihim gitmek için bir yayla seçin ve tüm günü ona ayırın. Benim tercihim Çat vadisi tarafı. Gito, Amlakit, Palovit, Elevit yaylalarından birini tercih edebilirsiniz. Yüksek rakıma çıktıkta renkler değişecek daha canlanmaya başlayacak. Nereye giderseniz gidin ayrı bir renk cümbüşü olacaktır. Bu sebeble karar sizin, özgürsünüz. Yaylara giden yön tabelaları mevcut. Ayrıca kime sorarsanız yardımcı olucaktır. Benim tercihim Amlakit yaylasından yana oldu.

Amlakit Yaylası

Yayla dönüşü Çinçiva Köyünde çay,kahve molası vermeyi ihmal etmeyin.Son gidişimde ‘’ Zua Coffee’’ de Orman Meyveli Damla Sakızlı Muhallebi denedim. Sanırım daha önce hiç böylesini yememişim ki epey etkiledi. Bence sizde deneyin.

Unutmadan Zipline yapmadan geri dönmeyin.Çamlıhemşin Ardeşen yolu üstünde bunun için bir çok alternatif bulabilirsiniz.

Eğer buraya kendi aracınızla gelmediyseniz ve çevreyi gezmek istiyorsanız Ayder’de günübirlik tur düzünleyen rehberler  imdadınıza yetişicektir. Bu turlar ile Avusor Yaylası, Huser Yaylası, Gito Yaylası, Pokut Yaylası, Sal Yaylası, Zilkale, Palovit Şelalesi, Çinçiva, Fırtına vadisi şeçeneklerinden istediğiniz herhangi birini ziyaret edebilirsiniz.
Not: Günübirlik tur yapmak isteyen arkadaşlar bana ulaşırsanız yardımcı olabilirim.

UZUNGÖL-KARASTEL YAYLASI

ULAŞIM/KONAKLAMA

Doğu Karadeniz bölgesinin  en güzel manzaralarından birine sahip olan Uzungöl’e kendi aracınızla Trabzon’un Of ilçesinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Eğer aracınız yoksa Trabzon’dan, Çaykara Tur’un Uzungöl minibüslerine binerek Uzugöl’e ulaşabilirsiniz. Uzungöl’e ulaştığınızda ilk olarak minibüslerde dönüş yerinizi ayırtın mutlaka çünkü dönüşlerde yer bulmak zor olabiliyor. Aşağıdaki numaradan gidiş-dönüş için yer ayırabilir ve biniş noktanızı belirleyebilirsiniz.

NE YAPALIM?

Günümüzde, Uzungöl’ün eski halinden eser yok maalesef. Ciddi bir yapılaşma sorunu mevcut. Kafanızı çevirdiğiniz her yer beton bina olmuş durumda. Benim önerim göl civarında pek oyalanmayıp yönünüzü yaylalara çevirmeniz. Haldizen ve Karastel yaylalarından birini tercih edebilirsiniz. Uzungöl’ü kuşbakışı izlemek için benim tercihim Karastel Yaylası. Caminin yanından yukarı çıkan yolu takip ederek Karastel Yaylasına ulaşailirsiniz. Uzungöl ne kadar bozulmuş olursa olsun yukarıdan görüntüsü yine de hoşunuza gidecektir. Yaylanın ve değişen renklerin tadını çıkarın.

Karastel Yaylası

Sonuç olarak Doğu Karadeniz bölgesinde üç günde, üç farklı şehirde, üç farklı yer keşfedebilirsiniz. Ben yakın zamanda denedim hatta üstüne bir çok yer daha sığdırdım. Siz rahat rahat sıkıştırmadan tadını çıkarın.

 

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir