Unesco Türkiye miraslar listesi

Türkiye Unesco Kültür Mirasları Listesi 2018

Hiç Türkiye’de bulunan Unesco Kültür Mirasları listesine baktınız mı? Türkiye sınırları içerisinde yüzlerce eser, yapı ve şehir kültür mirasları listesinde yer alıyor. Bu listede olmak ne anlama gelmekte ve bir eser ne olunca kültür mirasları listesine alınıyor ve listede hangi eserler bulunuyor gelin birlikte bakalım…

İstanbul’un Tarihi Alanları

Kuzeyde Haliç, doğuda boğaz ve güneyde Marmara Denizi ile çevrili ve günümüzde tarihi yarımada olarak adlandırılan kısım kültür mirasları listesinde yer alıyor. Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan bir köprü niteliğinde olması, tarih boyunca birbirinden çeşitli kültürel öğeleri bünyesinde barındırmış ve bugün tüm bu eserleri tek bir potada eritmiş olması nedeniyle listeye alınıyor. Listeye 4 ayrı bölgesi dahil İstanbul 1985 yılından beri bu listede yer almakta. Bu 4 bölge ise şu şekilde: Sultanahmet Kentsel Arkeolojik Sİt Alanı, Süleymaniye Koruma Alanı, Zeyrek Koruma Alanı ve İstanbul Kara Suları Koruma Alanı. Anlamış da olabileceğiniz gibi bu bölgeler dünya tarihi mirasının tüm insanlık için ortak olduğunu bize fısıldıyor. Bu listeye alınan eserleri tahrip etmek, tadile etmek veya yıkmak yasak!

Safranbolu Şehri

Çok eski zamanlardan beri yerleşim yeri olarak tercih edilen şehir 14. yüzyıldan beri Türklerin hakimiyeti altında. 18. yüzyılda Asya ve Avrupa’yı bağlayan önemli ticaret yolları bu bölgeden geçerek şehre kendine has kültürel dokuyu veriyor. Geleneksel mimari yapısı, ahşap evleri ile şehrin bütünü 1994 senesinden beri kültür mirasları listesinde. Yani özel bir mimari biçim de bu listeye girmeye sebep olabiliyor. Unesco tarafından dünya mirası listesinde ülkemizden hangi kültürel ve doğal varlıklar bulunmaktadır merak içindeyiz.

Nemrut Dağı – Adıyaman

Adıyaman’ın Kahta ilçesinde yer alan bu dağ üzerinde yer alan tanrı heykelleri ile meşhur. Bu heykeller 2150 metre yüksekliğindeki dağın eteklerinde hüküm sürmüş olan Kommagene kralı tarafından tanrılara olan minnetarlığının temsili olarak yaptırılmış. 8-10 metre yüksekliğindeki heykeller kireç taşı bloklarından yapılma. Bu eser Unesco’nun listesine 1987 yılında alınıyor. Henüz bulunamasa da bölgede kral mezarlarının da olduğunu bilenen bir gerçek! Ayrıca burası Türkiye’deki tarihi yerler arasında önemli bir konuma sahip.

İlginizi Çekebilir :  Adıyaman Gezi Rehberi

Troya Antik Kenti – Çanakkale

Arkeoloji meraklıları iyi bilirler; Troya şehrinde yaşamış olan uygarlıkları 9 katman halinde izleyebiliyoruz. Bu kesintisiz olarak 3000 yıldan fazla bir süreyi gösteriyor. Milattan önce 3000-2500 yılları arası bu bölgede görebildiğimiz en erken dönem olmakta birlikte erken Tunç Çağı’na tekabül ediyor. Milattan önce 85-8 yılları arasına tarihlenen Roma dönemi ile bu bölgede gözlemleyebildiğimiz tarih sona eriyor. Hala kazıların devam ettiği alandaki bulgular diğer yerlerdeki bulgulara da referans görevi görmekte. Bu etkileyici ve bir o kadar da önemli eser 1998 yılından beri Unesco kültür mirasları listesinde.

Çatalhöyük Neolitik Kenti – Konya

İnsanlığın yerleşik hayata geçisi, tarıma başlaması ve avcılıkla ilgil önemli sosyal ve kültürel olaylara tanıklık etmiş olan bölge 14 hektarlık bir alanda yer almakta. Kentsel hayata geçişin izlenebildiği en önemli bölgelerden olan Çatalhöyük 2 farklı alana ayrılıyor. Bunlardan birisi 18 neolitik yerleşim katmanından oluşan Doğu höyüğü diğeri ise Batı höyüğü. 2012 senesinde listeye alınan bölge gerçekten de dünyanın en önemli kültürel mirasları arasında. Atalarımızın eserlerini görmek size heyecan veriyorsa (kime vermez ki?) buraya gidip görebilirsiniz.

Bursa ve Cumalıkızık

Osmanlı gibi son derece önemli bir devletin başkentliğini yapmış olan Bursa’nın her yerinden tarih kokusu yükselmekte. Kültür mirasları listesine alınan bölgeler; Hanlar bölgesi, Hüdavendigar Külliyesi, Yıldırım Külliyesi, Yeşil Külliye, Muradiye Külliyesi ve Cumalıkızık köyü olarak 6 bölümden oluşuyor. Özellikle Hanlar bölgesinin kültürel bir önemi var. 14. yüzyıldan bugüne ekonomik bir merkez olan bölge bu nedenle çok etki altında kalarak kültürel öğeleri bugüne taşıyor.

Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı – İzmir

Helenistik dönemin çok başarılı bir temsili olan alan içinde bulunan eserlerle dokuz bölüm halinde Dünya kültür mirasları arasına giriyor. Kale Dağı’nın zirvesindeki Pergamon antik şehri bünyesinde birçok ilgi çekici tarihi eseri barındırıyor. Athena Tapınağı, Trajan Tapınağı, Zeus Sunağı, Dionysos Tapınağı bunlardan yalnızca birkaçı. Roma dönemine ait de birçok özel örneği barındırmakta olan Bergama, Osmanlı döneminden han, hamam, cami ve çarşı gibi önemli merkezlerle de önemini koruyarak bugünün en önemli antik kentlerinden biri sayılıyor. 2014 yılından beri listede olan bölge artık tüm dünya tarafından biliniyor.

Afrodisias – Aydın

Unesco listesine giren eserlerimiz arasında önemli bir yere sahip olan Afrodisias, 2017 senesinde listeye dahil oldu. Hem toprağının Dandalaz Çayı sayesinde son derece verimli olması hem de Babadağ eteklerindeki mermer ocakları bölgenin hızla kalkınması sağlayarak burayı insanlar için yaşanılası bir merkez haline getiriyor. Milattan önce 5000’e kadar uzanan bir tarihi bulunan Aphrodisias, sonraları doğu Roma imparatoru Octavian’ın “Tüm Asya’dan bu kenti seçtim.” cümleleriyle tarih içinde önemli yeri saptanıyor. Tüm bu özellikler yanyana gelince de Afrodisias Kenti ve 3 km kuzeydoğusundaki antik mermer ocakları 2017 yılında listeye alınmaya layık görülüyor.

Xanthos-Letoon

 Fethiye’ye 46 km. uzaklıkta ve Kınık köyü yakınlarında bulunan Xanthos, Antik Çağda Likya’nın en büyük idari merkezleri arasındaydı. M.Ö. 545’te Perslerin egemenliğine girene kadar bağımsız kalabilmeyi başaran kent, bundan yaklaşık olarak yüzyıl kadar sonra tamamıyla yanmıştır.  Bu yangın sonrasında şehir tekrar inşa edilmiş ve Likya’nın başkenti olmuştur.

Xanthos’a 4 km. uzaklıkta bulunan bir başka tarihi yer olan Letoon Antik çağda Likya’nın dini merkezi olma özelliğini taşıyordu. Bölgede bir çok tapınak bulabilirsiniz. Buraya gelmeden önce tapınaklar hakkında detaylı bir araştırma yapmanız faydanıza olacaktır. Letoon, Xanthos ile birlikte UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Türkiye’de bunlar dışında listede yer alan birçok eser var. Bu eserler kültürel ve doğal olarak ikiye ayrılıyor. Pamukkale gibi bölgeler ise hem kültürel hem de doğal olmak gibi iki özelliği de taşıyorlar. Bir yerin Unesco kültürel miraslar listesi öğesi olması için bize tarihi anlamamız için yardımcı olması gerekiyor. Dünyanın her yerinde görülmeye değecek yerler var. Özellikle Anadolu, tarih boyunca çok tercih edilmiş bir yerleşim yeri olduğundan tüm dünya’nın tarihini anlamak için en önemli referans noktalarından biri. Belki sıkılıyorsanız, bu görmeye değer bir şeyi gözden kaçırdığınız için olabilir. Çevrenizdeki güzelliklerin her daim farkında olduğunuz bir hayat dileriz!

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir