Tarihe Yolculuk: Dünyanın En Güzel Tarihi Yerleri

Tarihin büyüsüyle sizi saracak olan dünyadaki tarihi yerleri gördüğünüzde seyahat etmek için ne kadar fazla sebebiniz olduğunu bir kere daha anlayacaksınız. Gece hayatı, yemek, spor, merak… İnsanın gezmek için aslında bir nedene bile ihtiyacı yok. Seyahat etmek her ne sebeple olursa olsun dünyaya açılmak demek olduğu için bile heyecan verici. Ancak, bu gezegende yüzlerce, binlerce yıl önce yaşamış olan medeniyetlerden ve kültürlerden zamana karşın ayakta kalabilmiş yerleri görmenin hazzı da bambaşkadır diye düşündük ve sizler için tarih dolu bir liste hazırladık.

Machu Picchu

Açıkça söylemeliyiz ki Peru’ya doğru bir gezi rotası oluşturmak için başka bir sebep daha aramanıza gerek bile yok. 1450 yılında inşa edilmiş ve İspanyol işgali sırasında saklı kaldığı için büyük oranda korunmuş olan Machu Picchu kuşkusuz ki dünyadaki tarihi yerler arasında en güzellerden biri. Hala 3000 basamağı sağlam olan bu yapıyı görmek için bir dakika bile düşünmenize gerek yok.

Macchu Picchu mutlaka görmeniz gereken dünyanın tarihi yerleri arasında

Tac Mahal

Uzak Doğu’nun en eşsiz ve en zengin kültüre sahip ülkelerinden olan Hindistan’ın adını zikrettiğinizde bile aklınıza önce Tac Mahal gelmiyorsa hala gidip görmediğiniz içindir. Çünkü dünyanın yedi harikasından biri olan İslam mimarisinin en güzel örneklerinden Tac Mahal’in akıldan çıkması imkansız. Ayrıca, ölümsüz bir aşkın simgesidir; Şah Cihan’ın emriyle ölen eşi Ercümend Banu Begüm’ün anısı için 1632’de temeli atılmıştır.

Tac Mahal dünyanın en güzel tarihi yerleri arasında

Altın Tapınak

Hazır Hindistan’dayken ve ölümsüzlükten bahsetmişken Altın Tapınak’tan da bahsedelim istiyoruz. Dünyadaki tarihi yerler ve isimleri arasındaki uyumu en iyi yakalayanlardan biri olan bu muazzam yapı bir Sih tapınağıdır. Her gün inananlar tarafından akın akın ziyarete uğrayan tapınağın etrafındaki göl ise “Ölümsüzlük Pınarı” ya da “Kutsal Göl” olarak anılır. Tapınağın dört bir yanından girişi olmasının sebebi ise hoşgörü ve kabullenmenin ifadesidir.

İlginizi Çekebilir :  Türkiye’de Bulunan En Güzel 9 Doğal Göl

Altın tapınak Hindistan'ın tarihi yerleri arasında

Çin Seddi

Hala Doğu’da bulunuyorken biraz daha uzağa gidelim şimdi de. Neredeyse 8,600 km uzunluğunda olan Çin Seddi’nin yapımı da yaklaşık 2000 yıl sürmüş ve 3 milyon işçi çalışmıştır. Bu kadar büyük bir savunma duvarının yapılma sebebinin Çin hanedanının sınırlarını korumak olduğu biliniyor. Ancak bunun dışında türlü efsanelere de konu oluyor ki bu yüzden “Dünya’nın Ejderhası” olarak da biliniyor. Çünkü her yıl milyonlarca turistin ziyaret ettiği Çin Seddi’nin aslında bir ejderhanın bıraktığı iz üzerine inşa edildiği de efsaneler arasında. Dünyanın tarihi yerleri ve hikayelerinin heyecanını size duyuracak yerlerin başında gelen Çin Seddi’ni mutlaka görmelisiniz.

Çinin tarihi yerleri çin seddi

Milan Katedrali

Italya’nın birbirinden güzel şehirlerinde görülecek yerler saymakla bitmez ama Milan Katedrali de herhalde “ilk 3”e girer. Yapımı 600 yıl süren bu muhteşem Gotik mimari örneği dünyanın 5. en büyük katedralidir.  Sivri tepesinde Meryem heykeli bulunan katedralin yapımına 1386 ylında başlanmıştır ve yapımının tam anlamıyla bitmesi 2009 yılını bulmuştur. Içine 40.000 kişi sığabilen bu heybetli yapıyı ziyaret etmek için İtalya için ucuz uçak biletlerini araştırmaya başlayabilirsiniz.

 İtalya'nın tarihi yerleri arasında bulunan Milan Katedrali

Elbette bu kısacık listeden ibaret değil dünyaya kalan tarihi miraslar. Hepsi için ayrı ayrı vakit ayırıp tadını çıkara çıkara anlatmak isterdik ama iyisi mi siz gidin ve dünyadaki tarihi yerleri ölmeden önce gezin; zira, anlatılmaz yaşanır hepsi! 😉

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir