Türkiye’den Avustralya’ya Nasıl Gidilir?

Avustralya’ya nasıl gidilir diye düşünenler için hiç beklemedik, araştırdık ve gönlü Güney Yarım Küre’de olanlar için yazdık.

Avustralya’ya nasıl gidilir diye oturup enine boyuna düşünmekte haklısınız. Kolay değil; resmen dünyanın diğer yarım küresine gitmekten bahsediyoruz. Bu iş öyle esaslı bir sırt çantası ya da tek başına ucuz uçak bileti bulmakla çözülecek bir şey değil. Eh, bunu da yapanlar yok demiyoruz ve onlarla gurur duyuyoruz tabii ama bazen daha fazla bilgi, daha az cesaret de gerekebiliyor. O yüzden “aklımda deli sorular” diyenler için anlattık efendim. 🙂

Avustralya Nerede?

Her şeyden önce gideceğimiz yer nerede bunu bilmek gerekiyor. Resmi adı Avustralya Milletler Topluluğu olan bu devasa kıta Hint Okyanusu ile Büyük Okyanus arasında kalıyor. Okyanusya Kıtası’nın çok büyük bir bölümünü kaplıyor. Avustralya dünyanın en büyük 6. ülkesi olma özelliğine de sahip bulunuyor.

Büyük bir ada ülkesi olan bu Avustralya, aynı zamanda da bir kıta ülkesi. Etrafında kendi kadar büyük olmayan ama sayıca çok olan adalar da bulunuyor. Etrafında 8.000 tane ada bulunan ülkenin başka hiçbir ülke ile kara sınırı olmadığını da söylemeye gerek yok. Güney Yarım Küre’nin en bilinen ülkelerinden olan Avustralya’ya gitmek isteyenler için bu kısa ön bilgiden sonra devam edelim.

Avustralya’ya Nasıl Gidilir?

Eğer Türkiye’den direkt uçuş düşünüyorsanız yalnızca İstanbul ve Ankara’dan Avustralya’ya direkt uçuş olduğunu hemen söyleyelim. İstanbul ya da Ankara’dan, Avustralya’nın en bilinen şehirleri olan Sdyney ve Melbourne dışında Adelaide, Brisbane ve Perth şehirlerine de uçak bulabilmeniz mümkün. Tabii, bunun için iyi bir bütçe ayırmanız da gerekiyor.

Türk Havayolları, Oman Air, Etihad Airways, Emirates gibi en bilinen ve en çok tercih edilen havayolu şirketlerinin dışında çok fazla bir seçeneğiniz olmadığını belirtelim. Hangi havayolu şirketini tercih ederseniz edin, en 1 aktarma yapmanız da kaçınılmaz olabilir.Yazın gitmeyi düşünenlerin Avustralya’ya uçak bileti fiyatlarına şimdiden bakmasında fayda var. Uzun süre önce alacağınız uçak biletlerinde yakalayacağınız fırsatı daha sonra bulamama ihtimaliniz yüksek.

Diğer yandan Endonezya, Papupa Yeni Gine, Solomon Adaları gibi komşu ülkelere doğru bir rota çizip oradan Avustralya’ya geçmeyi düşünebilirsiniz. Ancak bu durumda da şu anda alacağınız Avustralya biletinizden çok da büyük bir maliyet avantajı elde etmiş olmayacaksınız. Üstelik, aktarmalı olduğu takdirde, ortalama 30 saati bulabilen uçuşların sizi biraz yoracağı da kesin. O yüzden bu zahmeti direkt uçuş için çekmeniz daha mantıklı olabilir.

İlginizi Çekebilir :  Cocos (Keeling) Adaları: Avustralya'nın En Tropik Adası

Avustralya Vizesi Nasıl Alınır?

Avustralya’ya gitme yolları gidiş amacınıza göre değişkenlik gösterebilir. Oraya gezmek için gitmek dışında göç etmeyi de düşünebilir, eğitim amaçlı bir plan yapabilirsiniz. Ancak hepsi için size gereken ilk şart Avustralya vizesi almak oluyor.

Avustralya’ya turist olarak gitmek için vizeye başvurmadan önce ilk yapmanız gereken Avustralya Konsolosluğunu Pazartesi ile Perşembe günleri, saat 08:00 – 12:00 saatleri arasında arayarak randevu almanız. Sonra maddi tarafı da göz önüne almalısınız; banka hesabınızda en 3000TL’lik bir bakiye bulunması gerekiyor. Bunun dışında eğer üzerinize kayıtlı olan bir gayrimenkul varsa Avustralya Konsolosluğu sizden bunları da isteyebiliyor. Ayrıca başvuruyu en az 1 – 2 ay öncesinden yapmanın da faydalı olacağını hemen belirtelim.

Turist olarak hangi bölgeye gidecek olursanız olun Ankara Avustralya Büyükelçiliği konsonlosluk bölümüne başvuru yapmanız gerekiyor. Parmak izi alınacağı için de yalnızca online başvuru yeterli olmuyor. Zaten artık hepimizin bildiği gibi bir de mülakat sürecinin olması nerede olursanız olun Ankara’ya gitmeyi zorunlu kılıyor.

141 AUD vize için ödemeniz gereken ücret oluyor. Bunun dışında parmak izi vereceğiniz Avustralya vize başvuru merkezine de 74 TL’lik bir servis ücreti ödemeniz gerekiyor. Bireysel olarak başvurada bulunabileceğiniz Avustralya vizesine aracı şirketlere vereceğiniz vekaletname ile başvuru yapabilmeniz mümkün.

Avustralya Vizesi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Avustralya’ya en kolay nasıl gidilir, bahsettik. Vizeye nasıl başvuracağınızı da anlattık. Sıra geldi evraklara:

  • Vize etiketi ücretini nakit ya da kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.
  • Pasaportunuz 10 yıldan eski olmamalı. Geçerlilik süresi Avustralya’dan dönüş tarihinizden sonraki en az 6 ayı kapsamalı. En az 2 sayfası boş olmalı ve başvuru sırasında aslı ile birlikte kimlik sayfasının da fotokopisini çekmelisiniz.
  • 2 adet biometrik fotoğraf
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği. Orijinal ve noter tasdikli.
  • USD karşılığı görünür şekilde Avustralya seyahat masraflarının teminatı
  • Hesapta en az 3000 TL para
  • Son 3 aylık aktif banka özeti
  • Son 3 aylık maaş bordroları
  • SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü

Tabii bütün bu başvuru koşulları ve gerekli evraklar sizin mesleki durumunuza ve statünüze göre değişiklik gösterebiliyor. Yani, turist olarak Avustralya’ya gidip gezmeyi düşündüğünüzde bile durum çalışan, öğrenci, devlet memuru, işveren vs. olmanıza göre değişiklik gösterebiliyor. Bu yüzden en sağlıklı bilgiyi ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda yapacağınız vize başvurusunun detaylarını her zaman konsoloslukların sitesinden ayrıntılı bir şekilde okuyrak öğrenmenizi tavsiye ederiz. 🙂

Aklınızdaki soruları biraz aydınlatıp gidiş hazırlıklarınızın çorbasına tuzumuzu attıysak ne mutlu bize… Epey yolunuz ve gezilecek çok yeriniz var. Şimdiden şuralardan ucuz uçak bileti bakabilir, şuradan da oraya gittiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken 11 adayı öğrenebilirsiniz.

İyi yolculuklar… 🙂

İlginizi Çekebilir :  Avustralya'da Mutlaka Görmeniz Gereken En Güzel 11 Ada

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir