Tarihin İçinden Yürüyen Gezgin Anlatıyor: Likya Yolu

Sizin Ölmeden Önce Yapılacaklar Listenizde Likya Yolu Var mı?

Bütün Dünya öğrendi, siz daha bilmiyorsanız “Dünyanın en güzel yürüyüş rotaları” listesinde ilk 10 da olan Likya yolu rotasını hemen öğrenmelisiniz.Yol 510 km olsa da tamamını bitirmek zorunda değilsiniz. 22 günlük bu rotanın ilginizi çeken kısımlarından başlayarak kendinize özel bir plan yapabilirsiniz.

Ölüdenizden Başlıyoruz

 
Ölüdeniz, Ovacıktan başlıyoruz. Elbette diğer ucundan da başlayabilirsiniz ama bu başlangıç motivasyon dolu.

Yolda Öncelik Keçilerin

Likya Yolu üstünde hiçbir trafik lambası, taşıt göremeyeceğiniz rotalar var ve rotanın %80’i bu şekilde. Bir yerde trafik sıkışacak olursa, dağ keçileri ile tanışacaksınız demektir. Bunun dışında yol arkadaşlarınız, kozasını terk etmiş eşsiz kelebekler olacaktır. Yeri gelmişken yolda karşılaşma ihtimaliniz olan hayvanlar şunlar; sizi görünce 3 saniye içinde kaybolan kertenkeleler, işinde gücünde arılar, işsiz kaplumbağalar, doğadaki bahçıvanlar olan keçiler ve bazen inekler…. 3 kez yürüdüm henüz domuz ve ayı görmedim 🙂

 

 

 

Tarihin İçinden Gidiyoruz

Xanthos

M.Ö. 1. yy da yaşamış olan Likyalıların ülkesi, önemli şehirlerin birleşmesi ile oluşmuştur. En önemli şehirleri Patara (başkent), Xanthos, Pinara, Olympos, Myra, Phaselis ve Tlos’tur. Sadece doğa yürüyüşü değil,aynı zamanda bir müze gezisi bu masalsı yol.

Yürüyüş Zamanları

Sarıbelen

Ekim-Mayıs arasında yoğun yağış olan zamanların dışında istediğiniz tarihte yola çıkabilirsiniz. Günlük ortalama 20 km civarı olan rotalar yüzünden yazın güneş altında yürümek tehlikeli ve zordur. Sağlığınız için yazın yürümeyiniz. Benim favorim ise su kaynaklarının bolluğu ve doğanın canlı oluşu sebebiyle Bahar ayları. Sular soğuk olsa da yine de giriliyor.

Huzuru Ve Doğanın Sessizliğini Dinleyin

Olympos

Bu yol her şeyden önce kendinizi keşfetme yolunuz olacaktır. Güçlü ve zayıf yönlerinizi keşfedecek, ekip olmanın önemini anlayacaksınız. Fotoğrafınızı iyi çeken, mırın kırın etmeyen, eğlenceli yol arkadaşları ile yürüyünce, tadından yenmiyor bu yolun.

İlginizi Çekebilir :  Cennet-Cehennem Çökükleri Hakkında Bilgiler

Yeme-İçme ve Konaklama

Kalkan

Bazı günler çadırınızda, bazı günler yol üstündeki pansiyon, bungalov gibi yerlerde kalabilirsiniz. Alışverişiniz içinse imkanlar var. Yolunuz bir köyden veya bir şehirden geçecek bazen.

Çocuklarınıza Yaşlanınca Her Buluşmada Anlatacaksınız

Aperlai

Yolun büyük bir bölümünde Akdeniz size eşlik edecek ve her günkü yorgunluğunuz, gün sonundaki manzaraya değecek.

Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Alakilise-Belören

Gittiğiniz yerler sadece birkaç kalıntı yığını olmayacaklar. Örneğin Myra Ortodoksların hacı olma merkezlerinden biri. Gideceğiniz yerlerin tarihini önce okuyun sonra o tarihe dokunun. Emin olun hissi çok farklı. Xanthos ‘da son kalan Likyalıları öldürmeye gelenlerin, tarihten silineceklerini bildikleri halde savaşan bu yüce topluluğun kalıntılarına saygı gösterip şehirlerine dokunmadıklarını bilmeniz gerek.

Sıradan Bir Yürüyüş Olmayacak

Korsan Koyu- Karaöz

Zorlu parkurlarda yürümek için bileğinizin burkulmasını önleyen bileklikli ayakkabılar, uzun yürüyüşlerde sizi daha fazla zorlamayacak bel ve sırt desteği olan çantalar tercih edin. Diğer ekipmanlar hakkında bilgileri ise Instagramda anlattım.

Kaynak: https://www.instagram.com/p/BaORPlQDs7p/…

Yürüdükten Sonra

Demre

Likya yolu maceramda kendi hislerimi söylemem gerekirse eğer, çok yoruldum, çok yürüdüm, çok şey öğrendim, çok şey hissettim, çok şey keşfettim. Yürüdükçe sınırlarımı keşfettim. Pes etmemeyi, her gün sonundaki ödül niteliğindeki eşsiz manzara ile öğrendim. En iyi otel kaç yıldızlı bilmem ama 2000 yıldızı çıplak gözle izlerken uyumak inanılmazdı. Artık mutlu öleceğime eminim. Zorlu, bazen acılı, yardımsever, dikkatli, şaşırmış, heyecanlı, üşengeç ve tanımlayamadığım bir sürü hissi tattım bu yolda. Farkettiyseniz bütün hayatın sıkıştırılmış hali gibi. İnsan birisini en iyi yolculukta tanır derler. Kimi tanımak isterseniz onunla yola çıkın. Ben kendimle yola çıktım, sıra sizde.

 

Hepimiz Öleceğiz Ama…

Myra

…bazılarımız daha fazla ölecek. Her şey hesap makinesi ile başladı. 25 yaşımdan 65 yaşıma kadar çalışırsam bana kalacak olan izin günü sayısını hesapladım. Baktım ki 40 yılda 2.5 yıl kendime 37.5 yıl başkasına yaşayacakmışım. Bu işi biraz erteleyip kendime bir 2.5 yıl daha verip geçici işlerden para kazanıp gezmeye başladım. Şimdi ise mutluyum. En azından keşke diyerek ölmeyeceğim diye düşünüyorum. Ben mi kimim ? Ben Furkan Kumkaya.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir