Vize almanın zor olduğu ülkeler

Türk Vatandaşlarına En Zor Vize Veren Ülkeler

Son zamanlarda gerçekleşen terör olayları nedeniyle ülkemizin zedelenen imajı ve zaten hali hazırda batı ülkelerinin sahip olduğu islamofobik düşünce şekli nedeniyle bazı ülkelerden vize almamız oldukça zorlaşıyor. Bu ülkeler hangi ülkeler ve Türkiye vatandaşlarına neden vize vermiyorlar hemen bakalım.

Bazı ülkeler Türkiye’ye neden zor vize veriyor?

Aslında en önemli sebep bizim ülkelerine gidip geri dönmememizden korkmaları! Bu nedenle vize alırken bir ton belge istiyorlar, ekonomik durumunuz iyiyse, malınız mülkünüz varsa veya öğrenciyseniz Türkiye’ye sizi bağlayan şeyler olduğunu düşünerek size daha kolay vize veriyorlar. Bunların dışında iç politikalarındaki yabancı düşmanlığı, özellikle de Müslüman düşmanlığı, bizim gibi çoğunluğu Müslüman bir halkın vize başvurularında daha seçici davranmalarına yol açıyor. Gelişmiş ülkelere yasadışı göç de çok olunca, yasal süreçlerde daha hassas davranmalarına şaşırmamak gerek!

Ünlü komedyen Cem Yılmaz’ın bu konudaki şakalarını hatırlayın!

İlginizi Çekebilir :  Dünyanın En Güçlü Pasaportları 2018

Schengen Ülkeleri

Avrupa’da kolay vize veren ülkeler olduğu gibi vize başvurusuna sınava hazırlanır gibi hazırlanmanız gereken ülkeler de var. Daha önce schengen vizesi almışsanız, bir daha almanız kolaylaşıyor. İlk önce size yalnızca birkaç günlük vize veriyorlar, sonra 6 aya kadar yolu var. En uzun schengen vizesi veren ülke en sık schengen vizesi aldığınız ülkedir bunu unutmayın!

Finlandiya

İstediği belgeler 3 dosya tutar. Finlandiya’ya gitmek için ülkeyi araştırdığınız kadar da vize başvurusunda edinmeniz gereken belgeleri araştıracaksınız. Çocuğuyla seyahat eden kişiler, diğer ebeveynden bunu onayladığına dair belge alman zorundalar. Erkeklerden askerlik yapıp yapmadığını gösteren bir belge de isteyen Finlandiya sizi biraz zorlayacağa benziyor.

Almanya

Vukuatlı nüfus kaydı örneğiniz, banka hesap cüzdanınız, kredi kartı fotokopileriniz ve malınızın mülkünüzün tapusuyla başvurmanızı isteyen Almanya, bünyesindeki Türk nüfus konusunda kendi halkın bir kısmıyla sorun yaşadığından olsa gerek vize konusunda böyle davranıyor. Almanya’da yaşayan bir tanıdığınızdan davetiyeniz olması işinizi kolaylaştırabilir. Vize red oranları yüksek bir ülke olan Almanya’nın başvurusuna iyi hazırlanıp, vize alabilenlerin yazdığı blogları okumayı unutmayın.

İtalya

Eğer çalışansanız, çalıştığınız şirketin antetli kağıdına gidiş amacınızı, kaç gün kalacağınızı İngilizce olarak yazmanız ve elçiliğe teslim etmeniz gerekiyor. Şirketinizin imza sirküleri ve asıl faaliyet belgesini bile isteyen İtalya kılı kırk yarıyor. 30 bin Euro teminatlı bir seyahat sigortası da yaptırmanız gerekiyor. İtalya kolay vize verir mi diye soranlara cevabımız; hayır ☺

Amerika Birleşik Devletleri

Özellikle son politik gelişmeler, Trump’ın başa gelmesi, bizim gibi doğu ülkelerinin ABD’den vize almasını zorlaştırdı. Ancak Amerika Avrupa’ya göre daha kozmopolit bir yapıya sahip. Dünya’nın her yerinden insan, bu dev ekonominin cazibesine kapılıp da orada yaşamaya giden o kadar çok insan var ki, adını duymadığınız ülkelerden bile insanlar Amerika’da hayallerini yaşamaya çalışıyorlar. 11 Eylül saldırıları sonrasında işler Müslüman’lar için iyice zorlaştırdı. Öğrencilerden not ortalaması ve kapılı bir zarfta transkript isteyen Amerika’ya gitmek için derslerinize iyi çalışın! Amerika’dan kolay vize almak için yapabileceğiniz bazı şeyler de yok değil.

Amerika’daki bir yakınınızdan davetiye isteyebilirsiniz. Mesleğiniz veya hobinizle ilgili bir seminer veya kongre bularak bu kongreye katılacağınızı bildiren belgeyi vize başvuru belgelerinizin arasına koyabilirsiniz. Otelinizin ödemesini önceden yaparak döneceğinize dair güvenilir bir imaj oluşturabilirsiniz. Maaş bordronuz, şirketinizde çalıştığınıza dair bir belge de ülkenize döneceğinizi destekleyici dökümanlar arasında yer alıyor.

Kimseye Vize Vermeyen Ülkeler

Bir takım ülkeler ise biz zaten iyiyiz kimse gelip gitmese de olur diyerek vize vermek konusunda inanılmaz seçici davranıyorlar. Bu durum ülkenin yönetim şeklinden, halkının yapısından veya dini sebeplerden kaynaklanabiliyor.

Kuzey Kore

Kuzey Kore yönetim şeklinden ve dış dünyaya kapalı bir ülke oluşundan hem zor vize veriyor hem de gittiğinizde size öyle elinizi kolunuzu sallayarak gezme imkanı sağlamıyor. Yeşil pasaportunuz da olsa sizden vize isteyecek olan Kuzey Kore’de internet yok ve ülkenin halkına gerçeğe yakın olmayan bilgiler sunuluyor. Bu tip bir yönetim biçimindeki insanları gözlemenin ilginç olduğunu kabul ediyoruz. Ancak yerel halkla kolay kolay konuşamayacağınızı unutmayın.

Bhutan Krallığı

Tek başınıza gidemeyeceğiniz bir ülke de Bhutan. Mutlaka bir tur ile gidebileceğiniz bu krallık için tüm vize işlemlerinizi ve Bhutan devletiyle iletişiminizi resmi tur şirketleri hallediyor. Sizin turun parasını ödemeniz ve fotoğrafınızla birlikte pasaportunuzun fotokopisini ulaştırmanız gerekiyor.

Bazı ülkelerin de ilginç talepleri var. Mesela, İsviçre vize başvurusunda mavi veya siyah tükenmez kalem kullanmalısınız. İspanya sizden biyometrik fotoğraf değil normal vesikalık fotoğraf istiyor ve bu fotoğrafın başka bir yerde kullanılmamış olması gerekiyor.

Vize almanın bir diğer zorluğu artık bazı ülkelerin aracı şirket olmadan vize başvurusu kabul etmemesi olarak gösteriliyor. Bu şirketlere de ayrıca para ödüyorsunuz ve vize masrafları yurtdışına çıkmak için caydırıcı bir neden haline geliyor. Dolar ve euro’nun güncel kuru çok yüksek. Bu masrafları karşılamak için ya yüksek bir geliriniz olmalı ya da uzun zaman para biriktirmelisiniz. Tüm bunlar, istenen belgelerin çokluğuyla birleşince halkımız daha çok yurtiçinde tatile yönleniyor.

İçiniz dünyayı gezme aşkıyla yanıp tutuşuyor anlıyoruz. Ancak gördüğünüz bazı ülkeler sizi duygularınızı hiç önemsemeden reddedebilir. Böyle durumlarda, belgelerinizi gözden geçirip bir daha, bir daha deneyin! Çoğunlukla vize alırken en önemli unsur ne kadar paranızın olduğu ne yazık ki. Para üzerine kurduğumuz bu düzen, eşitsizlikler içindeki insanlığın diğerlerine göre daha şanssız olan kısım için vize almanın zorlukları arasında yer almakta. Yine de vizesiz gidebileceğimiz birçok ülke olduğunu hatırlayarak, dünyanın her yerinde yaşanacak güzellikler olduğunu düşünüyoruz. Bu güzelliklerin sizi bulması için kendinizi açın ve mutlu bir hayat sürün.

İlginizi Çekebilir :  Açın Kapıları: Vizesiz Gidebileceğiniz 20 Ülke

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir