Trabzon detaylı gezi rehberi

Trabzon Gezi Rehberi ve Gezilecek Yerler

Memleketimizin güzide şehirlerinden olan Trabzon’u merak edenleri şuraya alalım. Sizler için hamsi kıvamında bir Trabzon gezi rehberi hazırladık.

Tarihinden tutun da insanlarına kadar, kültüründen mutfağına kadar oldukça ilginç bir yer Trabzon. Karadeniz’in en meşhur şehirlerinden biri olması bir kenara, bir kere doğası çok güzel. Yaylalarının serin havasından, ormanlarının iç açan manzaralarına kesinlikle görülmesi gereken bir yer. Ama merak etmeyin; Trabzon’la ilgili yersiz şakaları yapmayacağımız, her türlü bilgiyi bulabileceğiniz ve Trabzon turizm haritası hazırlayabileceğiniz gezi rehberimizi sizi tatmin edecektir!

Nerede?

Karadenizde! Doğu Karadeniz’de Giresun ve Rize arasında kalıyor. Hemen altında Gümüşhane ve Bayburt var. 2 saat yol gittiğinizde Gürcistan sınırına ulaşabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir :  Sonbaharda Doğu Karadeniz

Tarihi

Trabzon tarihi epey eskiye giden ve oldukça kabarık bir tarih. Eski Taş Devri’ne kadar uzanıyor buradaki yaşam. Nokta atışı yapılamamakla birlikte, Eski Taş Devri 2 milyon yıl (evet, 2 milyon yıl) önce başlayıp, 10 bin yıl önce bitiyor. Neredeyse 2 milyonluk bir zamandan bahsediyoruz. Ama bu vaktin hepsinde burada insan veya insanımsılar görülmüyordur. Ne olursa olsun, oldukça eski bir bölge.

Antik Roman tarihçilerine göre, Trabzon’daki ilk şehirler M.Ö. 700 yıllarında kurulmuş. O zamanlar bölgede, Lazların ataları olan Kolhisliler yaşarmış ve nispeten geniş bir alana yayılmışlar. Fakat o zamanlarda her bölge olduğu gibi, Trabzon ve çevresi de Roma İmparatorluğu’na dahil oldu.

Roma İmparatorluğu bölündükten sonra Doğu Roma’da, yani Bizans’ta kalan Trabzon, 1024, İstanbul’daki karışıklıklardan yararlanan Komnenos ailesi tarafından Trabzon İmparatorluğu kuruldu. İstanbul’da fethinden 8 yıl sonra, 1461 yılında, Fatih’in Anadolu’daki beylikleri topraklarına katması sırasında, Trabzon da Osmanlı hakimiyetine girmiştir.

Nüfusu ve Yüzölçümü

Trabzon büyüklük olarak ortalamanın biraz üstünde kalıyor. Yaklaşık olarak 5 bin kilometrekarelik bir şehir. Trabzon nüfusu ise toplam 800 bin. Bu anlamda oldukça güzel bir yoğunluğu var. Ama özellikle İstanbul’da yaşayanlar için, her yerin yoğunluğu çok iyi! 1965 yılında, Trabzon’da kırda yaşayanlar nüfusun %82’siyken, günümüzde %0. Evet, 0. Ama muhtemelen artık kır kalmadığı ve her yer şehirleştiği için durum böyle. Zira görünen o ki, Trabzon’un köyü kalmamış durumda.

Ekonomisi

Köyü olmayan bir şehrin ekonomisi nasıl olur? Aslında oldukça ilginç. Zira şehrin gelirinin %17’si tarıma dayalı. Köy kalmamış olabilir ancak şehirli çiftçiler bulunuyor. Hatta valiliğin verilerine göre, nüfusun %65’i tarım ve hayvancılıkla geçiniyormuş. Başlıca tarım ürünlerinde fındıki çay, mısır, elma, armut ve ceviz geliyor. Tarımı geçen tek alan ise ticaret. Gelirinin %18’ini oluşturuyor. Trabzon ekonomisi için diğer büyük kalemler ise haberleşme, sanayi ve inşaat.

İklimi

Trabzon’da yaz sıcaklıkları çok fazla olmuyor. Ortalama sıcaklıklar yaz aylarında 26 derece civarında. Zaman zaman 35 – 36 dereceyi gördüğü de oluyor ama bunlar nadir zamanlar. Trabzon’da üşümezsiniz ama çok terlemezsiniz de. Belki akşamları biraz üşüyebilirsiniz. Özellikle yüksek yerlerde. Üzerinize bir şey almanızda fayda var.

Trabzon iklimi, kış aylarında da pek soğuk değildir. Ortalama 4 – 5 derece civarında. Ama gemileri yaktığı zamanlar var. O zamanlarda biraz çılgın atıyor ve -7’leri görebiliyor. Tersi pis yani. Mutlaka hazırlıklı gidin, sonradan pişman olabilirsiniz.

En fazla yağışı sonbahar aylarında alır. Yağışlı bir şehirdir zaten. Diğer aylarda da, sonbaharın yarısı kadar yağış düşer buraya. Yani yaz aylarında dahi, yağışla karşılaşma olasılığınız epey var.

Nasıl Gidilir?

En rahat yol hava yolu. Trabzon Uluslararası Havalimanı’na pek çok şehirden uçuş var ve oldukça işlek bir yer. Bu yüzden Trabzon uçak bileti için erkenden yer ayırtmanız gerekebilir. Zira uçuşlar dolu olabiliyor. Uçmanın en iyi yönlerinden bir tanesi de, Trabzon’u havadan görmek. Bu sayede hem güzelliğini hem de tahribatı görebiliyorsunuz.

En keyifli yol ise özel araç. Otobüs de nispeten bunu karşılıyor. Kıvrımlı yollardan, ormanların kenarından geçiyorsunuz, dağları görüyorsunuz ve epey güzel manzaralara denk geliyorsunuz. Eğer özel aracınız varsa, yol kenarındaki mekanlarda durup lezzetli yemekler yiyip, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Şehir İçi Ulaşım

Trabzon’da şehir içi ulaşım oldukça kolay. Özellikle turizmin gelişmesi bu anlamda Trabzon’u olumlu etkiledi. Şehir içinde pek çok noktaya toplu taşıma ile gidebiliyorsunuz. Otobüs, dolmuş ve minibüsler sizi yarı yolda bırakmıyor! TAKKart adı verilen bir kartı edinmeniz gerekiyor yalnızca. Ona para yükleyerek otobüsleri kullanabilirsiniz. Ayrıca taksi sayısı da fazladır Trabzon’da. Dilerseniz taksi de kullanabilirsiniz.

Merkezden uzağa, özellikle yaylara gitmek bazen yorucu olabiliyor. Minibüsler ve otosbüsler var ancak saatlerini öğrenmeniz lazım. Yollar her ne kadar uygun olsa da, uzun ve dolambaçlı olduğu için sıkıntı çıkabiliyor.

İlginizi Çekebilir :  Trabzon'da Yapılacak En Güzel 5 Etkinlik

Nerede Kalınır?

Gelelim rehberimizin en güzel yerlerinden birine. Trabzon seyahatinizin en güzel kısmı burası olabilir. Öncelikle iki seçeneğiniz var: Şehir içinde hem kaliteli hem de uygun fiyata oteller bulabilirsiniz. Hatta ismi bilinen oteller de burada mevcuttur. Bunlarla ilgili hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. Ama işin güzel tarafı şehir dışında konaklama. Size bunu öneriyoruz. Özellikle aracınız varsa, Uzungöl gibi, Sürmene gibi, Yaylakent gibi, doğayla iç içe bir konaklama tercih edebilirsiniz. Sezon dışında fiyatları uygun oluyor. Sezonda gidiyorsanız bazı yerler tuzlu gelebilir. Trabzon’da nerede kalınır, diye soranlara tavsiyemiz kesinlikle doğayla iç içe olmaları. Sabah kalkıp serin orman havasını almak, yağmurun hemen yanı başında, verandada çay içmek oldukça keyifli. Özellikle Uzungöl’deki bungalovlar sizi epey keyfe getirecektir.

Mutfağı

Gelelim fasulyenin faydalarına. Eğer yemek turizmini seviyorsanız Trabzon sizi fazlasıyla tatmin edecektir. Zaten memleketimiz bu yönden hiç açlık çekmiyor!

Diyorlar ki, Trabzon’da muhlamasız bir kahvaltı düşünülemezmiş. Siz düşünüyor olabilirsiniz ama yine de bir deneyin deriz. Muhlama hakkıyla yapıldığında epey lezzetli bir yiyecek oluyor. Üstelik Karadeniz’in mısır unu, tereyağı meşhurdur. Bir de üzerine Trabzon peyniri eklenince, sırf muhlama yemek için bile gelinebilir buraya.

Trabzon mutfağı için bir başka güzellik de serpme kahvaltı. Serpme kahvaltının en güzel tarafı da şu: Her şehirde bulunuyor ama hepsinde de farklı! Ama serpme kahvaltı yediğiniz yere dikkat edin. Şehir içinden ziyade, kasabalarını tercih edin. Kasabalarda da, küçük işletmelere giderseniz, daha lezzetli ürünleri oldukça uygun fiyata bulabilirsiniz. Zira muhtemelen ya kendileri ya da komşuları yapıyordur.

Trabzon’da hamsi mutlaka yiyin. Karadeniz’den taze taze hamsiler daha lezzetli olduğu gibi, hamsiyle çeşit çeşit yemek de yapabiliyorlar. Mesela sarambula vardır. Hamsi ve çeşitli sebzeler ve baharatlarla yapılır. Kesinlikle deneyiniz.

Alışveriş

Türkiye’de hangi şehir var alışveriş konusunda sizi sıkıntıya sokan? Yok. Trabzon’da sokmayacak merak etmeyin. Tamam, belki biraz cebinizi yorar ama çeşit çeşit ürün bulabilirsiniz. Öncelikle sizi Kunduracılar Çarşısı’na alalım. Burası Trabzon’un en işlek yerlerinden biri. Hem butik mağazaları, hem büyük mağazaları, hem de Trabzon’a özgü eşyaları bulabileceğiniz bir çarşı burası. Tabii her işlek ve popüler çarşı gibi, fiyatları da ona göre değişiyor.

Sonrasında Kemeraltı Çarşısı ve Semerciler Çarşısı var. Bu iki çarşıya da uğramanızı tavsiye ediyoruz. Buralarda kurutulmuş ve paketlenmiş yiyeceklerden, bakır ürünlere, yöresel kıyafetlerden, kumaş çeşitlerine ve  halılara kadar pek çok ürünü bulabilirsiniz.

Gece Hayatı

Trabzon’un çok aktif bir gece hayatı yok. Üniversite hayatı olmasına rağmen, akşam 21.00’dan sonra pek çok dükkan ve mekan kapatıyor. Ama geceyi sevenler üzülmesin. Eğer isterseniz size göre yerlerde var. Şehir merkezindeki pek çok otelde, bar ve restoran bölümleri ihtiyacınızı karşılayabilirler. Gece belli bir saate kadar açıklar ama nispeten geç kapatıyorlar.

Yanı sıra Trabzon gece hayatı için başka mekanlar da sayabiliriz: Şişman Pub, Maraş Caddesi üzerindeki English Pub ve Galanima öne çıkan isimlerden. Burada akşamları keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Festivaller

Trabzon’daki festivaller sürüsüne bereket. Bahardan sonra kışa kadar, neredeyse her hafta bir şeyler var. Gideceğiniz zaman için bakarsanız mutlaka bir festivale denk gelebilirsiniz. Haziran’da yayla festivalleri başlıyor ve sonbahara kadar devam ediyor. Bu festivallerde yöresel halk oyunlarını izleyip, yerel lezzetlerin tadına bakabilirsiniz.

Trabzon Gezilecek Yerler

Sümela Manastırı

Trabzon gezilecek yerler listenizin başında olması gereken bir yer. Yapılış tarihi hakkında kesin bir bilgi yok ama 4. Yüzyıl’da inşa edildiği düşünülüyor. O zamanlarda yaşam alanı olarak kullanılan manastırda öğrenci odaları, mutfak, misafirhane ve kütüphane bulunuyor. İçeride Hristiyanlık’ın önemli eserlerinden birkaçı da görülebilir.

İlginizi Çekebilir :  Sümela Manastırı Hakkında Bilgiler

Peristera Manastırı

Gerek konumu, gerekse de mimarisiyle, Sümela’yı aratmayan bir manastır Peristera. 300 metrelik bir kayanın tepesine inşa edilmiştir ve zaten bakanda da huşu uyandırıyor. Sümela Manastırı gibi 4. Yüzyıl’da inşa edilmiştir. Muhtemelen  tarihler, Hristiyanlık’ın bu bölgeye sıçradığı ve yayıldığı zamanlar. Ormanın ortasında, derelerin arasında kalan bu manastır pek tanınmıyor ancak kesinlikle ilgiyi hak ediyor.

Uzungöl

Listenin ikinci kısmında ise Trabzon Uzungöl bulunmak zorunda. Uzungöl dünyada eşi benzeri zor bulunan bir doğal güzellikti. Ancak son yıllarda plansız büyümeye ve betonlaşmaya kurban gidiyor ve çehresi değişiyor. Önümüzdeki 10 yıl içinde güzelliğini kaybedecek yerlerden bir tanesi. O yüzden ne kadar erken ziyaret ederseniz, o kadar iyi.

Haldizen Yaylası

Trabzon yaylaları arasındaki en güzellerden biri de Haldizen Yaylası. Uzungöl’den 16 kilometrelik bir yolla buraya varabiliyorsunuz. Muhteşem bir doğası ve manzarası var. Yolunuzu mutlaka düşürün. Özellikle dağ manzaraları harika. Yanı sıra mis gibi çiçeklere de sahip. Yayla çiçeklerini görmek ve koklamak için de iyi bir fırsat! Yalnız, yaz günlerinde bile serin olma ihtimali var. Güneşe aldanmayın! Sizi kandırıyor!

Trabzon Ayasofya Müzesi

Kral 1. Manuel tarafından 13. Yüzyıl’da manastır olarak inşa edilen bu bina, yıllar boyunca pek çok seyyahın dikkatini çekmiş ve yazılarına konu olmuştur. Evliya Çelebi’nin de anlattığı Ayasofya, 19. Yüzyıl’da ve sonrasındaki yıllarda zarar görmüş ancak sonradan onarılmış ve 1964 yılında müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Gittiğinizde özellikle Pontus Rumları’nın mimarisini ve sanat eserlerini görebiliyorsunuz. Bina üzerindeki işlemeleri de dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz zira Rum tarihiyle ilgili önemli bilgiler içermektedir.

Çal Mağarası

Çal Mağarası, Trabzon’un Düzköy ilçesinde yer alıyor ve kendileri dünyanın en uzun ikinci mağarası olarak kabul ediliyor. Kabul ediliyor, zira mağara bu. Sizi her gün şaşırtmaya devam ediyorlar. Çal Mağarası’nın ışıklandırması da çok iyi, o yüzden içeride epey görkemli görüntüler görebiliyorsunuz. İçerilere girdikçe zaten sizin pek bir şey yapmanıza gerek kalmıyor, mağara sizi başka bir aleme alıp götürüyor. Ama korkmayın, mağarada çok rahat dolaşan bir hava akımı vardır.

Trabzon’la ilgili bilmediğiniz bir tek rakımı kaldı! İyi yolculuklar!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir