İzlanda'ya nasıl gidilir

Türkiye’den İzlanda’ya Nasıl Gidilir?

İzlanda bile olsa hedef, elimizden kurtulamaz ve hiçbir şey bizi kalkıp gitmekten alıkoyamaz. Nasıl mı? Buyursunlar, efendim.

Şu koskoca dünyada neredeyse her ülkeden İzlanda’ya nasıl gidilir diye sorulduğu anda havalimanını gösterir biri. Ancak durum Türkiye’de böyle değil. Ne yazık ki Türkiye’den İzlanda’ya direkt olarak uçuş yok. Bu da merkezi çağı belki 500 adım olan küçücük bir adaya ulaşımı zorlaştırıyor. Özellikle İstanbul’da yaşayanların üç kocaman havalimanı varken bu durum bizi biraz gücendiriyor olsa da Keşfegel’in gezginlerini bu dertten kurtaralım dedik ve araştırmaya başladık. Bulduklarımızı da sizinle taze taze paylaşıyoruz efendim, hemen öğrenin.

İzlanda Nerede?

Önce buna cevap vermekle başlayalım ve hemen söyleyelim; Kaf Dağı’nın ardında değil. Yani, bu küçük ve güzeller güzeli adaya ulaşmak için bize sihir gerekmiyor. Sadece biraz aktarma yapmak, uçak biletini doğru zamanda ve doğru bir noktaya almak gerekiyor.

İlginizi Çekebilir :  İzlanda'da Ziyaret Edilmesi Gereken En Güzel 10 Yer

Bir Avrupa ülkesi olan İzlanda Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde mütevazı bir ada. Aynı zamanda Grönland’ın güneydoğusuna konuşlanmış ve İskandinavya ile Britanya Adası’nın da kuzeybatısında yer alıyor. Kalkıp gitmenin imkansız olduğunu düşündürecek hiçbir şey yok.

İzlanda’ya Nasıl Gidilir?

Dediğimiz gibi, Türkiye’den direkt olarak uçuş bulunmuyor. Ancak bu demek değil ki gitmek imkansız. Bir gezgin için dünyada keşfedilemeyecek yer yok tabii ki. İzlanda, sadece biraz daha meşakkatli bir yolculuk olabilir. İzlanda uçak bileti bulmak da bu yüzden biraz pahalıya gelebilir. Ancak erkenden plan yapmak ve doğru rotayı çizmek işinize çokça yarayacak.

İzlanda’ya gitmek için en çok tercih edilen rota Norveç’ten ve Danimarka’dan geçiyor. Doğal olarak bu noktada şöyle bir soru doğuyor: Norveç’ten İzlanda’ya nasıl gidilir? Öncelikle bu soruya cevap verelim;

Oslo’ya varmanız gerekiyor. Izlanda’ya daha yakın olduğu için Oslo’yu tercih etmeniz avantajınıza olacaktır. Oslo’ya varmak için ucuz uçak bileti bulabileceğiniz sitelerden faydalanabilirsiniz. Nasıl ucuz uçak bileti alırız diyorsanız şu yazımızı okuyabilirsiniz. Oslo’ya vardıktan sonra ise Scandinavian Airlines (SAS) tercihiniz olabilir. İzlanda’dan dönüşte ise Oslo’ya vardıktan sonra Türkiye’ye geri dönerken de daha uygun biletler bulmak için Icelandair’i tercih edebilirsiniz.

Bir de Danimarka seçeneğiniz var, demiştik. Danimarka’da geçmeyi düşünüyorsanız da ilk durağınız Kopenhag olmalı. Kopenhag’a vardıktan sonra ise WOW Havayolları’nı tercih ederek İzlanda başkenti olan Reykjavik’e varabilirsiniz. WOW Havayolları’nın en büyük avantajı neredeyse her saat uçuş bulmanın mümkün olması. Dolayısıyla, belki gitmişken Kopenhag’da kısa bir gezintiden sonrasında uçağa binmek üzere bir plan yapabilmeniz mümkün olabilir.

İzlanda Vize Şartları Nelerdir?

Avrupa ülkesi sayılmasından ötürü Schengen Vizesi istediklerini tahmin edebilirsiniz. Biz vize konusundaki bilgiyi bu yazımızda yalnızca turistik amaçlı olmak üzere kısıtlayacağız. İşçi olmak ya da vatandaşlık almak için çok daha farklı şartları yerine getirmek zorunda olacağınızı hemen belirtelim bu yüzden.

Kuzey Işıkları’nın tadını çıkarmak ve küçük bir tatil planını güzelliklerle dolu İzlanda’da geçirmek için vizeye başvurmadan önce mutlaka otel rezervasyonu yaptırmanız gerekiyor. Otel rezervasyonundan sonra gerekli olan evrakları da hazırlayıp VFS Global’den Danimarka Konsolosluğu’na randevu almanız gerekiyor. Bölgesel bir ayrım söz konusu olsa bile karar sadece İstanbul Danimarka Başkonsolosluğu ya da Ankara Danimarka Büyükelçiliği’nden çıkıyor. Ayrıca buradaki görüşmelere bizzat gitmeniz de gerekiyor.

İzlanda Vizesi Almak İçin Gereken Evraklar

Türkiye’den İzlanda’ya nasıl gidilir diye sorduğunuz anda işin içine vize ve bu vize için gereken evraklar da giriyor tabii. Çalışma durumunuza göre alacağınız vize için toplayacağınız evraklar da değişiyor. Bir işveren, çalışan, emekli, diplomatik görevli, öğrenci vs. olabilirsiniz. Bu duruma göre alacağınız vize için toplamanız gereken evraklar da çeşitlilik gösteriyor.

İşveren olmanız halinde vergi levhası, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi, faaliyet belgesi, oda sicil kayıt sureti şirket evrakları olarak elinizde olması gerekenler. Çalışan olarak da son 3 aya ait maaş bordrosu, SGK işe giriş bildirgesi, SGK Döküm Hizmeti, İşveren için BAĞKUr Kaydı ve dökümü gerekiyor.  

Ailece gitmeyi düşünüyorsanız çocuklar için noter onaylı muvafakatname gerekiyor. Bu belge ülkeden ülkeye göre değişiklik gösterebilir. Bunların dışında ise tam tekmilli vukuatlı nüfus kayıt örneği, kimlik fotokopisi, iki adet biometrik fotoğraf ve bir de bankanızda 3.000TL bakiye olduğunu göstermeniz gerekiyor.

İzlanda’ya Ne Zaman Gitmeli?

Elbette, her şeyden önce Kuzey Işıkları’nı izleyecek bir zamanı tercih etmenizde fayda var. Biraz soğuk olacaktır. Tamam, baya soğuk olacaktır ama İzlanda’ya en ucuz nasıl gidilir diye soranlar için Sonbahar’ı ve Kış’ı tercih etmeleri de ekonomik bir yöntem olacaktır. Bu durumda da Eylül – Mart en iyi zaman aralığını oluşturuyor.

Bunun dışında soğuktan donmak (gerçekten donmak!) ya da yazın fiyatlara yansıyacak olan artış sizin için sorun değilse kış mevsiminde ya da yaz mevsiminde de İzlanda’yı ziyaret edebilirsiniz. Özellikle doğasını zahmetsiz bir şekilde keşfetmek isteyenler yaz aylarını seçmek en mantıklı seçenek olacaktır.

Artık öğrendiniz. İzlanda sizi bekler, diyor ve daha fazla tutmuyoruz sizi. İyi yolculuklar! 🙂

 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir