Tek Başına Seyahate Çıkmak : Avantaj ve Dezavantajları

Tek başına seyahate çıkmak, özgür bir kuş gibi istediğin yere gitmek… Bunlar kulağa ilk çalındığında hep olumlu çağrışımlar bıraksa da zorlukları da var, gelin bi’ göz atalım.

Tek Başına Seyahete Çıkmak Neden Avantajlıdır?

Tek başınıza yollarda olmanın artıları çoktur. Gezerken öğrenirsiniz. En iyi arkadaşınızın yine kendiniz olduğunu fark ederseniz tek başınıza çıktığınız yolculuktan büyük bir keyif alabilirsiniz.

Özgür Olursunuz

Tek başına seyahat etmenin en büyük avantajı, gerçekten ne istiyorsanız yapabilecek olmanızdır. Tek başına seyahate çıkmak sizi tüm seyahatin kralı yapar. Kendi kendinize keyif alacak durumlar yaratmayı öğrenirsiniz.

Sorumluluk Sahibi Olmayı Öğrenirsiniz

Sorumluluk dağılmayacağından kendi başınızın çaresine bakmayı öğrenirsiniz. Bilet saatleri, ne yiyeceğiniz, nerede kalacağınız tamamen sizin sorumluluğunuz haline gelir. Bunlar korkutucu görünse de insana kendisini çok güçlü hissettiren karakter kazanımlarıdır.

Sınırlarınızı Keşfedersiniz

Tek gezerken sınırlarınızın ne genişlikte olduğunu keşfedersiniz. Kendinizi tanımanın büyük bir parçasını oluşturacak deneyimlerinizde hangi konuda ne kadar esnek olduğunuzu, çizgilerinizin ne kadar geniş veya dar olduğunu görürsünüz. Belki sınırlarınızı genişletecek maceralar yaşar, korkularınızı yenme fırsatını elde edersiniz.

Dostlar Edinirsiniz

Tek başına seyahate çıkmak insanlara sadece kendi filtrelerinizle bakacak olduğunuz için size hitap  eden mekanlarla ve anlaşabileceğiniz insanlarla karşılaşmanızı sağlar. Hepimiz zaman zaman sosyal fobi yaşıyoruz. Tek başınıza gezmek sosyal ortamlarda kendinizi daha rahat ifade etmenizi sağlar. Tek başına seyahat edilecek ülkeler size birçok dost kazandırabilir.

Daha Yaratıcı Olursunuz

Zor durumların üstesinden gelmeyi, kendi paranızı idare etmeyi ve kazanmayı öğrenirsiniz. Tek başına gezen insanlar kendi başının çaresine bakmayı öğrenmiş, egolarını bir ölçüde aşmış olurlar. Seyahatte yaratıcı olmanız ve pratik zekanızı kullanmanız gereken durumlar olabilir ve tüm bunlar size kendi zekanıza ve hayal gücünüze güvenmeyi öğretir.

İlginizi Çekebilir :  Euro ve Dolar Artışının Gezginler Üzerindeki Olumsuz Etkileri

Tek Gezmek Neden Zor Olabilir?

Peki tek başına dünyayı gezmek bu kadar güzelse neden dezavantajları olduğundan da bahsettik? Çünkü eğer dikkatli olmazsanız ve sağlığınıza dikkat etmezseniz yolun güzelliklerini anlayamazsınız, tadını çıkaramazsınız.

Sağlık Sorunları Yaşayabilirsiniz

Tek başına gezmenin en büyük dezavantajı sağlık sorunlarıdır. Eğer yolda sağlığınız bozulursa bununla tek başınıza uğraşmak yorucu olabilir. Evde tek başınıza hasta olduğunuzda bile kalkıp bir çorba yapacak enerjiyi içinizde bulamıyorsanız henüz tek başınıza bir geziye çıkmadan önce bir kere daha düşünün deriz! Çünkü enteresan bulduğunuz bir sokak yemeğini deneyeyim derken midenizi bozabilir, kötü günler geçirebilir hatta gezinizi sonlandırmak zorunda bile kalabilirsiniz! Ayrıca tek başına seyahat etmek sizin vazgeçilmeziniz ise seyahat sigortası yaptırmanızda büyük fayda var.

Evinizin Rahatlığını Özleyebilirsiniz

Sağlık sorunlarının dışında alıştığınız konfor alanından çıkmanın verdiği his de zorlayıcı olabilir. Şehir hayatında farketmeden edindiğimiz birçok konformist bağımlılığımız var. Temizlik, sürekli insanlarla birlikte olmak ve hatta gece lambaları gibi… Tek başınıza hiç bilmediğiniz bir ülkedeyken, basit bir karanlık korkusu bile sizi canınızdan bezdirebilir.

Sevdiğiniz İnsanlardan Uzak Kalmakta Zorlanabilirsiniz

Günlük hayatta birçok insanla bir arada oluyoruz ve biz farketmesek de bu paylaşım ruhumuzu besliyor. Tek başınıza gezerken, ailenizi, dostlarınızı, sevgilinizi çok özleyebilir, gittiğiniz yerlerin güzelliklerini sırf bu sebepten göremeyebilirsiniz.

Her Zaman Güvenli Ortamda Olamayabilirsiniz

Eşyalarınızın güvenliğini sağlamak tek başınıza zor olabilir. Tek başına seyahate çıkmak her zaman çok güvenli olmayabilir. Sadece kendi güvenliğiniz değil, eşyalarınızı muhafaza etmek bile tek başına seyahat etmek söz konusu olduğunda zor olabilir. Yanınızda biri varken gerek kendi güvenliğinizi gerekse eşyalarınızın güvenliğini sağlamak daha kolaydır.

Aslında gezinin nasıl geçeceğinde şans faktörü de etkili. Tabii iyi hazırlanmış bir sırtçantasıyla şansınızı kendiniz yaratabilir ve zorluklara meydan okuyarak cesaretli davranabilirsiniz. Yoldayken başınıza iyi kötü her şeyin gelebileceğini hesaba katın ve avantajlarını ve dezavantajlarını iyice düşünüp tarttıktan sonra tek başınıza seyahate çıkın!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir