Tax free nedir? Sistem nasıl işliyor?

Tax Free Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Duty Free, Tax Free, Tax Return gibi isimlerle insanların daha ucuza alışveriş yaptığını duyuyoruz. Peki nedir bu Tax free? Vergi iadesi anlamına gelen bu kavram hakkında sorularınız varmış diye duyduk ve sizler için araştırdık. İşte bu yazımızda tax free hakkındaki tüm sorularınızı cevaplara kavuşturacağız. Merak edenler buyursunlar efendim!

Tax Free Nedir ?

Ülkemizde vergiler çok yüksek derken ne denmek istendiğini düşünmüş müydünüz? Mesela aldığınız ayakkabıya hatta yiyeceklerinize ödediğiniz ücretin içinde devlete ödenen ve size “yol su elektrik” olarak geri gelen, kısacası devletin sizden aldığı size bir takım hizmetler sunarak geri ödediği bir takım ücretler var ve bunlara vergi deniliyor.

Bu sistem yurtdışında da uygulanıyor. Yani yurtdışında gördüğünüz kıyafetler, alışveriş merkezlerindeki parfüm, aksesuar, telefon gibi tüm ürünlere görünmez şekilde vergi eklenmiş durumda. Yurtdışından yaptığınız alışverişlerde bu vergileri ödememeniz için son derece mantıklı geliştirilmiş bu sisteme verilen isim tax free. Vergiden yoksun, vergisiz anlamlarına geliyor. Gittiğiniz yerin vatandaşı olmamanız size oranın vergi sisteminden muaf hale getiriyor. Tax free Türkiye için de geçerli ve aktif uygulanan bir sistem.

Tax Free Ne Zaman Uygulanmaya Başlandı ?

Bu sistem 1980 senesinde, İsviçre’de uygulanmaya başlandı. İsveçrelilerin adaleti zaman içerisinde tüm dünyaya yayıldı.

Tax Free’nin Şartları Neler ?

Öğrenci veya çalışan farketmez o ülkede yaşamıyor olmalısınız. Örneğin Amerika’ya gittiğiniz ve bir iphone tax free ile nasıl alınır diye merak ediyorsunuz. Bu durumda telefonunuzu satın alırken aldığınız yerde ikametinizi belirten resmi bir belge ile birlikte adınıza tax free belgesi düzenlenmesi gerekiyor. Daha sonra Türkiye’ye dönüşünüzde havaalanındaki gümrük memuruna bu tax free fatura ile gidip KDV tutarını geri alabilirsiniz.

Sadece yanınıza alabilceğiniz ve fiziksel bir varlığı olan ürünlerin vergi iadesini alabilirsiniz. Yani “Ben masaj yaptırmıştım işte faturası” dediğinizde, size gülümseyerek yolcu edebilirler. Çünkü hizmet sektöründeki harcamalarınızın iadesi mümkün olmuyor.

Ülke ülke değişen bir şekilde alt limitlerin üstünde bir harcama yaptığınız zaman vergi iadesi alabilirsiniz. Alt limit tax free İtalya için 154.95 Euro. İtalya’daki harcamalarınızda 154.95 Euro’nun altındaki faturalarınızdan iade alamıyorsunuz.

Aldığınız ürünün tax free şeklinde düzenlenmiş olan faturasını ülkeye dönüşte mutlaka gümrük memuruna onaylatmanız gerekiyor. Gümrük onayı olmayan faturalar da vergi iadesinden yararlanamıyor.

Aldığınız ürünü 3 ay içerisinde kendi ülkenize götürmeniz gerekiyor ki vergi iadesi alabilin.

Tax Free Nasıl Geri Alınır ?

Her ülkede biçok tax free ofisi var. Tax free kredi kartına iade şeklinde veya nakit olarak geri alınabiliyor. Faturanızdaki gümrük onayı ile birlikte bu ofislere giderek ücret iadenizi kolaylıkla alabilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir :  Dünyanın Yedi Harikası: Babil’in Asma Bahçeleri

 

Tax Free Hangi Ülkelerde Geçerli ?

