Sümela Manastırı Hakkında Bilgiler

Trabzon ilinin, Maçka ilçesi sınırları içerisinde bulunan Sümela Manastırı’nı neredeyse bir çoğumuz ziyaret etmiş ya da mutlaka bir yerlerden duymuşuzdur. Fakat bir çoğumuz bu güzel yapı hakkında yeteri kadar bilgiye sahip değiliz. Bu yazımızda Sümela Manastırı hakkında detaylı bilgilere sahip olacak, belki tekrar gidip farklı bir gözle ziyaret etmek isteyeceksiniz.
Sümela Manastırı Altındere vadisi’nde bulunur ve Rum Ortodoks Manastırı ve kilisesi olarak bilinmektedir. Tam adı ise Panagia Sumela olarak geçmektedir. Manastırın tam olarak net tarihi bilinmemekle beraber Milattan Sonra 365-395 tarihleri arasında inşa edildiği düşünülmektedir. Sümela Manastırı ilk olarak Kilise olarak inşa edilse de sonradan Manastıra dönüşümü tam 1000’ı yıl bulmuştur. Manastırın isminin siyah anlamına gelen melas sözcüğünden ya da siyah renkli Meryem Ana freskinden dolayı verilmiş olması düşünülmektedir.

Anlatılan rivayetlere göre Atina kentinde bulunan Barnabas ve Sophronios isimli 2 keşiş rüyalarında Meryem Ana’yı görürler. Rüyalarında Meryem Ana keşişlerden bir manastır yaptırmalarını ister ve yapılması istediği yeri, nasıl yapılacağını da anlatır. Bunun üzerine keşişler Atina’dan deniz yoluyla Trabzon’a gelip sarp yamaçlardaki mağarayı bulurlar ve mağarayı genişleterek ilk ibadet yerlerini inşa ederler. Deniz seviyesinden 1300 metre yükseklikte bulunan bu ilk tapınak 1360 yılında Trabzon Kommenos Kralı 3. Alexios devrinde büyütülerek 17 metre yüksekliğinde, 40 metre uzunluğunda, 14 metre genişliğinde,72 odası bulunan bir manastıra dönüştürülür.


Günümüzde Sumela Manastırı’na ormanın girişinden yarım saatlik bir yürüyüşle ulaşılabilmektedir. Seksensekiz basamaklı bir merdivenden geçildikten sonra manastırın girişinde sağ tarafta “Sümela Kitaplığı” yazan bir kütüphanesi bulunmaktadır. Girişin sol tarafında ise 100 metre yükseklikten damlayan, içilebilecek temizlikte olan Ayazma (agiasma) bulunmaktadır. Kütüphanede olan bir çok eser 18. yüzyıldaki bir yangın sonucu yanmış, kurtarılanların bir çoğu muhafaza edilmiş,bir kısmı kaybolmuştur.
Sumela Manastırı’ndan günümüze kadar uzanan bazı eserler bulunmaktadır. Bu eserlerden bir kısmı Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Benaki müzesinde, İrlanda Dublin Natioanal Gallery ve İngiltere Oxford’da saklanmaktadır. Manastır kütüphanesine ait 84 el yazmasının 66′ sı ile bir miktar basma eser de halen Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ndedir.

İlginizi Çekebilir :  Sonbaharda Doğu Karadeniz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 comments

  • Sümela manastırı nerederdir Sümela manastırı ne zaman inşa edilmiştir sorularını cevaplayan sümela manastırı hakkında güzel bilgiler veren bir makale olmuş teşekkürler

  • Mükemmel bir yazı olmuş sümela manastırı hakkında bu kadar ilgi çekici bir yazı bulmak gerçekten sevindirdi beni