Tarihi Geçmişi Görmek İsteyenler İçin Safranbolu

Safranbolu denildiği zaman akıllarda ilk uyanan izlenim özgün bir mimarisi olan şirin, etkileyici evleridir. Fakat Safranbolu o kadar farklı yerleri ya da izlenimleri de bulundurur ki ziyaret edenler için oldukça farklı izlenimleri sunar. Bunlar bazen tarihi değerleri, bazen yaşam tarzları ya da gelenek görenekleri, bazen konak evleri ve turizmleri gibi oldukça farklı yapıları sunan ülkemizin turizm kentlerinden birisi olmaktadır.

Safranbolu daha çok günü birlik yapılan ziyaretler yerine en azından bir hafta sonu kişilerin kafa dinlemek için kaçmaları gereken yer olmaktadır. Gezilmesi gereken birçok farklı yeri ya da doğal yapısı sayesinde hem iyi bir tatil yeri olacak hem de kişilerin kendilerini dinlemeleri için iyi bir yer olacaktır.

Safranbolu’da Gezilecek Muhteşem Ötesi Yerler

Safranbolu az öncede dediğimiz gibi sadece evleri ile ünlü olan bir yer değildir. Burada gezilmesi gereken oldukça farklı yapılar da yerini almaktadır. İşte sizler için Safranbolu içerisinde kesinlik ile görülmesi gereken on yer;

Tokatlı Kanyonu

Safranbolu içerisinde yer alan tarihi güzelliklerden ziyade doğa güzelleri de rahat bir şekilde göreceğiniz yerdir. Kişi başı üç TL giriş ücretleri ödenmesi ile adeta kapılar cennet kadar güzel bir mekana açılacaktır. Buraya giriş yapıldıktan sonra çıkılmak da pek istenmez. Kuş cıvıltılarından eşsiz çiçek kokularına kadar aradığınız birçok şeyi bulacaksınız. Kapıdan girmek yerine Eski Çarşı tarafından giderseniz ek bir giriş ücreti de ödemeden buranın tertemiz havasına şahit olabilirsiniz.

Kristal Teras

Tokatlı Kanyonu en iyi şekilde buradan izlenir. Her yeri camdan olan bu eşsiz yer seksen metre yükseklikte yapılmıştır. Yükseklik korkusu olmayan herkesin çıkması gerekir. Türkiye içerisinde bir ilki temsil etmesiyle bilinir. İnsanların nerede olduklarını tam olarak hissetmesi için taban kısımları oldukça sağlam kırılmaz camdan üretilmiştir. İnsanların heyecanı ve adrenali doruklarında yaşayacakları yerlerden bir tanesidir.

kristal teras

İncekaya Su Kemeri

Tam 116 metre uzunluğuna sahip ve 6 kemeri bulunmaktadır. Dere boyunca bir yürüyüş parkuru uzanıyor ve burada insanların kendilerini tamamen doğal bir ortamda hissetmesi iyi bir rahatlama imkanı sunuyor. En güzel rotası olarak da bilinir. Bu kısım Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından Safranbolu içerisine su getirilmek için de yaptırılmıştır.

incekaya su kemeri

Bulak Mencilis Mağarası

Mağaraya çıkmak için kullanılan her basamak bile o zamanların tarihini yansıtıyor. Kapıda giriş için 3 TL ödedikten sonra duvarların eşsiz manzarasında adeta kendinizi kayıp ediyorsunuz. Ortalama olarak 65 ile 200 milyon yıl öncesine kadar duvarların var olması sizlere etkileyici renkler ile eşsiz anlar sunuyor. Sarkıt dikit ve sütunlar ile eşsiz anları geçireceksiniz.

Bulak mencilis

Kaymakamlar Gezi Evi

Kentsel sit olarak da adlandırılmıştır. Bu gezi evi üç kat içerisinde yedi odası olan ve bahçesi ile de süslenmiş yapıdır. Coğrafyanın insan ile bütünleştiği andır. Duvarlar dışında her şey ahşaptan yapılmış ve geçmişi bire bir olarak yansıtmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Türkiye'nin Saklı Cenneti Borçka Karagöl

Cinci Hanı Ve Hamamı

Safranbolu içerisinde kişilerin kesinlik ile konaklaması gereken bir yerdir denilebilir. Belgeseli dahi hak edecek kadar güzel bir yapıdır. Kervansaraydan yaptırımı sağlanılan Cinci Han Kervansarayı harap bir halde olmasına rağmen restore edilmiştir. 2 katlı ve toplam 63 odası bulunmaktadır. İçerisinde kafe ve etkinlik merkezleri de yer alır.

cinci hamamı

Yörük Köyü

Bu köy oldukça küçük olmasına rağmen adeta kendi başına küçük bir Safranbolu niteliğinde olmaktadır. Yıkılmaya yüz tutmuş gibi olan tarihi evleri içerisinde barındırır.  Bu kadar derin izleri taşımasından dolayı koruma altına alınmıştır. Burada tam 300 yıllık bir kökeni olan sekiz nesildir yaşamlarına devam eden Sipahi konağına da kesin uğrayın ve Filiz teyzenin sizlere anlatacağı hikayeleri dinleyin.

Safranbolu Evleri

Tam 18 ile 20 yüz yıl arasında evleri içerisinde barındırmaktadır. Zaman her ne kadar yıpratıcı bir etki göstermiş olsa bile oldukça şirin ve dikkatleri çeken yapısı olmaktadır. Bu kısımda tarihe ait biri birinden güzel ve şirin evler yer alıyor. Taşlı sokaklar kendinizi o zamanlar içerisinde yaşıyor gibi hissetmenize etki edecektir. Golf arabalarında turlar yer alıyor ve herkesin katılması da gerekir. Çünkü en özel olan anları burada yaşayabilirsiniz.

Hıdırlık Tepesi

Eğer bir şehri en yükseklerden görmeyi seviyorsanız kesinlik ile çıkmalısınız. Çünkü burada tüm Safranbolu içerisinde ne var ise görmenizi de sunacak. Çayınızı ya da kahvenizi alın ve işte tam da burada hayatın en zorlu kısımlarını unutarak hayatınıza bakın.

Safranbolu Kent Tarihi Müzesi

Safranbolu içerisinde geçmişten günümüze kadar uzanan her ne var ise içerisinde yer alıyor. Kronolojik sırası ile müzenin zemin katından yukarı doğru çıkıldıkça geçmişten günümüze kadar kat kat çıkıyor gibi hissedeceksiniz. İçerisinde yemenicilik, demirci, kunduracı semerci, kalaycı, baharatçı ya da esnaf kahveleri gibi zanaatların eski çalışmaları da yer alarak sizlere eşsiz anları sunuyor.

Hükümet konağı içerisine girer iseniz burada bahçede yer alan Anadolu’ya ait ilk saat kulesi de görülmeye değer olan yerlerdendir.

Safranbolu tarihi yerleri görmek isteyen herkesin kesin bir şekilde ziyaret etmesi ve görmesi gereken yerlerden bir tanesi olmaktadır. Sizler de ilk fırsat bulduğunuz an böylesi eşsiz yeri ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment

  • Safranbolu gezi rehberi ve safranbolu da gezilecek yerler listesi için teşekkürler Safranbolu ziyaretim öncesi bu rehber çok işime yaradı