Avusturya’da geçerli olan tax free’nin alt limiti 75 Euro. Avusturya’ya gitmişken Mozart’ın evini görmeyi ihmal etmeyin ve Viyana gezi rehberimizi okuyun!

Bahamalar’da da geçerli ve alt limit 75 Euro.

Kanada da tax free var mı diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Evet efendim Kanada’da tax free mevcut, alışverişlerinizi yaparken faturunızı tax return şeklinde kestirin.

Almanya’da da var olan sistemin alt limiti de oldukça düşük. Minimum 25 Euro’luk alışverişlerinizde %14.5’e kadar vergi iadesi alma şansını yakalabilirsiniz.

Fransa’da oldukça yüksek bir alt limitle işleyen sistem sizden minimum 175 Euro’luk alışveriş yapmanızı bekliyor.

Komşu ülke Yunanistan’dan aldığınız minimum 50 Euro’luk ürünlerinizden %24 oranında iade alabilirsiniz.

Japonya’da 5000 Yen yani 207 TL tutarındaki alışverişleriniz için paranızın bir kısmını geri alabileceksiniz.

Hollanda’da da geçerli olan tax-freenin minimum tutarı 50 Euro. Hizmet sektöründeki harcamalarınız dışındaki harcamalarınızı mutlaka faturalandırın. Tax free telefon alışverişlerinizde de geçerli.

Londra’da minimum tutar 30 £.

Moda haftasıyla ünlü Milan’dan elbise alayım derseniz bu elbiseden iade alabilmek için en az 160 Euro’luk bir şey seçmelisiniz.

İspanya’dan en az 90.16 Euro’luk alışverişleriniz için gümrükte tax free faturası onaylatmaya hazırlıklı olun.

Türkiye’de yabancılar için geçerli olan sistemde, alt limit 108 TL.

Uruguay’da alt limit 600 Uruguay Peso’su.

İşviçre zaten tax free’yi ilk uygulamaya başlayan ülke. Alt limit 300 İşveç Frankı. Bu TL’ye çevirince 1393 lira yapıyor ve en yüksek alt limitlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Tax Free Amerika için de geçerli.

Bu ülkeler dışında geçerli olan birçok ülke daha var. Burada gidip alışveriş yaptığınızda faturalarınızı tax free şeklinde düzenletmeyi unutmayın. Tax free şeklinde faturaya düzenlemeye yetkisi olmayan mağazalar olduğunu da hatırlatmakta fayda görüyoruz. Alışveriş yapacağınız mağazayı araştırıp öyle gitmelisiniz.

Tax Free Neleri Almakta Avantaj Sağlar ?

Türkiye’de bulamacağınız kitapları alabilirsiniz. Müzik albümlerini de aynı şekilde edinebilirsiniz.

Küçük elektronik eşyalar ve telefon, tablet gibi teknolojik aletler Türkiye’de satılırken oldukça yüksek bir vergiye tabii tutuluyor. Bunları yurtdışından almak birçok kişiye bugüne kadar kazandırmış durumda.

Kıyafetlerinizi ve ayakkabılarınızın iadelerini alabilirsiniz. Özellikle dünyada ünlü markaları daha uygun fiyatlara yurtdışından edinip bir de vergi iadesi alırsanız kara geçersiniz.

Hediyelik eşyalarınızı da tax free faturası düzenleyebilen mağazalardan alırsanız tatil bütçeniz daha rahat hale gelebilir.

Gördüğünüz gibi tax free çok avantajlı ve dünyanın birçok ülkesi tarafından kabul görmüş bir sistem. Bazı kilit noktalara dikkat ederek bu sistemin avantajlarından yararlanmak için faturalandırma sırasında görevliye yabancı olduğunuzu belgenizle birlikte belirtmeyi unutmayın. Birkaç basit kurala dikkat ederek, daha az para harcayabilir, diğer harcamalarınız için daha çok bütçeye sahip hale gelebilirsiniz. Canınızın çektiği her şeyi yapabileceğiniz tatillere, iyi gezmeler ve iyi yazlar dileriz!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir