Sri Lanka’da Manzarası Bol Tren Yolculukları

Sri Lanka’daki tren güzergahları dünyadaki en güzel yollardan bazılarıdır. Sri Lanka’ya gelen gezginlerin çoğu bu harika deneyimi yaşamak istiyorlar. Eski çam ormanları, sisle kaplanmış çay tarlaları, uçsuz bucaksız panaromik manzaralar eşliğinde trenle ülkenin bir ucundan diğer ucuna geçmeyi hayal ediyorlar. Sizde bu egzotik ve nefes kesici yolculuğunu denemek isterseniz bu yazımızı bir kenara not edin. Sri Lanka’daki en iyi tren güzergahlarının hangileri olduğunu ve nerelere yolculuk edebileceğinizi bu yazımızda paylaşıyoruz. Yazımıza başlamadan önce isterseniz site yazarlarımızdan Mehmet’in Sri Lanka izlenimleri başlıklı yazısını okuyup ülke hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Doğu’ya Yapılan En Doğal Yolculuk

Çay ülkesi olarak bilinen Sri Lanka’yı trenle keşfetmek unutamayacağınız anılarınızdan biri olabilir. Bu ülkedeki hiçbir şey, trendeyken pencerelerden içeri giren soğuk havanın, çay tarlalarının ve gür ormanların oluşturduğu muhteşem manzaraların keyfini vermeyecektir. Doğu treni yolculuğu sizi Kandy bölgesinden Nanu Oya’ya oradan da Ella ve Badulla’ya götürür. Bu eşsiz yolculuğu deneyimleyebilmek için önce Colombo’dan Kandy’ye trenle gidip hat değiştirerek doğu trenine binmeniz gerekiyor.

Dokuz kemer köprüsü

Ella istasyonuna yakın olan Demodara dokuz kemer köprüsü, muhtemelen bu güne kadar gördüğünüz köprüler arasındaki en pitoresk olanı olacaktır. Ziyaretçiler buraya gelip köprüden geçen treni fotoğraflıyorlar. Köprü 1900’lü yılların başında inşa edilmiş. Yapımında kaya, çimento ve bir parça çelik kullanılmış. Köprü kemerlerine aşağıdan bakıldığında gökyüzünü 9 eş pencereye böldüğü için “dokuz gökyüzü” yani kendi dillerinde Sinhala denmektedir.

Nine Arches Bridge, Sri Lanka

Pencerenin görüntüleri her fırsatta fotoğraf yakalamanızı sağlayacaktır. Tepenin üzerinden geçen yolculuk size sayısız nefes kesici manzara sunuyor.

İlginizi Çekebilir :  Tokyo'da Mutlaka Görmeniz Gereken 10 Gezilecek Yer

Kuzey Anuradhapura’ya

Colombo’dan Anuradhapura’ya giden tren her türlü araziyi geçen en uzun tren yolculuklarından biridir. Anuradhapura ülkenin tam ortasında ve sınırları sahilden uçsuz bucaksız tepelere kadar uzanıyor. Bu tren, Tamil halkı tarafından kutsal bölge sayılan Anuradhapura Tapınağı’na ve kuzeyde bulunan Jaffna bölgesine gidiyor.

Güney’den Galle’ye

Colombo’dan Galle’ye giden tren önce sahil boyuna, sonra da denize yakın kırsal alana doğru yola çıkıyor. Manzara, diğer tren yolculukları kadar enfes olmasa da yinede etkileyici. Sahne dışında, Sri Lanka trenlerinin büyüsünün büyük bir kısmı rahatlatıcı, pencereleri geniş olan kompartımanlar, enfes manzaralar eşliğinde yiyeceğiniz leziz yemeklerden geliyor.

Aslında bu hat boyunca daha rahat oturma koltukları, sürekli çay servisi olan bazı özel trenler var, ancak bazı yolcular, özel trene binmenin Sri Lanka demiryollarını tecrübe etme cazibesinden uzak durduğuna inanıyor.

Sri Lanka’daki trenler ve biletinizi nasıl alacağınız hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Sri Lanka Demiryolları sitesini ve ayrıca dünya çapındaki tren seyahati konusunda uzmanlaşmış bir web sitesi olan Seat 61‘i ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir