Tataristan Kazan Şehri Hakkında Bilgiler – Gezilecek Yerler

Rusya Federasyonu’na bağlı özerk bir Cumhuriyet olan Tataristan’ın başkenti Kazan. Tataristan Özerk bir Cumhuriyet olduğundan kendi meclisleri, bakanları,milletvekilleri var. Ama bu sadece iç siyaset için, dış siyasette yine Moskova yönetimine ve dolayısıyla Vladimir Putin’e bağlılar. Para birimleri Ruble. Kiril alfabesi kullanmaktadırlar, halkın büyük çoğunluğu Müslüman ve Hristiyan. Resmi dilleri Tatarca ve Rusça. Tatar Türklerini tarihten biliriz bu sebeple Tatarca, Türkçeye yakın bir dildir. Zaten şehrin adı Kazan, bildiğimiz Türkçe Kazan kelimesinden gelmektedir. Hatta şehrin ortasında devasa bir Kazan bulunmaktadır. Tatar kelimesi de “Halk” anlamına gelmektedir.

 

Kazan Şehri’ni Tanıyalım

Bu genel bilgilerden sonra biraz şehri tanımaya başlayalım. Kazan bildiğimiz Rus şehirleri Moskova ve Petersburgdan farklı olarak bambaşka bir havaya, bambaşka bir ruha sahip. Ben tam döneminde yani kış ortasında gittim. Çok soğuk olmasından pek bahsetmeyeceğim çünkü artık Rusya’nın soğuk olmadığını bilmeyen yoktur. Ama her tarafın bembeyaz olması bana çok güzel manzaralar görme, fotoğraflar çekme imkanı sağladı. Güneşin parlaması bile bambaşka.

 

Öncelikle Kazan’da rahat dolaşabilmeniz için Kiril alfabesini biraz bilmeniz gerekmektedir. Kiril alfabesi olmadan yönünü bulmakta çok zorlanacaksınız ve malesef ki Rus halkının çoğu İngilizce bilmemektedir. İngilizce konuşanlara da bazı bölgelerde aşırı milliyetçi insanlar olduğundan ve ABD karşıtı olduklarından dolayı pek sıcak bakılmıyor.

Görüldüğü üzere McDonald’s bile Kiril alfabesinde.

 

Kazan’ın en önemli yeri Kul Şerif Camii. Renkli mimarisiyle turistleri kendine çeken bu caminin içerisinde aynı zamanda dünyanın en büyük Kuran’ı Kerim’i bulunmaktadır.

Fotoğraflardan da gördüğünüz üzere dışarıda çok fazla insan yok. Bu soğukta gezip, fotoğraf çeken manyak bir benim herhalde. 😀 Ne kadar da mutluyum, yüzüme vurmuş mutluluğum. 🙂 Bu arada arkamdaki cadde Bauman caddesi, Kazan’ın İstiklal caddesi olarak düşünülebilir. Yerel halkın özellikle de gençlerin takıldığı cafeler, publar v.s. bu cadde üzerinde bulunmaktadır.

 

Bauman Caddesinden bazı fotoğraflar

 

İlginizi Çekebilir :  Lili Marlene’in Aşkı İçin: Almanya’da Görülmesi Gereken Yerler

 

Şehrin olmazsa olmazı, Lenin heykeli. Arkasında Tataristan Cumhuriyeti Hükümet Binası

 

 

Kazan merkezde bulunan devasa Kazan bulunan bina. Burada evlilik törenleri yapılmakta imiş, ben düğün zamanına denk gelemedim ama görmese enteresan olurdu tabi ki.

 

 

 

Genel itibariyle geçmişten günümüze kadar tarihi olan şehirlerin ortasından nehir geçer. Halk su ihtiyaçlarını bu nehirlerden karşılar ve dolayısıyla etrafında ikamet ederler. Kazan için bu nehir Volga nehri, normalde arkamda olması gerekiyordu ama malesef buz tutmuş 😛

 

 

Eee nehir varsa, balıkçılarda var demektir. Nehirde bereketli olursa bu balıkçılar köşeyi çoktan dönmüştür. Arkamdaki evler, balıkçı evleri. 🙂

 

Eski dönemlerden kalan askeri araçlar bir parkta sergileniyor. Parkın ismini şu anda hatırlamıyorum ama Kazan evlilik binasına yakınlarda bulunuyor.

 

Benim gibi sizde kış döneminde gittiyseniz kesinlikle kayak yapmanızı tavsiye ederim. Genç ,yaşlı,çocuk,büyük burada herkes kayak yapıyor. Çok sportif insanlara denk geldim. Genel itibariyle halk spor yapmaya özen gösteriyor. Küçük yaşta çocuklar öyle güzel kayıyorlar ki ben artık 7. düşüşümden sonra düştüğüm yerde oturup onları izledim. 😀

 

 

Son olarak Kazan için genel tavsiyelere gelelim;

  • Döviz bozdurmak çok sıkıntı. Euro veya dolar üzerinde küçük bir yırtık veya eskimiş olsun, kabul etmiyorlar. Paranızın gıcır gıcır olması şart. Çok saçma ama ben bozduramadım.
  • Tatar Mutfağı çok güzel. Denenmesi gereken öyle güzel yemekler var ki, ben hepsini sayamayacağım ama sizler için şunları denemenizi tavsiye ederim; Borş Çorbası, Tatar Mantısı, Kurutulmuş tuzda balıklar, Bir Sovyet Kolası Kvas.
  • Çok soğuk bir şehir ama binalar hep sıcacık. Doğalgazları olduğu için körüklüyorlar. Yalnız doğalgazda ısınmaya alışık olmadığım için benim hep uykum geldi ve uyudum 😀
  • Kadınların çoğu çalışıyor. Polisler çok soğuk ve ters. Halk genel itibariyle soğuktan mıdır bilmem, çok ciddi ve somurtkan gözüküyor.

İyi gezmeler  🙂

 

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir