Trabzon’da Yapılacak En Güzel 5 Etkinlik

Trabzon Karadeniz’in sunduğu en güzel şehirlerinden biridir. Yemyeşil olan doğasından eşsiz göllerine, tarihi yerlerinden, nefis denecek kadar etkili yöresel yemeklerine kadar her şeyi ile en çok turist alan şehirlerimizdendir. Daha çok ılıman bir iklimin görülüyor olmasından kaynaklı, yaz ayları oldukça sıcak olmaktadır. Eğer sizler de artık şehir hayatından kaçıp içinize köy havası çekmek istiyorsanız kesinlikle kaçacağınız tek yer olmalıdır. Trabzon’a geldiğinizde mutlaka yapmanız gereken 5 etkinlik bulunmakta. Buraya gelen kişilerin;

  • İlk olarak doğanın sizlere sunuyor olduğu güzellikleri seyre dalın,

Yeşil ile mavinin zıt renkler olmasına rağmen en iyi uyumunu sunmaktadır. Oksijen açısından En zengin şehirlerden bir tanesi olması insanların huzur bulması konusunda önemli bir detay olmaktadır. Havasından, berrak sularına ya da etkileyici manzarasına doyulamayan Uzungöl destan gibidir. Bunların dışında sizlerin Çakırgöl, Sera Gölü ve Haldizen Gölü gibi yapıları da kesin görmeniz gerekir. Tabi ki bunlar ile değil bir yandan da Değirmendere, Yanbolu, Sürmene, Karadere, Koha, Baltacı deresi, Kalapotama ve Maçka deresi, Galyan deresi gibi yerleri de görmeniz gerekir. Kısacası gezmek istedikten sonra sizlerin görmeniz için eşsiz güzellikleri saymak ile bitmeyecek kadar çok.

  • Tarihi yerleri keşif edin,

Sümela Manastırı, Trabzon Kalesi, Kızlar Manastırı, Hagia Anna, Hızır İlyas Manastırı, Yeni Cuma, Memiş Ağa Konağı, Çakıroğlu İsmail Ağa Konağı, Sarımollaoğlu Topal Mustafa Evi, Atatürk Köşkü, Etnografya Müzesi, Hatun Camii, Trabzon Arkeoloji, Hagios Mikhail, Fatih, İskender Paşa Camii gibi saymak ile bitmeyen çok fazla tarihi yeri vardır. Hepsi farklı zamanları ve farklı anıları canlandırmaktadır. Bundan dolayı kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yer arasındadır.

İlginizi Çekebilir :  Sonbaharda Doğu Karadeniz

  • Yöreye ait yemeklerle damaklarınızın şenlenmesini sağlayın,

Trabzon mutfağı akla gelen birçok farklı yapısı ile dikkatleri çekmektedir. Herkesin damak tadına uygun içerikleri barındıran yapısından dolayı buraya gelen ziyaretçilerin kesinlikle yöresel yemekleri tatması gerekir. Burada vazgeçilmeyen üç gıda var. Mısır, hamsi ve karalahana. Bunlar ile akla gelen her türlü yemek yapılabilir. Yöresine özgü gıdaları ile çorbasından ekmeğine kadar her şey yapılır. Sadece bunlar da sınırlı olmamakla beraber, mısır unu ile yapılan kuymak, hamsilerden yapılan ekmek, manca, hamsili pilav, fasülyeden yapılan lobya gibi yöreye özgü birçok lezzet yer almaktadır. Bu muhteşem yemekleri tatmadan dönmeyin.

  • Aktiviteler sayesinde adrenali doruklarına varana kadar hissedin,

Trabzon özellikle doğaseverlerin vazgeçilmez şehridir. Burada sizler için doğaya ait çeşitli spor dalları sunuluyor. Dağcılık parkurlarından tırmanmaya, yamaç paraşütüne ya da kona sporuna kadar birçok aktivite yer alır. Bunlar daha çok Akçaabat, Kayaiçi, Kestanelik, Erenler, Doğankaya, Düzköy, Köybaşı yaylası gibi birçok farklı ilçelerde yapılır. Özellikle Pervane, Değirmencilik, Araklı güzergahı, Çatak, Taşgeçit gibi yerler, kano sporu için vazgeçilmez özellikte olmaktadır.

  • Doğa yürüyüşlerini ihmal etmeyin,

Trabzon daha çok trekking için en ideal merkezlerden bir tanesidir. Zengin yapıda olan bitki örtüsünün yanı sıra, yemyeşil doğasının vermiş olduğu huzur insanları oldukça mutlu etmektedir. Yemyeşil ağaçlardan, şarıl şarıl akan şelalelerin arasında yürümek herkesin kendisinden geçmesine neden olacaktır. Yeşil, temiz ve huzuru aynı anda isteyen herkesin gezmesi gereken yerlerden bir tanesi.

Sizde bu şehrin tadını çıkartın!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 comments

  • Trabzon’um memleketim. Vakfıkebir’liyim ben. Vakfıkebir ekmeğinden bahsetmemişsiniz. Dönerken bir tane de ekmek almayı unutmayın bence. Bir de, bana kalırsa yaylalara çıkmadan Trabzon’a gitmiş sayılmazsınız.

    • Yorumunuz için çok teşekkürler. Trabzon hakkında yakında daha detaylı bir yazı hazırlanacaktır. Yazdıklarınızı listemize ekleyeceğiz 🙂

  • Trabzon temi havası ve doğal güzelliğiyle doğa yürüyüşleri yapmak için harika bir yer daha önce bir kere gitmiştim yazınızı okuyunca bir daha gidesim geldi insanlara bu güzel rehberi hazırladığınız için teşekkürler