Türkiye’nin Saklı Cenneti Borçka Karagöl

Borçka Karagöl

Öncelikle Kesfegel.com ailesinin bir üyesi olmaktan mutluluk duyar ve bana bu yazıyı yazmama imkan tanıdıklarından dolayı teşekkür ederim.

Karagöl’ü yazıyla anlatmak her  zaman yetersiz kalacaktır ama bu yazı belki sizi Karagöl’e gitme konusunda motive edecektir diye umuyorum.

Borçka-Karagöl

Karadeniz’in çoğu yerine gittim,gezdim,kamp yaptım ama Karagöl gibisini asla görmedim. Türkiye’de gördüğüm en güzel yerlerden birisi. Olağanüstü güzellikte bitki çeşitliliği var, neredeyse yeşilin her tonuna şahit olabilirsiniz.

Karagöl, fotoğrafçılar ve kamp severler için eşşiz bir yer. Her kare adeta bir kartpostal. Karagöl’e ne zaman gidilir diye sorarsanız eğer Mayıs ve Ekim derim size. Sonbaharda, özellikle Ekim ayında giderseniz eğer yaprak değişimine şahit olabilirsiniz. Havalar çok soğumadan ve yağmurlar artmadan giderseniz o anı eşşiz yaşabilirsiniz.

Göründüğü gibi bende ilk sefer gittiğimde o dönemi istemeden yakalamıştım. Ağaçlar yapraklarını dökmeye başlamıştı.

Borçka-Karagöl

Gölün hemen yanı başında bulunan pansiyonda konaklama, yeme-içme ihtiyaçları karşılanabiliyor ve fiyatlar oldukça uygun. Ama Karagöl’e gitmişken en güzel konaklama emin olun çadır atmak olacaktır. Kamp yapacak arkadaşlar için gölün kenarında kamp yapmak için özel alan var. Sabah uyandığınızda sizi ilk karşılayan şey eşsiz göl manzarası olacaktır. Gölde kayıkla gezinti yapma imkanınızda bulunmakta. Giderken bende size tavsiye, sakın yağmurluğunuzu ve fotoğraf makinenizi almayı unutmayın.

Borçka-Karagöl

KARAGÖL’E NASIL GİDİLİR?

Gitmeyi düşünen arkadaşlar için detaylı yol tarifinin faydalı olacağını düşünüyorum. Borçka-Karagöl, Artvin ilindeki Borçka Tabiat Parkında bulunuyor. Ben ilk sefer Trabzon’dan günübirlik gittim. Trabzon Borçka arası mesafe 205 kilometre, Borçka Karagöl arası mesafe ise 30 kilometre civarındadır. Hopa’ya kadar Karadeniz sahil yolundan gidiliyor. Yol boyunca bir tarafta uçsuz bucaksız Karadeniz, diğer tarafta yemyeşil dağlar ve güzelim çay bahçeleri size eşlik edecek.. Hopa’ya gelince Borçka Artvin sapağından sağa dönerek sahil yolundan ayrılıyorsunuz. Borçka Karagöl’e yaklaştıkça yolun son kısmı kötüleşiyor. Jandarmanın bana verdiği bilgi köylülerin yolu kendilerinin bozduğu şeklinde. O yüzden benim gittiğimde otobüs türü araçlar giremiyordu. Yolun o son kısmından servisler kalkıyor ama normal araçlar ve servisler geçiş yapabiliyor. Yol çok etkilemiyor bu araçları. Eğer yolda mola vermek isterseniz Rize’de Ziraat Botanik Çay Bahçesi var. Güzel ve manzarası hoş bir mekan. Orada durup çayı, çayın memleketinde içmeyi tavsiye ederim. Hopa’dan sonra artık dağ yolu başlıyor ve keyifli yol manzaraları sizi bekliyor.

İlginizi Çekebilir :  Trabzon'da Yapılacak En Güzel 5 Etkinlik

Türkiye’nin bu el değmemiş saklı cennetini bir an önce keşfetmeniz dileğiyle hepinize sevgi ve saygılarımla.

Her türlü sorularınız için İnstagram adresimden (@burakaktayy) veya  burak-aktay@hotmail.com mail adresimden ulaşabilirsiniz. Sevgiyle ve doğayla kalın..

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 comments

  • Kamp yapmayı seven biri olarak kamp yapılabilecek güzel yerleri araştırıyordum yazınızı görmem üzere karagölü ziyaret ettim ve harika bir kamp deneyimi yaşadım tüm kamp severlere tavsiye ederim

    • Merhaba Veli Bey,
      Karagöl, kamp yapmayı sevenler için Türkiye’deki en iyi noktalardan biri. Keyif almanıza sevindim.