En güzel Tayland adaları

Tayland’da Keşfedilmeyi Bekleyen En Güzel 21 Ada

Tayland adaları hakkında bilgi almak isteyenler bu yazımızı kaçırmasınlar! Tayland’da bulunan yüzlerce ada ve adacık kıyı şeridi boyunca dağılmışken, ülke genelinde nehir ve göllerle kaplı bir kaç tane daha ada var. Birçok kişi şimdiye kadar Phuket ve Koh Samui gibi daha büyük adaları duymuş ve hatta ziyaret etmişti. Gelecekteki Tayland tatilinizde farklı bir yere gülümsemeye ne dersiniz? Gezi listenize eklemek için size en güzel Tayland adalarını anlatıyoruz.

Koh Phayam

Ranong kıyılarında bulunan ve Birmanya sınırına yakın olan Koh Phayam sizi eski Tayland’a götüren cazip bir tatil deneyimi sunuyor. Elektriklerin akşamları hala sınırlı olarak verildiği, sadece birkaç araç yolunun bulunduğu ve Wi-Fi bağlantısının olmadığı bir adanın tadını çıkarın. Adanın çevresindeki sakin kumsalları keşfedin, kauçuk plantasyonlar ve ormanlarla kaplı engebeli yollar boyunca yürüyüş yapın, ilginç canlıları keşfedin veya güneş altındaki bir hamak üzerinde tembellik edin. Okyanus suları bu adanın etrafında çokta berrak olmayabilir ancak rahat yaşam biçimi, gelişmemişliği ile Koh Phayam size farklı bir tatil deneyimi sunuyor.

Koh Similan

Andaman Denizinde bulunan Koh Similan, Similan Adaları grubunun en büyük olanıdır. Çarpıcı şekilde mavi sularla süslenmiş beyaz kumlu plajlara ve ilginç kaya oluşumlarına sahiptir. Adanın etrafındaki açık, derin sular dünyanın en iyi dalış merkezlerinden biridir. Ada büyüleyici kuş hayatına ev sahipliği yapıyor ve gün batımı manzaraları inanılmaz.

Keşfedilmeyi bekleyen tayland adaları,similian adası

Koh Yao Yai

Phang Nga Körfezi’ndeki Krabi ile Phuket arasında bulunan muhteşem manzaralara sahip Koh Yao Yai, iki kız kardeş adasının daha büyük, daha sessiz olanı. Rahat bir tatil yapmak isteyen gezginler için yeterince gelişmiş ancak yine de turistler için uğrak olmayan destinasyonlardan sayılıyor. Kayıkla keşfetmek için mükemmel mangrov ormanlarına sahip, beyaz kumlu plajlarıyla harika tatil deneyimi yaşatabilecek adalardan biridir. Ada üzerinde bulunan köyler büyük oranda trapezler üzerindeki geleneksel ahşap evlerden oluşur ve adanın içi çok sayıda hindistan cevizi korularına sahiptir.

Koh Yao Noi

Koh Yao Yai’nin kız kardeşi Koh Yao Noi, balayı çiftleri için çarpıcı panoramalara sahip. Ayrıca pastoral bir ortam arayan kişilere de hitap ediyor. Adada bulunan birçok konaklama merkezi lüks tatil yapmaya istekli kişilere güzel seçenekler sunuyor. Burada konaklayacağınız tatil otellerinin muhteşem havuzları ve zengin odaları size unutulmaz hatıralar vadediyor . Ancak gösterişli tatil beldelerinden uzakta, geride kalmış bir yaşam tarzı ve eski geleneklere göre yaşayan bir tarım topluluğu bulacaksınız. Altın rengindeki kumlar, sığ kayalık koylarının hemen yanında bulunuyor ve ada, şnorkelle yüzme, kaya tırmanışı ve kayak maceraları için mükemmel bir başlangıç yeridir.

Koh Phi Phi Don

Koh Phi Phi Don önemli bir turistik Tayland adası. Günümüzde, turist kalabalığının içinde adanın güzelliğini tam olarak takdir etmek zor olabilir. Ancak popüler bir ada olsa da keşfedilmesi gereken yerleri hala bulunuyor. Adanın iki ana parçasını birbirine bağlayan dar geçit, yemyeşil sarp dağlar arasında oturan iki eğri kumlu koyla bağlantılıdır. Yeşilliklerle kaplı kireç taşı karstları, köpüklü suların içinden muhteşem bir şekilde yükseliyor.

Koh Phi Phi Leh

Tayland adaları arasında Phi Phi Adalarından daha küçük olan Koh Phi Phi Leh’de insanlar yaşamıyor ve konaklama merkezi bulunmuyor. Bu durum yine de sessiz bir ada olduğu anlamına gelmiyor. Tropik plajlara sahip ve Maya Körfezi’nin baştan çıkaran güzelliğini size sunan Koh Phi Phi Leh, dünyaca ünlü olan The Beach filminin çekildiği yerdir.

 

 

Koh Jum

Krabi sahilinde küçük ve az ziyaret edilen bir ada olan büyüleyici Koh Jum, daha popüler komşularıyla karşılaştırıldığında nadir bulunan bir barış ve huzur duygusu sunmaktadır. Adada kalmak için sadece birkaç yer var, yani hızlı bir günlük geziden daha uzun süre kalarak rahat yaşam tarzının keyfini çıkarabilirsiniz. Ağaçlı plajlarda berrak suları karşılayan mercan rengi kumlar bulunur. Uzun kuyruklu tekneler uzaktaki dalgalar üzerinde sallanıyor gibi görülebilir. Bu adanın mangrovlarını ve geleneksel köylerini keşfetmek için mutlaka zaman ayırın. Koh Jum’a aşık olacağınıza eminiz.

Koh Lanta Yai

Krabi’nin önemli adalardan biri olan Koh Lanta, çarpıcı Koh Phi Phi’den çok daha seksi ve çekici bir cazibe merkezidir. Komşularının etkileyici kireç taşı oluşumlarına sahip olmayabilir, ancak adanın ipeksi kumları ve güzel manzaraları bulunmaktadır. Sağlam ormanlık tepeleri ve mangrov ormanları baştan çıkarıcı kumlardan uzakta, harika görüntüler ve maceralar sunmaktadır. Yerel Moken topluluğu hakkında bilgi edinmek isterseniz mutlaka Koh Lanta Yai adasına zaman ayırın. Chao lair yani “deniz çingeneleri” olarak anılan grup, özellikle serbest dalış yetenekleri ile dünyaca ünlüdür.

Koh Muk

Trang Adaları’ndan biri olan Koh Muk oldukça huzurludur. Turizm genel olarak yaygın değildir ki bu hem bir nimet hem de bir utançtır. Kayalıklarla kaplı olan ada, pitoresk yüzme plajları ve ormanların yanı sıra şirin balıkçı köylerine sahiptir, ancak turistler tarafından en çok ilgi gören yeri zümrüt mağarasıdır. Tayland’da bu ada “Tham Morakot” olarak bilinir ve sadece okyanustaki alçak gelgitlerin yaşandığı zaman aralıklarında erişilebilir. Koh Muk’a geldiğinizde sizde zümrüt mağarasına mutlaka girin ve karanlıkta yüzmenin keyfini çıkarın. Mağaranın diğer ucundan çıkarken, üç tarafı kayalıklarla ve dördüncü tarafı okşayan suyla çevrili güzel bir kum plajıyla karşı karşıya kalacaksınız.

İlginizi Çekebilir :  Ayak Basılamayan Bir Ada: Sentinel Adası

Koh Kradan

Andaman Denizi’nin kristalin sularındaki Trang Adaları’ndan bir diğeri olan Koh Kradan, Tayland’ın en mükemmel adalarından biridir. Yumuşak mercan renkte olan kumlu plajları, yemyeşil yapraklı ağaçları ve ada boyunca uzanan kıyılarıyla Koh Kradan, uzaktaki sevgilinizin hayalini size verecek. Buraya gelirseniz bir hamakta tembelliğin tadını çıkarın, kumların üzerinde rahatlayın, güneş ışınlarını vücudunuza emdirin, yakındaki adaların ve kireç taşı karst oluşumlarının manzaralarını seyredin, taze Hindistan cevizi suyu yudumlayın ve iyi yaşamın keyfini çıkarın.

Koh Adang

Satun’un Tarutao Ulusal Deniz Parkı’nın bir bölümü olan Koh Adang oldukça küçük bir adadır. Bu adada çok sayıda hayran kalacağınız şelaleler vardır ve ada çeşitli vahşi yaşamlara ev sahipliği yapmaktadır. Plajlar söz konusu olduğunda, beyaz kumların üzerinde sadece birkaç kişi olacaktır bu yüzden huzurun keyfini çıkarın. Bir Tayland adası için alışılmadık bir şekilde, Koh Adang’ın güzel bir siyah kumlu plajı var.

Koh Khai

Tayland’ın güneyindeki Satun Eyaleti kıyısındaki Tarutao Adaları’nın diğer bir parçası olan Koh Khai, adını şeklinden alıyor. Adadın İngilizce adı Yumurta Adası’dır! Adada hiçbir konaklama merkezi yoktur. Bununla birlikte kartpostallara layık görülen manzaralar sunması dolayısıyla ziyaretçileri cezbediyor.

Koh Lipe

Koh Lipe’in ihtişamı son yıllarda hızlı bir şekilde yaygınlaştı ve ada şimdilerde, Tayland’ın popüler adalarından biraz farklı bir yer arayışında olan turistlerin uğrak noktalarından. Tarutao Ulusal Deniz Parkının bir parçası olan bu ada, harika dalış ve şnorkelli yüzme maceraları gibi seçenekler sunuyor. Ada çok geliştiği için konaklama, restoran ve bar gibi çeşitli noktalar fazlasıyla mevcut. Görkemli plajları da olduğunu söylemeye gerek yok.

Koh Tarutao

Eskiden suçlulara yönelik bir gözaltı merkezi olan Koh Tarutao, Tayland’ın en büyük adalarından biridir. Efsanelere ve çeşitli tarihi kalıntılara ev sahipliği yapan Koh Tarutao, Tayland’daki diğer adalar gibi turistlerin ya da yerleşimcilerin akınına uğramamıştır. Bu adanın Malezya’daki adı “yaşlı, ilkel ve gizemli” anlamına gelir. Ormanları keşfederseniz, yıkık hapishane binaları ve kutsal tapınaklar ile karşılaşırsınız. Bir sürü yılan türü de dahil olmak üzere birçok canlıya ev sahipliği yapan Koh Tarutao’da gözlerinizi açık tutmaya dikkat edin! Plajlar, diğer adalara kıyasla biraz daha sönük kalmıştır. Gün batımı görüntüleri muhteşemdir. Ne olursa olsun tarih severler için kaçırılmaması gereken yerlerden biri.

Koh Phangan

Tayland Körfezi’nde bulunan Ko Phangan, Tayland’ın parti adası olduğu biliniyor. Bu durum doğal bir merak uyandıran göz alıcı bir ada olmadığı anlamına gelmiyor. Sakinlik arıyorsanız plaj barlarından, parti bölgelerinden uzaklaşın ve bozulmamış plajları, fotojenik kıyı kayaları, şelaleleri, ormanları ve müthiş canlıları keşfedin.

Koh Tao

Koh Tao plajları güneşlenmek ve yüzmek için harika olsa da, adanın gerçek güzelliği onu çevreleyen sularında yatıyor. Tayland’daki en popüler dalış ve şnorkelle yüzme mekanlarını arayan kaşifler, renkli bir deniz yaşamı görmek istiyorlarsa bu adaya gelsinler. Sularında barakuda, orfoz, akrep balıkları, beyaz balık, yılan balığı, mercan ve hatta deniz kaplumbağaları ile köpek balıklarını barındırır. Kurak arazisinde ise ilginç yaban hayatına ev sahipliği yapıyor. Her ne kadar Koh Tao son yıllarda oldukça karanlık bir üne sahip olsa da, yine de size görsel güzellikler sunacaktır.

Koh Khram Yai

Pattaya’ya ve Bangkok’a en yakın adalardan biri olması dolayısıyla kolay erişime sahip olan Koh Khram Yai, doğu Tayland Körfezi’ne doğru ilerleyen turistler tarafından genellikle gözden kaçırılıyor. Kendinize bir günlük gezi düzenlerseniz bu adanın her yerini gezebilirsiniz. Kimse burada yaşamıyor ve hiçbir tatil beldesi yok ancak Koh Khram Yai, deniz kaplumbağası yetiştirme merkezidir ayrıca mükemmel yüzme, dalış ve güneşlenme alanlarına sahiptir.

Koh Samet

Tayland Körfezi boyunca uzanan Rayong sahilinde bulunan Koh Samet, iyi durumda ve çeşitli deniz yaşamını çeken mercan kayalıklarıyla çevrilidir. Şeffaf sularında şnorkelle yüzebilir ve keyifle dalabilirsiniz. Zamanınızı kuru arazide geçirmek isterseniz güzel kumsalları da vardır. Saatlerce hareketli bir zaman geçirmek isteyenler için çevrede çok sayıda bar ve restoran var ayrıca plajlarda akşamları yapılan ateş gösterileri gezinize başka büyülü bir boyut katıyor.

Koh Munnork

Tayland’ın egzotik adalarından birine sizi alalım. Rayong kıyılarındaki özel bir Tay adası olan Koh Munnork, gerçekten mükemmel atmosferi ile Tayland’daki gezilecek adalar arasında bulunuyor. Bu küçük adaya gidebilmenin tek yolu özel tekne kiralamaktır.  Ada bölgesini vahşi ormanlar ve parlak beyaz kumlar çevreliyor. Lüks oteller burada da bulunuyor ve size unutulmaz bir tatil deneyimi yaşatıyor.

Koh Chang

Kamboçya sınırına yakın konumda bulunan Koh Chang, plajlarıyla ve manzaralarıyla keşfedilmeyi bekliyor. Kalın ormanlar adanın dağlarını örtülüyor, dağlarda ise harikulade bir kaç şelale bulunuyor. İster aktif maceralar ister sahil hayatını tercih edin, Koh Chang herkes için çekici şeyler sunar. Hava karardıktan sonra, ada hayatının sonraki inanılmaz gününe hazırlanmanıza imkan tanıyan geniş konaklama yelpazesi ve eğlence seçenekleri bulunuyor.

Koh Mak

Koh Chang’ın komşusu olan küçük Koh Mak, tropikal faunalar ve beyaz kumsallarla kaplıdır. Adada yaşayan aileler, adaya zarar vermeden toplum için faydalı olan sürdürülebilir turizmini teşvik ederek onu iyi durumda tutmak için çok çalışıyorlar. Koh Mak adasında gezilecek yerler fazlasıyla bulunmaktadır ve hür türlü tatil seçeneğinize hitap edecektir. Bu adada bisiklet sürmek hem kıyıları, hem de kıyı boyunca adanın bol güzelliklerini takdir etmek için harika bir yoldur.

Tayland’da çok güzel adalar var; peki sen hangi Tayland adasını ziyaret edeceksin?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir