Dünyada ulaşması en zor adalardan biri Tristan da Cunha

Tristan da Cunha : Dünyada Ulaşması En Zor Yer

Normalde bir seyahate çıkacağınız zaman yapmanız gerekenler bir otel rezervasyonu yapmak, uçak gidiş dönüş biletinizi almak ve bavulunuzu hazırlayıp yola çıkmak olacaktır. Ama Tristan da Cunha adasına gitmek isterseniz bundan çok daha fazlasını yapmanız gerekecek! Dünyada ulaşması en zor yerlerden biri olarak gösterilen bu tropik cenneti size tanıtıyoruz.

Evet yanlış duymadınız! Bu adaya ulaşması o kadar zor ki biletlerinizi alıp yola çıkamazsınız. Ama yinede Tristan da Cunha adasına çok yakın bir ülke bulunuyor. Durun durun  yakın dediysek o kadarda demedik. Bu tropik cennete dünya üzerinde en yakın olan ülke Saint Helena ve aralarında yaklaşık 2000 km bulunuyor. Dahası bu ülke tam olarak hangi kıta içerisinde bulunuyor orası bile muamma bir durum. Ada, Güney Afrika kıtasındaki en yakın ülkeye 2400 km, Güney Amerika’daki en yakın ülkeye ise 3360 km uzaklıkta bulunuyor.

Tristan da Cunha adası sadece 11 km’lik bir yer ölçüsüne sahip olmasına rağmen kıyılarında yüzlerce tür canlı çeşidine ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, el değmemiş kıyıları flora ve faunalarla dolup taşıyor. Ada sadece deniz ve hava canlılarına ev sahipliği yapmıyor; bu adada yaşayan bir halk bile bulunuyor. 2018 yılı itibariyle dünyada 7.5 milyardan fazla insan yaşıyor. Bu adada ise sadece 300 insan var. Kendinizi dünyadan tamamen soyutlamak nasıl bir duygu olurdu düşünsenize? Bu adanın sakinleri kendilerine “Yedi Denizli Edinburg” diyorlar.

Peki bu insanlar nasıl buraya gelmişler? Gidip görmek ister miydiniz orada yaşayan halkı? Ya da Tristan da Cunha adasına nasıl gidilir? Hoop o kadar kolay değil. Evet söylenenlere ve şahitlik edenlerden duyduğumuz kadarıyla ada muhteşem ve dünyadan izole bir konumda ama buraya ulaşmak sandığınız kadar kolay değil. Türkiye’den Tristan da Cunha adasına gitmek istiyorsanız sizi zorlu bir yolculuk bekliyor. İlk önce Güney Afrika’ya uçmanız gerekiyor. Cape Town’a doğru gitmelisiniz. Şanslısınız ki Thy’nin buraya direk uçuşları bulunuyor. Fazla değil 12 saat kadar sürüyor yolculuk. Buraya kadar geldiyseniz işin kolay kısmını bitirdiniz tebrikler. Şimdi sizi işin zor kısmına alalım. Tristan da Cunha adasında tahmin edeceğiniz üzere herhangi bir havalimanı bulunmuyor. Cape Town’dan bu adaya giden gemiler bulunuyor. Gemi değilde özel tekneler desek daha doğru olur. Bu tekneler ise sadece 12 yolcu kabul ediyorlar. Yani buraya gitmek istiyorsanız tekne rezervasyonlarınızı aylar öncesinden yapmanız gerekiyor. Yolculuk ise ortalama 5-6 gün sürüyor.

İlginizi Çekebilir :  Mauritius Gezi Rehberi - Detaylı Gezilecek Yerler

Tristan’a ulaşmanız diğer bir yolu ise büyük cruise gemileri fakat bu gemilerde de buraya sadece 40 yolcu kabul ediyorlar.

Diyelim ki bu ulaşım seçeneklerinden birine rezervasyon yapmayı başardınız. Ama işler bununla sınırlı kalmıyor. Tristan da Cunha sakinleri tarafından adaya kabul edilmeniz gerekiyor. Dahası, yolculuk esnasında başınıza gelebilecek her türlü sorunu ve tehlikeyi kabul etmeniz gerekiyor. Yok efendim gemi yan yattı, yolda tekne bozuldu, geri dönemiyorum gibi bahaneler kabul edilmiyor.

Dememiz o ki bu adaya gelmek istiyorsanız kendinize kusursuz bir gezi planı oluşturmalısınız. Ancak unutmayın, herşeyi kusursuz olarak planlasanız bile en az 5 gün sürecek seyahate kendinizi hazırlayın.

Tüm bu zorlukları aşarsanız sizi insanlar tarafından bozulmamış, cennet gibi doğaya ve plajlara sahip harika bir tropik ada bekliyor olacak. Gün gelirde buraya ulaşma fırsatınız olursa bize bol bol fotoğraf göndermeyi unutmayın. Gideceklere şimdiden bol şanslar diliyoruz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir