Trakya'da nerelere gidilir?

Trakya’da Gezilecek En Güzel 9 Yer

Sevenleri sevdiğine kavuşturan yer Trakya’yı merak edenler böyle buyursunlar! Sizler için Trakya gezilecek yerler listesi hazırladık!

Kültürüyle olsun, insanıyla olsun çok özel bir bölge Trakya. Doğal güzelliklerini zaten saymıyoruz bile! Hani olur ya, hep yanıbaşımızda bir yer vardır, nasıl olsa gideriz deriz ama hiç gitmeyiz. Ne yazık ki Trakya da öyle bir yer.  Biz de hem sizi hem de kendimizi kışkırtmak için Trakya’da nereler gezilir bir bakalım ve sizinle paylaşalım dedik. İşte Trakya bölgesinin tarihi ve turistik yerleri, yanı sıra dudak uçuklatacak doğal güzellikleri!

Dupnisa Mağarası, Kırklareli

Türkiye’nin güzel mağaralarından zaten bahsetmiştik. Dupnisa, Trakya’nın turizme açılmış tek mağarası. İçerisinden bir de dere geçiyor. İçerisi zaten çok güzel, buna bir de doğru ışıklandırma eklenince, mağara sizi içine çektikçe çekiyor. Çok da çekemiyor tabii, buranın sadece 500 metresini gezebiliyoruz.

Kıyıköy, Kırklareli

Trakya günübirlik gezilecek yerler arasında Kıyıköy en güzellerinden ve  muhtemelen en popüleri. İstanbul’a çok yakın. Adı gibi kıyıda köşede kalmış bir yer gerçekten de. Ormanın ortasından geçen geniş bir akarsu hayal edin. İnsanın içi hemen huzur doluyor değil mi? İşte Kıyıköy böyle bir yer! Üstelik kendileri bir de balıkçı kasabası. Birbirinden lezzetli balıkları burada bulabilirsiniz.

Uçmakdere, Tekirdağ

Tekirdağ’a bağlı bir köy olan Uçmakdere’nin muhteşem bir doğası var. Kafa dinlemek istiyorsanız burası size çok iyi gelecektir. Hatta ne yapın biliyor musunuz: Alın arkadaşlarınızı ve çadırınızı, gidin Uçmakdere’ye, birkaç gün geçirin burada. Hem bedeniniz hem de zihniniz taptaze olacaktır. Eğer biraz heyecan ararsanız, burada yamaç paraşütü de yapılmakta, haberiniz olsun.

Istranca Köyleri

Istranca ya da Yıldız Dağları İstanbul’dan başlıyor, tee Bulgaristan’a kadar uzanıyor. Trakya’nın akciğerleri deniyor buraya. Hem gidip dağları ve doğal güzelliklerini görebilir, hem de ilginç kültürel dokuya sahip köylerini ziyaret edebilirsiniz. Ne olursa olsun, Istranca gezilecek yerler listenizde mutlaka olmalı.

İğneada, Kırklareli

Hem kültürel olarak hem de doğal olarak muhteşem bir yer İğneada. Hemen belirtelim: Burası aslında bir ada değil. Ama muhteşem bir kasaba. Üstelik hemen yanıbaşında İğneada Longoz  Ormanları Milli Parkı var ki, orayı anlatmaya kelimeler yetmez. Türkiye’nin genel bitki örtüsünden oldukça değişik ve sizi etkileyecek bir yer. Mutlaka gidin!

Edirne

Evet efendim, direkt olarak Edirne’nin kendisi. Özellikle Trakya kışın gezilecek yerler arasında en iyisi. Zira kara denk gelirseniz burada, çok güzel manzaralar ortaya çıkıyor. Yanı sıra Edirne zaten Osmanlı’nın ikinci başkenti olarak tarihi önemini anlatıyor. Sokaklarında dolaşıp, tarihte güzel bir yolculuğa çıkabilirsiniz.

Gelibolu, Çanakkale

Gelibolu hem doğal güzellikleriyle, hem de şehir yaşantısıyla sizi çekecektir. Dilerseniz gezersiniz, doğasının, tarihinin tadını çıkarırsınız. Dilerseniz de deniz kenarında bir yere oturur yemek turizmine katkıda bulunursunuz. Zaten burası Trakya’da yemek yenecek yerler arasında en birinci. Zira çok güzel deniz ürünleri ve mezeleri mevcut.

Enez, Edirne

Enez, Edirne’nin güneybatısında, Yunanistan sınırının hemen yanı başında yer alıyor ve inanılmaz güzel bir yer. Bir tarafında Dalyan Gölü diğer tarafında Meriç Nehri, öteki yanında Gala Gölü Milli Parkı’yla muhteşem bir doğa harikası burası. O yüzden buraya gidip birkaç gün geçirmenizi ve keyfini çıkarmanızı tavsiye ediyoruz.

Kumbağ

Şehirden kaçıp da denize girmek isteyenlerin günübirlik ziyaret edebileceği bir yer Kumbağ. Marmara Denizi’nin güzel kalmış nadide yerlerinden birisi. O yüzden burayı da kaybetmeden elinizi çabuk tutun diyoruz. Denize girdikten sonra Kumbağ’ın içlerine ve doğasına doğru tatlı bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Trakya anlat anlat bitmez! E, gez gez de bitmez ama bir yerden başlamak gerek. İyi yolculuklar!

İlginizi Çekebilir :  Çanakkale Gezi Rehberi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 comment

  • ”Trakya’da Gezilecek En Güzel 9 Yer” BAŞLIK ALTINDA KUMBAĞ YERE AİT OLDUĞU VERİLEN FOTOĞRAFIN FETHİYE ÖLÜ DENİZ BABA DAĞA AİTTİR
    LÜTFEN KEŞFEDERKEN İYİ ARAŞTRIN