Türkiye’de Ziyaret Etmeniz Gereken En Güzel Köyler

Kent yaşamının koşuşturmacasından kendini koruyabilmiş köyler, hayatın hâlâ basit ve iyi olduğu cennet gibi yerlerdendir. İşte ülkemizdeki  rüzgâr esintisini doyasıya hissedebileceğiniz ve hayatın yavaş temposunu doğayla uyumlu olarak tadını çıkarabileceğiniz en güzel köyler.

 

Mustafapaşa Köyü

Kapadokya’nın hemen dışındaki bu köy ziyaretçileri tarafından daha yeni yeni keşfedilmeye başlandı ve bu köy gerçek bir mücevher. Bir zamanlar Türk ve Rum halkının birlikte yaşadığı köy, sadece Kapadokya’nın ünlü tarihsel yapılarına değil, aynı zamanda büyüleyici manzaranın içine inşa edilmiş güzel tarihi taş evlere sahiptir.

Yanıklar Köyü

Fethiye’nin yazın en canlı noktasından yaklaşık 15 km uzaklıktaki Yanıklar köyü alışılagelmiş tatil kasabasına kıyasla kesinlikle daha sakin ve huzurlu. Burada, ünlü Anadolu sığla ağacının yanı sıra güzel akarsular, narenciye ağaç bahçeleri ve birçok kuş türü bulacaksınız.

Kuyucak

Türkiye’nin lavanta üretiminin yaklaşık % 90’ından sorumlu olan Aydın’a bağlı Kuyucak, güzel kokulu çiçeklerin mor burçlarıyla çevrili olduğu bir köy. Çiçekler tam anlamıyla ahenkle dans ediyor gibi olan Temmuz ayında Kuyucak’ı ziyaret etmeyi unutmayın.

Eski Datça

Datça, önemli turistik yapıların çok iyi korunduğu bir yer olarak bilinir. Bu nedenle, kıyı kenti burası eski Ege köyü bungezya çalıları ve oldukça küçük taş evlerle doludur.

Lübbey Köyü

En güzel köyler listemizde yer verdiğimiz adreslerden biride, sadece yaklaşık 10 kişilik köylüsüyle Lübbey köyü. Burası düşüncelerinizde bile yalnız kalacak bir yer. Gerçek bir Ege köyü olan Lübbey, kalan birkaç ev sakiniyle hala güzel.

Kayaköy

Fethiye ilçesine bağlı olan Kayaköy, M.Ö. 3.000 yıllarına kadar uzanan bir geçmişi ile 18. yüzyılda antik kentin kalıntıları üzerine inşa edildiğine inanılmaktadır. Bir zamanlar güzel taş yapılar ile gelişen bir Yunan köyü olan Kayaköy, terk edilmiş bölgeleriyle tam anlamıyla bir açık hava müzesi.

İlginizi Çekebilir :  Yılbaşında Keşfe Gel: Yılbaşında Neler Yapılır?

Birgi

Birgi güzel taş evleriyle, yaprak dökmeyen çam ve çınar ağaçlarının gizlenmiş, hem büyüleyici hem de güzel bir köy. İzmir Ödemiş’e bağlı olan köyün tarihi evleri, camiler ve eski medrese yapıları kesinlikle görülmeye değer.

Yörük Köyü

Safranbolu UNESCO Dünya Mirası sit alanlarına yakın olan Yörük köyü , ziyaretçilerin tarafından hâlâ keşfedilmemiş halde. Dar sokakları, yenilenmiş tarihi evleri ve yemyeşil bahçeleriyle sakin ve pastoral bir atmosfere sahiptir.

Çamlıbel Köyü

Kaz dağının tüm ihtişamının hemen arkasında duran Çamlıbel Köyü, şahane manzarasına ve bir çok zeytin ağacına sahip gerçek bir doğa aşığının zevk adreslerindendir. Türkiye’de bulunan en temiz havanın bir kısmını burada soluyun ve bu muhteşem doğal limanında dinlenin.

Savaşan

Şanlıurfa’da olan baraj projesinden dolayı kısmen batmış olan Savaşan köyü terk edilmiş, ancak suyun dışında akranları olan ikonik minare gibi görkemli bir manzarsıyla huzur dolu olmaya devam ediyor.

En güzel köyler listemiz için sizde yorumda bize önerilerde bulunabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 comments

  • Türkiye de ziyaret etmeniz gereken en güzel köyler listesi Türkiye de gezilecek yerler arayan bizim gibi insanlar için çok güzel olmuş . Yörük köyünü ziyaret etme imkanım oldu dediğiniz gibi daha pek keşfedilmemiş sakin bir yer doğal güzelliğe meraklı olanlara tavsiye ederim

  • Merhaba Alp,

    Yorumunuz için teşekkürler. Rehberimiz faydalı olduysa ne mutlu.