Türkiye En Güzel 9 Doğal Göl

Türkiye’de Bulunan En Güzel 9 Doğal Göl

Türkiye’de kaç tane doğal göl ziyaret ettiniz? Okyanuslar heybetiyle şaşırtsın, denizler tuzuyla yaksın, göller doğallıyla büyülesin dedik ve Türkiye’nin en güzel doğal göllerini sizin için yazdık!

Tatillerin ve keşiflerin adresi daha çok denizler ve okyanuslar gibi görünse de hiçbirimiz göl kenarında piknik yapmanın, sessiz ve berrak suların kıyısında yürüyüşe çıkmanın keyfini inkar edemeyiz. Hele bir de ahşap bir evi kondurun o gölün kıyısına ve geceleri yıldızların altında birkaç kadeh yudumladığınızı hayal edin. Keşfe geldiniz yine, değil mi? O zaman sıradaki doğal göller de sizin için gelsin!

Karagöl – Artvin

Karadeniz’in yeşili sakin, mavisi hırçındır ama göl söz konusu olduğunda akla ilk gelen bölgemizdir. Karagöl de Türkiye’deki doğal göllerden biri ve güzelliğiyle kendine hayran bırakıyor. Şavşat’a 25 km uzaklıkta bulunan göle giderken çadırınızı ve fotoğraf makinenizi alın, gerisini doğaya bırakın. Kendinizi de tabii. 🙂

İlginizi Çekebilir :  Türkiye'nin Saklı Cenneti Borçka Karagöl

Uzungöl- Trabzon

Biraz içimizi burkuyor; zira oluşumu doğal olsa da açılan pansiyonlar, dikilen oteller yüzünden doğallığını her geçen gün kaybediyor. Daha fazla kaybetmeden çantayı sırtınıza takın ve ülkemizdeki doğal güzellikler arasından ilk akla geleni Karadeniz’e gitmişken ziyaret edin.

Abant Gölü – Bolu

İlkbaharda doğanın uyanışını iliklerinize kadar hissettirecek, sonbaharda doğanın bütün renklerini size cömertçe sunacak. Kışların sükuneti ise beyazlar içinde geçecek. Yani, hangi mevsimde giderseniz gidin Türkiye’deki turistik göller arasında neden bu kadar rağbet gördüğünü hemen anlayacaksınız.

Salda Gölü – Burdur

Türkiye’deki şehirleri saymaya kalksanız sıralamada epey gerilerde olur Burdur. Ancak size “Türkiye’nin Maldivleri” dersek de hemen aklınıza gelir; zira, Salda Gölü, Burdur’da. İyi ki orada, iyi ki bizim. Bembeyaz kıyılarda sakince salınan masmavi suyun kenarında kamp kurmayacaksanız da nerede kamp kuracaksınız?

Van Gölü – Van

Gölü meşhur eden bir canavarın rivayeti oldu ama insanlar büyülemesine sebep olan şey güzelliği… Yeşilin kıyısında, dağların manzarasıyla Van’ın o muhteşem kahvaltısını yaparken zihniniz dinlenecek. Etrafında gezilip görülecek yerler olması da cabası.

İlginizi Çekebilir :  Kahvaltısı Yeter: Van Gezilecek Yerler

Çıldır Gölü – Ardahan

Doğu Anadolu’nun en büyük tatlı su gölü. Balıkçıların balık tuttuğu fotoğraflarıyla pek fazla bilinir. Ancak tatlı suyunda tatlı tatlı yüzmek için yazın gitmeyi isteyebilirsiniz. Sonra da çıkıp göl kenarında tatlı bir piknik yapmak sizi yüklendiğiniz stresten tümüyle arındırmaya yeter.

Meke Krater Gölü – Konya

Türkiye’deki göller arasında biraz farklı bir deneyim imkanı sunuyor. Zira gölde hala volkanlardan geriye kalan küller açıkça görülüyor. İsmini bölgede yaşayan bir kuş türünden almış olan gölü her daim ıslak zannetmeyin; yazları zaman zaman kuruduğu oluyor. Ancak her haliyle özellikle fotoğraf tutkunları için harika bir adres oluyor.

Hazar Gölü – Elazığ

Elazığ’a 22 km uzakta bulunan gölün genişliği de 22 km. Yani geniş geniş gezebilirsin. Hüzünlü de bir hikayesi var; aç ve hamile bir kadının onca isteğine rağmen kendisine ekmek vermeyen bir köyün kadının bedduası ile sular altında kaldığı anlatılır. Sizin ise bu hikayeyi değil güzelliğini anlatacağınıza eminiz.

Bafa Gölü – Muğla

Biz Muğla dedik ama aslında Muğla ile Aydın arasında kalıyor. Bir kuş cenneti sayılan Bafa’nın girintili çıkıntılarla dolu kayalık örtüsü sizi şaşırtacak. Doğanın vahşi güzelliği ne demek? İşte bunun cevabını bir bakışta size Bafa Gölü verecek.

Her biri birbirinden doğal ve güzel olan göllerimizden “En’ler Listesi” yaptık, sunduk. Sizin yapmanız gereken de gidip keşfetmek. Haydi bakalım, su gibi gidin su gibi gelin! 🙂

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir