Süleymandan günümüze Belgrad – Sırbistan

Belgrad

Fatih’in isteyipte alamadığı, Süleyman’a nasip olan şehir. Avrupa’ya fethe giderken atalarımızın uğradığı, atlarının Sava ve Tuna nehirlerinden su içtiği güzel diyar. Belgrad kalesinden şehri seyre dalarken tarih kokusunu içinizde sonuna kadar hissettiğiniz Şehr-i Belgrad.

Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad, balkanlarda görmeniz gereken en önemli şehirlerden bir tanesi. Gerek tarihi dokusu, gerek kültürel yapısı ile ufkunuzu genişletecek bir yer.

Kısa bir Sırbistan tarihi ile ilgili bilgi vermek gerekirse;

Sırbistan 420 yıl boyunca Osmanlı hakimiyeti altında kalmış, 1878 Berlin antlaşmasıyla tamamen bağımsızlığını kazanmıştır. 1.Dünya savaşı sonrasında Yugoslavya Krallığı olarak yaşamış, 2. Dünya savaşında ise acımasız soykırımların yaşandığı bir yer olarak hafızalara kazınmıştır. 1992 yılında Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek ve Makedonya’nın ayrılmasıyla Yugoslavya Federal Cumhuriyeti olarak yaşamaya devam etmiştir. Bosna savaşının ardından 2001’de Yugoslavya kaldırıldı ve 2003’te Sırbistan-Karadağ olarak ülkenin ismi değişti. 2006 yılında ise Karadağ bağımsızlığı ilan etti ve Sırbistan olarak günümüze kadar geldi. (Heh sonunda bitti :DD)

Sırbistan, vizesiz gidebildiğimiz ülkelerden bir tanesi. Para birimi Dinar ve öyle pahalı bir ülke değil. Sırpça kullandıkları dil ve Türkçeden bazı kelimeler Sırpçaya geçmiş.  Milli hava yolu şirketimiz THY tarafından Belgrad’a direkt uçuş bulunmaktadır ve yaklaşık olarak 1,5 saat sürmektedir. Ben Belgrada Budapeşte üzerinden trenle geldim ve otobüsle Makedonya’ya doğru şehirden ayrıldım. Tren yolculuğu yaklaşık olarak 8 saat sürüyor ve gece 10’da Budapeşteden binip, sabah saat 06.00 gibi şehre varabiliyorsunuz.

Neyse kısa keselim ve gezilecek yerleri ile şehri anlatmaya başlayalım;

Kalemegdan Bölgesi

Şehrin en turistik bölgesidir. İsmi Türkçe “Kalemeydan” olarak bilinir. Şehrin en önemli simgesi olan Belgrad Kalesinde ücretsiz olarak gezebilirsiniz. Yerel halk hep burada ve özellikle genç nesil akşam ezanından önce gün batımını izlemek, birşeyler içmek için buraya geliyor. (Ezan derken??) 😀

İlginizi Çekebilir :  İtalya Seyahatimizden Kesitler

 

Sava ve Tuna Nehirleri

Belgrad kalesinden Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği mükemmel manzarayı görebilirsiniz. Şairlerin çoğu derler ki ; Tuna her yerden daha da güzel akar Belgrad’ta.

Nikola Tesla

Belgrad demişken Nikola Tesla’dan bahsetmemek olmaz. Nikola Tesla, 10 Temmuz 1856 yılında Hırvatistan sınırındaki Smiljan’da dünyaya geldi. Tesla mesleği gereği ana dili (Sırpça) dışında Almanca, İngilizce, Fransızca, ve İtalyancayı da öğrendi. Döneminin çok ilerisinde olan mucit dünyayı kökten değiştirecek icatlara imza attı. Günümüzde Nikola Tesla’nın hala bilinmeyen ya da kullanılmayan birçok icadı bulunur. En büyük buluşları Tesla bobini ve kablosuz elektrik iletimidir. Mucit, fizikçi ve aynı zamanda elektro fizik uzmanı olan nikola tesla kablosuz elektrik iletimini ilk olarak Chicago‘da düzenlenen Columbia fuarı‘nda dener ve başarılı olur. 1943 yılına kadar, yirmi altı ülkede kendi patenti olan üç yüze yakın icadı bulunan Nikola Tesla’nın icatlarından birçoğu anlaşılamamıştır.

Sırbistan Ulusal Müzesi

 Avrupa’da yetişmiş önemli ressamların (Picasso, Gustav, Van gogh gibi) eserlerini bulabileceğiniz bir müzedir. Belgrad’ın en önemli caddelerinden olan Knez Mihailova caddesinin yanında bulunur.

 Knez Mihailova

Belgrad’ın İstiklal caddesi olarak betimlesek yeridir. Caddenin sonunda Kalemegdan bölgesi bulunur. Bu cadde üzerinde Alış-Veriş yapabileceğiniz, bir şeyler yiyip-içebileceğiniz mekanlar bulabilirsiniz. Bu arada Sırbistanda Kiril alfabesi kullanılmaktadır.
 

Tas Megdan

Biraz oturup dinlenebileceğiniz, yerel halkı görüp içlerine karışabileceğiniz bir yer. Çok hoş bir ambiyansı var.
1999’da NATO’nun Sırbistan’ı bombalamasından dolayı zarar görmüştür. Bombalamada ölen çocuklar için de meydanda “Biz sadece çocuktuk” anıtı bulunmaktadır.

Bombalanmış Binalar

1999 yılında, NATO Sırbistan’daki devlet binalarını  bombaladı. Bombalama 78 gün sürdü. Belgrad, Novi Sad, Niş ve Aleksinac kadar hasar almadı, ancak Belgrad hala en çarpıcı kalıntıların olduğu şehirdir.
 

Parlamento Binası (Sırbistan Meclis Binası)

Knez Mihailova caddesine giderken yol üzerindeki Parlamento binasıdır.

Hotel Moskva

Belgrad’ın en bilinen otellerden bir tanesidir. Ünlüler ve zenginler genelde burada kalırlar.

Instagram: The_Blue_Coat

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment

  • Sırbistan’ın başkenti olan belgrad balkanlarda bulunan Osmanlı’dan izler taşıyan doğasıyla ve kültürel güzelliğiyle insanı etkileyen bir şehir belgrad gezi rehberini sitenizde paylaştığınız için teşekkürler